Duben zamával s cenami hypoték


05. 05. 2015  10:18          komentáře (0)

Úrokové sazby hypoték kvapem míří k 2procentní hranici. Hodnota titulního indexu nabídkových sazeb klesla během dubna na 2,15 %. Oproti loňskému roku klienti s 2milionovou hypotékou ušetří na splátce úvěru více než 600 korun. Úrokové sazby tlačí dolů konkurence a nekonečná řada akčních nabídek, které kromě sazby přinášejí i slevy na poplatcích souvisejících s hypotékou. 

Duben zamával s cenami hypoték
Konkurenční soupeření bank pokračuje. Převážná část zásahů do úrokových lístků se tentokrát udála na začátku měsíce. Obousměrné přenastavení úrokových sazeb jako první oznámila UniCredit bank, následovala Oberbank, Komerční banka a Expobank. Výsledek? Hodnota titulního indexu průměrných nabídkových sazeb hypoték (GOFI 70), který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX, klesla v průběhu dubna o dalších 9 setin procentního bodu na 2,15 %. Pokles úrokových sazeb již trvá 17 měsíců v řadě. Naposledy sazby nepatrně povyrostly v listopadu 2013.  

Oproti dubnu loňského roku je nyní hodnota indexu o 67 bazických bodů níže. Zatímco loni v dubnu při úrokové sazbě 2,82 % vycházela měsíční splátka 2milionové hypotéky s 20letou splatností na 10 913 Kč, nyní je to 10 260 Kč. Během 12 měsíců klesla výše měsíční splátky modelové hypotéky o 653 Kč.

vývoj

Pokles úrokových sazeb jsme zaznamenali i v ostatních dvou sledovaných kategorií fixních sazeb. Průměrná nabídková sazba hypoték do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti (LTV) meziměsíčně klesla o 7 bazických bodů na 2,26 %. Hypotéky do 100 % LTV nyní banky nabízejí v průměru se sazbou 3,34 %. 

Hodnota indexu GOFI VAR 70 meziměsíčně klesla o 8 b.p. na 2,37 %. V případě indexu floatových sazeb je však příčnou poklesu hodnoty technická změna, kdy jsme v rámci indexu začali nově monitorovat také nabízenou floatovou sazbu Hypoteční banky navázanou na 1měsíční PRIBOR*. Navzdory zmíněnému poklesu však rozdíl mezi průměrem fixních a variabilních sazeb stále dosahuje více než 2 desetin procenta.  

Když hypotéku, tak jedině s akční cenou

Banky v letošním roce na nic nečekaly a od začátku roku střídají jednu kampaň za druhou. Za uplynulé 4 měsíce registrujeme 95 akčních nabídek**. Loni za stejné období to bylo 78. Kromě nárůstu počtu kampaní v letošním roce pozorujeme také prodlužování období trvání kampaní. Výsledkem příznivých cen a dostupnosti hypoték je rekordní objem sjednaných hypoték převyšující loňské výsledky o více než 8 mld. Kč. Celkově banky za první čtvrtletí rozpůjčovaly prostřednictvím hypoték více než 38 mld. Kč. 

 

Z pohledu struktury akčních nabídek letos i nadále převažují kampaně spočívající v úspoře na poplatku za zpracování úvěru (37 %). Vedle toho samozřejmě banky lákají na snížení úrokových sazeb: 19 % akcí spočívalo v dočasně snížené sazbě (sazba je zpravidla vyhlašovaná bankou plošně), v 10 % případů banky nabízely slevu na úrokové sazbě (slevu získávají pouze vybraní klienti po splnění bankou daných podmínek (doba splatnosti, fixace, pojištění apod.). Vzhledem k erozi standardních poplatků za vyřízení a správu úvěru, které pomalu mizí ze sazebníků bank, nabízejí banky stále častěji akční slevu či odpuštění poplatku za vyhotovení odhadu zástavní hodnoty nemovitosti. Podíl těchto kampaní jsme začali sledovat na konci loňského roku, letos se „odhady“ podílely na celkovém počtu realizovaných kampaní 8 procenty.

 

Úrokové sazby na křižovatce?

Na konci dubna registrujeme znatelný nárůst úrokových sazeb na mezibankovním trhu. Ceny na 3,5 i 10 letém úrokovém swapu vzrostly skokově o více desetinu procentního bodu, což by mohlo signalizovat obrat ve vývoji úrokových sazeb hypoték. Podobný skokový nárůst jsme však zaznamenali na konci února a v praxi se nic nedělo, ba naopak. Nabídkové sazby dál pokračovaly v poklesu a hodnota titulního indexu klesla v součtu o bezmála 2 desetiny procenta. Apetit bank po nových hypotékách je obrovský a je zřejmé, že podobné výkyvy dokáže trh absorbovat. Podle dat MMR se téměř všem bankám v prvním čtvrtletí dařilo v objemu nově sjednaných hypoték výrazně růst, což ještě podpoří jejich růstové ambice. 

  graf

Poptávka po hypotékách a zájem bank o nové klienty a snaha o navýšení tržního podílu budou tedy podle našeho názoru i nadále pozitivně působit na možný další pokles úrokových sazeb. Tempo poklesu indexu nabídkových sazeb GOFI 70 a následně i FINCENTRUM HYPOINDEXu však pravděpodobně zpomalí a přiblíží se hranici 2 %. Zda, a případně kdy, by mohla být prolomena hranice 2 procent, si nyní netroufáme říct. Individuálně však platí, že klienti s bezproblémovou úvěrovou historií, dostatečnými příjmy a alespoň 10 % vlastních prostředků mohou dosáhnout na sazby pod touto hranicí. Záleží na výběru správné banky a vyjednávacích schopnostech klienta nebo hypotečního specialisty.

 

…………………………

Pozn.

* PRIBOR (Prague Interbank Offered Rate) pražská mezibankovní nabídková úroková sazba

** akční nabídky monitorujeme na měsíční bázi. Pokud banka například nabízí slevu ze zpracovatelského poplatku po dobu 3 měsíců, evidujeme tuto akční nabídku jako 3 akce.Duben zamával s cenami hypoték

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

31470859649

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více