Domácí průmysl:
Když růst znamená stagnaci


10. 05. 2023  00:19     Tomáš Volf     komentáře (0)

Domácí průmyslová výroba za březen meziročně vzrostla o 2,2 %, což je sice kladný výsledek a produkce roste, přesto spíše stagnujeme. Meziměsíčně průmysl šel nahoru o 1,7 %.

Domácí průmysl: Když růst znamená stagnaci
Za slušný výsledek průmyslové produkce bych považoval její růst o 5 % a více. Situace je bohužel jiná a oproti loňskému roku prakticky nerosteme a bude hůř.

Hodnota nových zakázek se snížila o 1,7 %, což je velmi špatný příznak dnešní situace. Zahraniční zakázky šly dolů dokonce o 5 % a na celkovém poklesu nic nezmění ani růst domácích objednávek o 5,6 %. Vyšší dodávky komponentů do automobilového průmyslu znamenaly meziroční růst výroby vozidel o 42 %

V dubnu se dočkáme ještě nejspíš poměrně slušného výsledku, ale další měsíce budou znamenat propad průmyslu do červených čísel. Ne však proto, že by se celková situace nějak podstatně zhoršila, ale kvůli vyšší srovnávací základně s loňským rokem, kdy se českému průmyslu dařilo o něco více.

Na celkovém obrázku se však nic zásadního nemění. Jestliže německý průmysl meziměsíčně v březnu propadl o 3,4 %, pak ani v ČR nemůžeme čekat zázraky.

Česká ekonomika je venku z recese, ale stále balancujeme kolem nuly. Zdá se, že vyššího růstu HDP bychom lépe dosáhli s nižšími sazbami, ale k tomu má ČNB zatím daleko. Musí sazby držet nahoře kvůli příliš vysoké inflaci.

Česká republika se za poslední dlouhá léta nikterak nevymanila ze závislosti na Německu, v tomto ohledu chybí dlouhodobý plán. Být takto navázaní na Německo má v době růstu nesporné výhody, ale v době poklesu tamního průmyslu, a především spotřebitelské poptávky, se toto spojení stává hrozbou.

Celý článek naleznete ZDE!

Tomáš Volf

Analytik

edevizy.czDomácí průmysl: Když růst znamená stagnaci

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

38284460576

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4110
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,0270
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2970
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0670
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2395
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2750
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9121
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více