Doporučujeme:
Na trh karet přijde novinka – Eurokarta


18. 07. 2011  01:35     BP.com     komentáře (0)

Jako konkurenci společnostem MasterCard a Visa chystají západoevropské karty svou vlastní platební kartu – multifunkční karta má klientům umožnit výběry z bankomatů a placení u obchodníků v Eurozóně, a to vždy dle podmínek konkrétní země. Tato služba tak bude jakáýmsi doplňkem k platbě SEPA.

Monnet

Jednotná panevropskou oblast pro platby v eurech (SEPA) umožňuje jen přeshraniční bezhotovostní převody, takže karetní služby jsou logickým doplňkem. Projekt karty dostal praovní název Monnet, a na jeho běhu se podílí 24 peněžních ústavů z Belgie, Francie, Německa, Itálie, Portugalska, Španělska a Velké Británie, jejich mluvčí a šéf Crédit Agricole Georges Pauget o něm intenzivně jedná s Evropskou komisí. Souhlas Evropské unie je totiž naprosto klíčový – bez schválení výběru transakčních poplatků by totiž nebylo spuštění reálné. „Dialog s komisí není u konce. Jakmile budeme znát její odpověď, dá se očekávat, že konečné rozhodnutí padne v říjnu,“ sdělil Pauget listu Financial Times Deutschland.

 

POPLATKOŽROUT VÁM TO SPOČÍTÁ

Dobrá zpráva pro klienty

Pro klienty je vývoj Eurokarty dobrá zpráva, neboť by mohl výrazně zvýšit komfort. Vývojáři totiž tvrdí, že karta by měla fungovat zároveň jako kreditní i debetní, má umožňovat bezkontaktní a mobilní platby. Rozhodující bude, jak dopadne jednání o povolení transakčních poplatků, jež mají zajistit jednotlivým aktérům Monnetu zisk. Jde o platby, které odcházejí při zaplacení u obchodníka jako procentní odvod z objemu transakce bance vydavateli karty, a kartovým operátorům.

Poplatky budou stěžejní

Poplatky budou stěžejní, protože na nich bude záležet zisk aktérů Monnetu. Tyto srážky z plateb u obchodníků společnostmi Visa a MasterCard jsou však již nyní předmětem diskusí, Evropská komise dokonce nařídila, že se musejí snížit. S Visou se dohodla, s MasterCardem se soudí. První slyšení u soudního dvora v Lucemburku proběhlo v pátek, verdikt se čeká do dvou let. V akci Monnet se nejvíce angažují francouzské a španělské banky, z Německa se ho účastní Deutsche Bank, Postbank a DZ Bank. Z majitelů českých bank je zastoupen UniCredit. „V každém případě jde o největší projekt evropských bank,“ zdůrazňuje Pauget.

SOUTĚŽTE S MBANK O DOMÁCÍ KINODoporučujeme: Na trh karet přijde novinka – Eurokarta

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11841786156

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

88


ČÍSLO TÝDNE 88 právě na takové výši se nachází výkon naší ekonomiky ve vztahu k průměru výkonu 19 zemí eurozóny. Jedná se o dosud nejvyšší výkon České republiky ve vztahu k nejvyspělejším evropským zemím.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,8950
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5620
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6855
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,0480
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4845
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2561
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více