Éra levných půjček končí! Přichází čas spoření?


06. 09. 2007  09:24     Miroslav Roch     komentáře (0)

ČNB zvýšila úrokové sazby. Ekonomové i bankéři předpokládají, že se nejedná o poslední zvýšení. Úroky budou i nadále růst. Kdo na růstu úroku vydělá a kdo naopak prodělá? Je skutečně růst úroků negativní zprávou?

ČNB zvýšila úrokové sazby. Ekonomové i bankéři předpokládají, že se nejedná o poslední zvýšení. Úroky budou i nadále růst. Kdo na růstu úroku vydělá a kdo naopak prodělá? Je skutečně růst úroků negativní zprávou?  

Úvěrový boom opadává

V České republice mělo vždy velkou tradici spoření. Pokud lidé po něčem materiálním toužili, vždy si většinou našetřili. Všem je dosud známá doba popularity vkladních knížek, kde Češi ještě donedávna drželi miliardy korun. V poslední době se však trendy mění. Češi se čím dál více přizpůsobují vyspělé Evropě a jejich zvyky se tím mění. I proto zažívá ČR v posledních letech úvěrový boom.  

Podmínky pro úvěry se zhoršují

Proč máme čekat na něco co můžeme mít hned a splácet v budoucnu? Podvědomí strach ze zadlužení a dluhů, který známe z doby našich rodičů a prarodičů tak ustupuje do pozadí. Na prvním místě je snaha užít si života teď a tady. Banky svojí reklamní taktikou této skutečnosti mistrně využívají a slibují půjčky v podstatě na cokoliv. Jejich snahám v posledních letech nahrávaly též mimořádně výhodné podmínky a nízké úrokové sazby. Úrokové sazby jsou totiž v České republice na nejnižší úrovni mezi členskými zeměmi EU.  

Spoření se začíná opět vyplácet

Po letech levných úroků a úvěrového boomu se však trend z části obrací. Zvyšující se úrokové sazby totiž začínají znevýhodňovat úvěry, které zdražují. Naopak se zlepšují podmínky pro spoření. Sice jen o malé krůčky, ale mnoho spořících produktů se dnes dá pořídit mnohem výhodněji než před rokem a má být lépe.   Nejvýhodnější úrokovou sazbu u spořícího účtu lze dne pořídit kolem 2,25 % p.a. Rostou i úrokové sazby u dalších spořících produktů, které reagují na poslední zvýšování úrokových měr ze strany ČNB. Se stejným postupem přicházejí i další banky, které zvyšují až o několik desetin procenta úročení z úspor.  

Spoření není nejvýnosnější, ale nejbezpečnější

I přesto můžeme říci, že spoření na účtech nepatří k nejvýnosnějším způsobům investování peněz. Nicméně se zcela jistě jedná o způsob nejbezpečnější. Rizika, která hrozí při obchodování s akciemi, obchodu s nemovitostmi a jinými produkty, ze v podstatě neexistují. Lidé, zejména konzervativní, kteří aktivně svůj kapitál neinvestují, je uložení peněz na účet nejbezpečnější a nejpohodlnější volba.


Éra levných půjček končí! Přichází čas spoření?

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

109923244996

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4170
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9160
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0760
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2800
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9148