Ekonomické oživení táhne britský hypoteční trh vzhůru


16. 09. 2014  08:14     TZ     komentáře (0)

Zájem o hypotéky ve Velké Británie neustále roste. Banky v červenci poskytly hypotéky za bezmála 20 miliard liber. Tahounem růstu je financování nákupu nemovitostí. Refinancování je v tuto chvíli v útlumu. Objem refinancovaných hypoték nedosahuje ani 4 mld. liber. 

Ekonomické oživení táhne britský hypoteční trh vzhůru
Britské banky během července poskytnuly hypoteční úvěry v celkovém objemu 19,7 miliardy liber, což v porovnání s předchozím měsícem znamená nárůst o 10 %. V porovnání se stejným obdobím loňského roku je to však dokonce o 18 % více.

Tahounem růstu měsíční produkce poskytnutých hypoték jsou úvěry na pořízení bydlení. V segmentu lidí pořizujících si jiné bydlení (movers) britská asociace poskytovatelů hypoték (CML) eviduje 19% meziroční nárůst a v případě segmentu prvokupujících (first-time buyers) dokonce 25 % nárůst. Nárůst zaznamenává také segment hypoték na pořízení nemovitosti určené k dalšímu pronájmu. V segmentu buy-to-let britské banky během července poskytly hypotéky v celkovém objemu 2,4 miliardy liber. V porovnání s loňským červencem je to o 26 % více.

"Trh vykazuje v posledních několika měsících stabilní růst v oblasti pořizování bydlení a segmentu buy-to-let hypoték. Za tímto oživením vidíme především celkové zlepšení ekonomických ukazatelů v celé Velké Británii, které umožňují více lidem vstoupit na trh s nemovitostmi,“ komentuje aktuální statistiky Paul Smee, generální ředitel britské asociace poskytovatelů hypoték (Council of Mortgage Lenders – CML).

Zájem o refinancování klesá

Jediným segmentem, který se v posledních měsících propadá, je refinancování dříve poskytnutých hypoték. Celková suma sjednaných hypotečních úvěrů dosáhla v červenci 3,9 miliardy liber, což je o sice o 3 % více než v předchozím měsíci, ale o 5 % méně než v loňském červenci. A v počtu realizovaných obchodů došlo meziročně dokonce k 15procentnímu propadu.

Rostoucí ceny nemovitostí a levné hypotéky

Nárůst poptávky po úvěrech na bydlení souvisí se zlepšením ekonomické situace domácností a neustále rostoucími cenami nemovitostí. Průměrná cena nemovitostí v srpnu mezikvartálně vzrostla o 3 %. V meziročním srovnání ceny povyskočily o 9,7 %. (data Halifax House Price Index).
Klienti zvažující pořízení bydlení chtějí koupit za stávající ceny a poptávku navíc přiživila hrozba direktivního navýšení úrokových sazeb ze strany regulátora, který chtěl touto restrikcí ochladit prudký růst cen a předejít nafukování cenové bubliny. Toto opatření nakonec nezískalo zelenou a úrokové sazby opět klesají. Hypotéky s pětiletou fixací nyní někteří brokeři nabízejí nově se sazbou pod 3 procenta.

Tamní experti vzhledem k vývoji na mezibankovním trhu, kde sazby nyní klesají, očekávají další mírné snižování sazeb hypoték pro koncové zákazníky, ale zároveň varují podceněním stávající situace. S budoucím nárůstem úrokových sazeb poroste i zatížení domácností a podle hrubých odhadů by zhruba ¼ klientů měla při nárůstu sazeb problém se splácením. Ostatně není to nic nového ani na našem trhu a jakožto specialisté na financování bydlení klienty rovněž na toto riziko upozorňujeme.

Další zprávy z oblasti hypoték naleznete ZDE!Ekonomické oživení táhne britský hypoteční trh vzhůru

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35228631856

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Ekonomická důvěra spotřebitelů je nejnižší od dubna


Ekonomická důvěra spotřebitelů šla výrazně dolů. Dle dnešních čísel z ČSÚ se snížila na 83,1b, což je nejhorší výsledek od letošního dubna, tedy od jarního zastavení ekonomiky. Méně lidí hodlá spořit, navíc se větší podíl lidí obává dalšího růstu nezaměstnanosti. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více