Exkluzivně na BP.com:
Otevírací dobu bank hodnotí na výbornou čtvrtina bankovních klientů


13. 06. 2012  00:19     BP.com     komentáře (0)

Z originálního datového souboru serveru www.bankovnipoplatky.com, který čítá bezmála třicet tisíc (!!!) dotazníků dobrovolně vyplněných klienty v rámci šetření „Kliente, oznámkuj svoji banku“, vyplývá, že zhruba jen čtvrtina bankovních klientů hodnotí otevírací dobu bankovních poboček známkou výborně.

Z celkového vzorku tuto známku udělilo tuzemským bankám 7753 klientů, tj. 26,1 % respondentů. Zdá se vám slůvko „jen“ nadbytečné a příliš přísné? A co když se na výsledky povídáme takhle: zhruba tři čtvrtiny bankovních klientů mají k otevírací době bankovních poboček nějaké výhrady. Není tajemstvím, že řada klientů často řeší následující problém: otevírací doba bank, tj. pracovní doba bankéřů, se překrývá s pracovní dobou klientů. „Pokud se klient do banky dostat, musí buď v pauze na oběd – a zároveň doufat, že stejný nápad nemělo víc lidí, nebo se ulít během pracovní doby, nebo si vzít dovolenou. Ne každý si může dovolit na hodinku zmizet z práce v pracovní den,“ říká k problematice analytik Aleš Rod.

.

VYSTAVTE HODNOCENÍ VAŠÍ BANCE

.

Na to se snaží banky zareagovat snahou přesunout gró své činnosti na internet, aby ulevily svým nákladům a zároveň klientům umožnily lepší obsluhu účtu (pozn.: proč ale vybírají někdy nesmyslné poplatky za absurdně jednoduché služby?). „Ač jsem velkým fanouškem internetového bankovnictví, jsou prostě věci, které musíte řešit osobně. A v takových případech se jedná zpravidla o náročnější, tj. časově déle trvající úkony, které pro dalšího klienta v řadě za vámi představují nekonečná muka. Proto vítám rozšiřující konkurenci, některé z bank se tomuto tématu začaly věnovat, mají otevřeno dlouho do večera, o víkendech, stalo se z toho téma a hned jsou patrné dílčí úspěchy u zbytku trhu. Konkurence zkrátka funguje,“ komentuje situaci Rod a dodává, že ani jeho subjektivní zkušenosti nebyly vždy pozitivní: „Stalo se mi, že jsem v bankách – nebudu jmenovat – čekal, komu ne? Stalo se mi také, že jsem byl v časovém presu, komu ne? A i mě iritovalo, když ze šesti přepážek v přecpané bance v pozdním odpoledni fungovala polovina. Pro banku by neměl být problém vysledovat tzv. špičku. Nechť je dopoledne nebo v raném odpoledni klidně půlka přepážek zavřených, ale ráno, přes oběd a před zavíračkou musí banka fungovat na 100 %, zejména ve městech.“    

.

Co se průzkumu týče, výsledky ukazuje následující tabulka. Zatímco u první otázky dotazníku (výsledky ZDE) zatrhlo možnost výborně 55 % respondentů a další čtvrtina přidala známku chvalitebně, v otázce otevírací doby hodnocení tak příznivé nebylo. Součet známek dobře, dostatečně a nedostatečně tvoří téměř jednu všech pětinu odpovědí, přičemž fatálně nespokojených klientů je téměř 8 procent (v otázce dostupnosti pobočky to bylo dvakrát méně, 3,7 %).

Tabulka – Oznámkujte banku v „předmětu“ SPOKOJENOST S OTEVÍRACÍ DOBOU:

Hodnocení Počet Podíl na celku
Známka 1 - Výborně 7553 26,1%
Známka 2 - Chvalitebně 8599 29,7%
Známka 3 - Dobře 6307 21,8%
Známka 4 - Dostatečně 3595 12,4%
Známka 5 - Nedostatečně 2301 7,9%
Nevyplněno 632 2,2%
Celkem 28987 100%

Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

O PRŮZKUMU:

Průzkum strukturuje klienty podle osmi základních kategorií (tabulka).

Tabulka – Jak jsou klienti strukturováni?

Kritéria pro dělení klientů v dotazníku

věk
pohlaví
vzdělání
příjmová kategorie
hodnocená banka
kraj
město
adresa pobočky
Zdroj: www.bankovnipoplatky.com

Klienti mohou vystavit své bance vysvědčení v podobě odpovědí na dotazník v následujících devíti kategoriích:

·         Dostupnost pobočky (Hodnotí se vzdálenost od MHD, přístupnost k místu, kde pobočka sídlí, označení pobočky, bezbariérovost…)

·         Otevírací doba (Vyhovuje otevírací doba pobočky? Je banka otevřená v rozumnou dobu?)

·         Celkový subjektivní pocit z návštěvy pobočky (Jak na vás působí interiér? V jakých podmínkách jsou přijímáni klienti? Cítíte se v bance příjemně? Máte se kam posadit? Je jednání diskrétní?)

·         Čekací doby (Není čas strávený v bance nepřiměřeně dlouhý? Fungují všechna obslužná místa? Nabízí banka v době čekání nějaké služby, např. vodu zdarma?)

·         Komplexnost služeb (Nabízí banka ucelený přístup ke službám, např. svých dceřiných společností?)

·         Přístup úředníků ke klientům (Jsou zaměstnanci banky ochotní? Snaží se hledat řešení problému, nebo spíše proč něco nejde?)

·         Odborné znalosti úředníků o poskytovaných službách (Umí věcně vysvětlit podstatu produktu, problému, návrhu řešení? Jsou jejich rady spolehlivé a užitečné?)

·         Přístupnost k informačním materiálům (Jak (ne)snadno se dostanete k informacím ze sazebníků, obchodních podmínek, či přehledům nabízených produktů a služeb? Dává banka tyto materiály na pobočce volně k dispozici?)

·         Znalost úředníků o produktech dceřiných společností (Umí bankéř doporučit stavební spoření, investiční fond, hypotéku, pojištění nebo třeba povinné ručení?

DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ JE SAMOZŘEJMĚ ANONYMNÍ!


Exkluzivně na BP.com: Otevírací dobu bank hodnotí na výbornou čtvrtina bankovních klientů

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

27949349494

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

430


ČÍSLO TÝDNE 430 právě tolik miliard korun vyplatila Česká republika od roku 2006 na podporu obnovitelných zdrojů energie, zejména pak solárních elektráren. Ročně se tak vyplatí více než 45 miliard korun.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3600
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6270
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,5230
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,7305
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,2005
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1850
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,1244
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více