Průzkum:
Dvě třetiny českých seniorů měsíčně ušetří maximálně 1500 Kč, chtějí pojištěné produkty


10. 12. 2013  21:22     FPV     komentáře (0)

Obyvatelé České republiky ve věku mezi 55 a 70 roky nemají velké úspory, protože běžné výdaje pohltí většinu jejich příjmů. Když už se jim podaří ušetřit, většinou se jim nedaří dát stranou více než 1 500 korun měsíčně. Tyto peníze pak chtějí mít bezpečně uložené prostřednictvím finančních produktů, na které se vztahuje zákonné pojištění vkladů. Paradoxně má však tato věková skupina značný problém správně rozeznat produkty, na které se pojištění vkladů vztahuje. Vyplynulo to z průzkumu Fondu pojištění vkladů na reprezentativním vzorku více než 800 dotazovaných.

Průzkum: Dvě třetiny českých seniorů měsíčně ušetří maximálně 1500 Kč, chtějí pojištěné produkty
  • Dvě třetiny obyvatel Česka ve věku mezi 55 a 70 roky nemá naspořeno více než 75 tisíc Kč
  • Pro 75 % procent seniorů je důležité, aby měli úspory pojištěny
  • Většina seniorů ale nedokáže určit, na které finanční produkty se pojištění vkladů vztahuje

Dvě třetiny obyvatel Česka v pozdně produktivním a seniorském věku má úspory, které nepřesahují částku 75 tisíc korun. U těchto peněz však chtějí mít jistotu, že o ně v případě pádu finančního ústavu, jemuž je svěřili, nepřijdou. Většina z nich (92 %) totiž pojištění vkladů při rozhodování, jak s uspořenými penězi naložit považuje za důležité. Naopak za nepodstatné to považují pouze necelá tři procenta dotazovaných.

Téměř pětina respondentů si mylně myslí, že pojištěny jsou i akcie

Problémem je skutečnost, že velká část dotazované skupiny považuje za kryté pojištěním vkladů i ty finanční produkty, na něž se pojištění vkladů nevztahuje. Příkladem jsou dluhopisy a směnky, u nichž si 31,8 % dotázaných myslí, že jsou pojištěny, stejně tak u akcií, kde stejný názor zastává 18,9 % respondentů.

Příliš velká znalost však nepanuje ani u tradičních a nejvyužívanějších produktů, které zákonné povinné ručení naopak pokrývá. Zůstatek na termínovaném a vkladovém účtu z tohoto pohledu za bezpečný považuje 61,4 % dotázaných, zůstatek na běžném účtu 63,9 % a zůstatek na vkladní knížce 44,9 % dotázaných.

„Neznalost finančních produktů, na které se povinné ručení vztahuje je poměrně překvapující. Už jen proto, že tito lidé často rozhodují o svých jediných úsporách, které jim mají zajistit důstojné stáří. Navíc tato věková skupina naplno prožila krachy kampeliček a bank v 90. letech minulého století. Odhadujeme, že vliv na neznalosti u řady finančních produktů má zcela jistě poměrně složitá a různorodá terminologie, kterou finanční instituce a finanční poradci v komunikaci s klienty používají. Dále pak nezanedbatelnou roli hraje fakt, že většina starších spoluobčanů není schopná uspořit tak velkou částku, která by je nutila se investováním a s tím spojenými možnými riziky aktivně zabývat. A nakonec se na neznalosti může podepsat i přílišná důvěra v mnohdy nepravdivé a zavádějící informace, které senioři od zástupců různých společností dostávají,“ říká Renáta Kadlecová, výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů.

Fond pojištění vkladů zahájil vzdělávání seniorů

Provedený průzkum odhalil, že obyvatelé Česka ve věku mezi 55 a 70 roky nemají velké povědomí o bezpečnosti při nakládání s úsporami. Tato cílová skupina je i z tohoto důvodu často vyhledávána poradci, kteří nabízí různé „výhodné“ nabídky a ne vždy poskytují objektivní informace.

Fond pojištění vkladů se proto rozhodl aktivně zareagovat a seniorům ve spolupráci se studenty Vysoké školy finanční a správní pomoci. Prostředkem je cyklus školení, který je zaměřen na účastníky takzvaných univerzit třetího věku, jenž poběží především v univerzitních městech České republiky od prosince do jara příštího roku. „Chceme v tomto směru této snadno ovlivnitelné skupině našich spoluobčanů nabídnout objektivní informace nejen o tom, jak jednotlivé finanční služby fungují, pro koho jsou vhodné a zda jsou zajištěny povinným pojištěním vkladů. Velký důraz budeme klást totiž například i na to, kde senioři mohou důvěryhodné rady sami najít,“ vysvětluje Renáta Kadlecová.

AABB

.

AABBCCPrůzkum: Dvě třetiny českých seniorů měsíčně ušetří maximálně 1500 Kč, chtějí pojištěné produkty

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

37884466256

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4170
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9160
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0760
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2800
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9148
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více