eBanka:
kód 2400 stále existuje


09. 01. 2008  11:17     Tomáš Skolek     komentáře (0)

Co čeká v roce 2008 věrné klienty eBanky? Co se stane s původním internetovým bankovnictvím po dokončení integrace s Raiffeisenbank?

Co čeká v roce 2008 věrné klienty eBanky? Co se stane s původním internetovým bankovnictvím po dokončení integrace s Raiffeisenbank? Poodhalíme vám poslední kroky oblíbené eBanky.

Ještě než se roztrhl pytel se zásadními událostmi na bankovním trhu – řeč je o zániku nejstarší české banky - Živnostenské banky, či vstupu internetové banky mBank – nejdiskutovanějším problémem bylo slučování eBanky a Raiffeisenbank. Rakouskými akcionáři vlastněná Raiffeisenbank (RBCZ) spolkla chytrou českou eBanku a ke konci jara 2007 naplno započala jejich integrace. V oněch měsících se klienti eBanky obávali o zánik svého výborného přímého bankovnictví a podražení většiny produktů… Zánik eBanky se očekával do konce roku 2007. Jak vypadá stupeň integrace první dny v novém roce?

eBanka dosud nezanikla

I přes fakt, že eBanka teoreticky již zemřela, její klienti změny doposud markantně nepocítili. Došlo sice ke změně běžného účtu, nově nazvaného eKonto a rovněž ke změnám úroků a sazebníku, ovšem ruku na srdce – která banka neudělala v posledních měsících to samé? "Můžeme konstatovat, že nejenže nemuseli stávající klienti eBanky přejít na účty RBCZ, ale jsou to naopak klienti RBCZ, kteří uzavírají či přecházejí na eKonto. Devadesát procent ze všech nově otevíraných účtů je právě eKonto,“ uvedla produktová manažerka Dagmar Válková. eKonto se tak stalo jakýmsi pilotním spojujícím produktem sloučených bank. Integrace do konce roku 2007 vlastně znamenala především rozšíření produktové nabídky eBanky například o kreditní karty RBCZ. V únoru 2008 dojde k dalšímu markantnímu sblížení, tentokrát v sazebnících (viz níže).

Co se bude dít dále?

Na otázku, zda mohou klienti eBanky a RBCZ očekávat v nadcházejících měsících ještě další sjednocování produktů a poplatků poznamenala Lucie Vančurová z komunikace RBCZ následující: „S žádnou další změnou poplatků v tomto roce již nepočítáme. Nové produkty v oblasti vkladů i úvěrů budeme v průběhu roku postupně představovat. V současné chvíli jsou až na drobné výjimky všechny pobočky obou bank schopny poskytovat všechny produkty jak jedné tak i druhé banky. Zároveň v současné době zahajujeme proces právní fúze obou bank, jejímž výsledkem bude ve 3. čtvrtletí tohoto roku zánik bankovního kódu eBanky.“

Osud internetového bankovnictví

Klienti eBanky se oprávněně obávali především o zánik rychlého a spolehlivého internetového bankovnictví (IB). Nebylo totiž jasné, co se s ním stane. „Zatím budeme využívat oba systémy IB. O nástupnickém systému dosud není rozhodnuto. Nevíme tedy, jestli budeme využívat systém jedné či druhé banky, nebo vytvoříme úplně nový. Víme však, že v žádném případě nedojde k jakémukoli omezení služeb, na které byli klienti jedné či druhé banky doposud zvyklí,“ odpověděla Lucie Vančurová na otázku, zda zaniknou tímto krokem současné aplikace, či bude nové IB navazovat na současné IB eBanky, případně IB RBCZ.

Aktuální kroky

V současné době může být klientům eBanky a RBCZ prakticky jedno, jestli navštíví žlutou nebo tmavě modrou pobočku. Proces transformace poboček započal už v dubnu 2007 a je jenom otázkou času, kdy nabudou všechny ve stejných barvách. Jak již bylo nastíněno, dojde v únoru k dalšímu razantnímu sblížení, a to v sazebnících a v zavedení regulovaných plateb v rámci eurozóny. V kostce dojde k těmto změnám:

  • za tzv. EU regulované odchozí platby zaplatí klienti eBanky 220, za příchozí 200 Kč (původně až 1500, resp. 1000 Kč)
  • poplatek za platby mimo EU činí od února 1%, min. 500 a max. 1500 Kč
  • odchozí platba v rámci eBanky i RBCZ bude nově stát 2,90 Kč, odchozí platba mimo banku 4,90 Kč (původně v rámci eBanky 1,80 – 5,90 Kč a mimo ní 3,80 – 7,90 Kč). U eKonta bude poplatek 2,90 Kč platit i pro odchozí platby mimo banku
  • při výběru do půl milionu Kč zaplatí  nově klient v obou bankách 60 Kč, zatímco dosud v eBance platil 30 Kč + 0,15%, max. 1000 Kč
  • poplatek za vedení běžného účtu bude nově stanoven v obou bankách na 50 korun, což byla dosavadní cena eBanky. RBCZ později zvýší ceny svých stávajících balíčků

 eBanka: kód 2400 stále existuje

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

5905245028

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,0050
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4180
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7690
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2020
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5970
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2300
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3352
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více