Exkluzivně:
1. Reality test spořicích účtů - 03/2012. Jak banky připisují úroky a účtují poplatky?


05. 04. 2012  01:32     Vilém Nacher     komentáře (6)

V rámci našeho 1. Reality testu spořicích účtů přinášíme další výsledky, tentokrát za březen 2012. Tento měsíc je výjimečný tím, že je prvním měsícem v našem Testu, u kterého se uplatní připsání úroků u těch bankovních ústavů, které připisují úroky čtvrtletně.

Jsou to tyto banky: ČSOB, ING, KB, UCB, Volksbank. U těchto bank je třeba při porovnání výše úroků přepočítat hodnoty ve sloupci ú. reálný na měsíční bázi, tedy:

ČSOB:               2,88:3=0,96 (zde je připočtena půlprocentní čtvrtletní prémiová sazba)
UCB:                  4,58:3=1,53
ING:                    5,14:3=1,71%
KB:                     2,23:3=0,74 % (zde je základ pro výpočet úroků ponížen o náklady na BÚ, tedy o Kč 68,00)
UCB:                  4,58:3=1,53
Volksbank:       3,91:3=1,30

Z uvedených propočtů je tedy zřejmé, že i tyto banky (podobně jako i banky ostatní), připsaly úroky ve správné výši (viz tabulka níže).

.

Za povšimnutí též stojí rozdíly v datech připsání. Jsou na úrovni dvou tří dnů, což při částce použité při tomto Testu nehraje prakticky žádnou roli, může to však být zajímavé u částek milionových.

Tolik k obecným výsledkům Testu za měsíc březen. Nyní je ještě potřeba se zmínit o dvou konkrétních bankách. Jsou to Raiffeisenbank a UniCreditBank.

 

.

Raiffeisenbank  - tato banka oznámila, že SÚ, který je zařazen do našeho Testu již nadále neposkytuje. V souladu se statutem Testu jsme u této banky hledali náhradu, která by splňovala jeho podmínky. Takový produkt jsme ale u RB nenašli, a proto byla tato banka z Testu vyřazena.

UniCreditBank - u této banky byl v době zakládání SÚ pevně navázán na účet běžný. Začátkem března nám z banky sdělili, že od ledna tato povinnost odpadla. BÚ jsme tedy zrušili a od březnového vyúčtování již nezapočítáváme náklad ve výši 50 Kč, přičemž při jeho rušení nám bylo sděleno pracovnicí banky, že tato vázanost byla zrušena až ke konci února (nikoliv tedy již v lednu).
Dále nás zajímalo, jestli o této změně byla někde poskytnuta informace. Nenalezli jsme ji však ani na webu banky ani ve Zprávách z banky po (přihlášení se do IB). Znamená to tedy, že běžný klient se o této změně nedozví a dále platí Kč 50,00 měsíčně za účet, který pro své potřeby, tedy jen pro vlastní vedení SÚ není nutný. Tento poznatek je tedy dalším výstupem z našeho Testu.  

Air Bank – k zajímavé situaci došlo u této nové banky, která zatím v žebříčku vede. Banka připsala svým klientům omylem místo 2,5% jen 1%, což logicky vyvolalo otázky u jejich klientů, zdali ze strany banky nejde o nějaký nepovedený Apríl (neděle 1.4.). Během necelého jednoho dne pak připsaný špatný úrok banka stornovala a připsala klientům správnou částku, takže se vše stihlo v prvním pracovním dnu měsíce. Protože nejde o běžnou věc, zajímalo nás vysvětlení banky. Podle generálního ředitele šlo o celkem sofistikovaný technický problém, kdy banka před měsíční závěrkou testovala úpravu systému, která měla zrychlit běh samotné závěrky. V testovacím prostředí prý vše proběhlo korektně, ovšem po nasazení úpravy na produkční prostředí se ukázalo, že v samotném testovacím prostředí byla chyba, která zabránila odhalení problému před nasazením do produkce.

Tabulku s výsledky najdete na následující straně.

Tabulka s výsledky:

 


www.bankovnipoplatky.com

.

EXCELOVSKÝ DOKUMENT S TABULKOU NALEZNETE PŘILOŽENÝ NÍŽE.Exkluzivně: 1. Reality test spořicích účtů - 03/2012. Jak banky připisují úroky a účtují poplatky?

georgekennethloaninvestment@gmail.com
Všimněte si všem .. Potřebujete financování? Potřebujete půjčku pro vaše podnikání nebo osobní potře...
Re: Tabulka
joo kdyby to byla tabulka a ne obrazek zobrazujici tabulku, tak je to jina ze;-) kazdopadne tady je...
Axa - úrok 2,0%?
V tabulce je uveden úrok s.ú. u Axy 2,0, ale v současnosti se jedná již o 1,90. ...
Tabulka
Ale nekecejte a naučte se pracovat s počítačem. Tabulka má dostatečné rozlišení....
Obrazek ma rozliseni dostatecne,
pouze je zobrazen jako hodne maly. pouze je zobrazen jako hodne maly. Vyzkousej Ctrl + na zvetseni...
tabulka
Pěkné, ažna to, že ta tabulka nenáí téměř čitelná. Chtělo by to obrázek s větším rozlišením....
Diskutovat (6)


Vstřícná banka

Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor