Důvěra lidí v ekonomiku se obrátila. Čekají nás lepší časy?


26. 05. 2020  08:28     Tomáš Volf     komentáře (0)

Květnová důvěra spotřebitelů v ekonomiku se snad dostala z nejhoršího, když vzrostla na 91,9 b. Naopak podnikatelská důvěra pokračuje v poklesu, který však výrazně zpomalil, když klesla na 71,6 b.

Důvěra lidí v ekonomiku se obrátila. Čekají nás lepší časy?
Důvěra podnikatelů v oboru stavebnictví a službách se za květen snížila, naopak v průmyslu šla oproti dubnu mírně nahoru.

Hlavní pozitivní zprávou je spotřebitelská důvěra. Jestliže se spotřebitelé nebudou obávat utrácet tak, jako před několika měsíci, ekonomice to významně pomůže. Hlavní je, aby jak domácnosti, tak firmy utrácely i za zboží dlouhodobé spotřeby. To je totiž náchylné na budoucí očekávání budoucích příjmů. Pokud i zde uvidíme pozitivní trend, můžeme si začít říkat, že to nejhorší máme za sebou.

Velkým otazníkem je zahraničí. Česká ekonomika se probouzí, k čemuž dochází i u našich obchodních partnerů. Hlavní je, aby se tento nastartovaný trend udržel a aby se země, se kterými máme silný obchodní kontakt, rychle postavily na nohy.

Německá ekonomika za první čtvrtletí klesla v souladu s očekáváním o 2,2 % q/q a o 2,3 % y/y. Jedná se o první meziroční pokles německého HPD od roku 2013. Vzhledem k důležitosti německého trhu pro českou ekonomiku se jedná o ne příliš příznivou statistiku. Český HDP klesl v 1.Q o 2,2 % y/y a o 3,6 % q/q. Znamená to, že vůči 4.Q 2019 se domácí ekonomika propadla o více, než ta německá.Důvěra lidí v ekonomiku se obrátila. Čekají nás lepší časy?

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2053053848

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více