eBanka:
Konec bankovního eboha (FinExpert.cz)


18. 04. 2007  11:06     Dalibor Chvátal     komentáře (0)

Značku "eBanka" si Raiffeisenbank ponechá jako značku pro svoje produkty. Znamená to, že se takto bude jmenovat přímé bankovnictví Raiffeisenbank.

Osud unikátní české banky má již svoji definitivní podobu. Když 24. července 2006 eBanku oficiálně koupila rakouská skupina Raiffeisen International, nastala žhavá diskuze, jak bude probíhat vzájemná integrace obou bank. Že v tom má Raiffeisenbank (RB) jasno, ukázala novinářům na včerejší tiskové konferenci. Celý proces koupě i vzájemného vypořádání stihla RB velmi rychle a stačily ji na to jen tři měsíce. Od října pak začala příprava celkového harmonogramu integrace.

Chceme bonitní klienty

Zaměření nové banky po sloučení eBanky a Raiffeisenbank je již stanoveno: banka se chce profilovat v segmentu střední a vyšší příjmové skupiny občanů a pro malé a střední podnikatele. Jinými slovy, jde o totožnou klientskou základu, jakou má v současné době eBanka. RB má nyní silnou pozici ve firemním bankovnictví a v této oblasti je úspěšná již několik let, což ovšem nelze tvrdit o retailovém bankovnictví, které je zaměřeno na běžné občany. Ú soukromých osob je naopak od počátku velmi úspěšná eBanka. Sloučením si chce RB pomoci k nové klientské základně z řad občanů, podnikatelů a živnostníků.

Integrace je spuštěna

Při vzájemném slučování bank jsou časté dvě cesty, jak sloučení docílit. Buď banka zvolí cestu back to front, neboli odspodu nahoru, kdy začne měnit produktovou nabídku, IT a postupně se propracuje k výměně managementu a zaměstnanců, anebo má možnost zvolit cestu front to back, kde je postup opačný. Raiffeisenbank se rozhodla pro druhou variantu. V současné době došlo ke sloučení představenstva i managemetu obou bank na centrále. Obě banky sice nadále jsou samostatné právnické osoby, ale v konkrétních segmentech jsou řízeny pouze jedním odpovědným manažerem. To má uklidnit hlavně zaměstnance, aby nebyli ve stresu a nebáli se neočekávaných výpovědí nebo nejasností, kdo bude kterému oboru šéfovat. Na centrále RB tak lze potkat lidi z eBanky a opačně.

Pro klienty obou bank již došlo k provázání produktové nabídky. V eBance lze nyní získat kreditní karty, spotřebitelské úvěry a hypotéky Raiffeisenbank a opačně lze na pobočkách RB požádat o založení účtu v eBance včetně jejího přímého bankovnictví. Na všech pobočkách RB a eBanky lze používat hotovostní služby, ty jsou však nadále odlišně zpoplatněny podle konkrétního sazebníků banky.

Další změny budou zásadní

V letošním roce budeme svědky vzájemné duality obou bank, které budou společně nabízet svoje vzájemně provázané služby.

V roce 2008 dojde ke sloučení obou bank jak po právní stránce, tak i z hlediska značky. eBanka bude plně integrována do Raiffeisenbank a po právní stránce zanikne sloučením s RB. Současně zmizí známé logo eBanky i její název a RB bude nadále plně propagovat pouze svoje logo a svoji produktovou nabídku. Toto sloučení lze očekávat k 1. 1. 2008, ale jde jen o spekulaci, termín nebyl oficiálně stanoven. Značku "eBanka" si Raiffeisenbank ponechá jako značku pro svoje produkty. Přeloženo do češtiny to znamená, že se takto bude jmenovat přímé bankovnictví Raiffeisenbank. Podobně jako má svůj název Komerční banka pro internetové bankovnictví Mojebanka, nebo Poštovní spořitelna Max Internetbanking, RB bude mít pro internetové bankovnictví název eBanka.

V roce 2009 nastane migrace klientů a s tím spojené převedení účtů eBanky pod Raiffeisenbank. Do RB bude převedena i produktová nabídka eBanky a v témže roce má dojít k zavedení jednotného IT systému. To bude zásadní prvek, který s sebou přinese další navazující změny.

Sloučená RB nadále chce motivovat majetnější klienty, aby preferovali RB jako hlavní banku. Lze proto očekávat zachování vedení účtu zdarma podle minimálního obratu, ale další cenová politika jasná není a teprve se bude připravovat.

 

Více najdete na:

http://www.finexpert.cz/Rubriky/eBanka-Konec-bankovniho-eboha/sc-17-sr-1-a-18936/default.aspxeBanka: Konec bankovního eboha (FinExpert.cz)

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6020799383

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,2220
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4660
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8040
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1905
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7310
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3783
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více