Finanční poradenství - pohled ze strany klienta


28. 05. 2011  12:36     BP.com     komentáře (22)

Jak probíhá finanční poradenství a co může klientovi přinést? Jak poradce vybírá produkty do portfolia a jak poznat, že vybrané řešení odpovídá potřebám a požadavkům klienta? Lidé, kteří nemají čas na studování podmínek různých finančních institucí, a přesto jim není lhostejná správa jejich osobních financí a zajímají se o možnosti zhodnocování svých peněz, ale i třeba o to, jak a kde ušetřit, si před začátkem spolupráce s finančním poradcem kladou mnoho otázek. V čem tedy finanční poradce může pomoci?

Proč spolupracovat s finančním poradcem?

Málokdo se aktivně zajímá o finanční produkty a přemýšlí nad jejich využitelností ve svůj prospěch. Není se také čemu divit. Finanční instituce si totiž dávají poměrně záležet na tom, aby podmínky jejich produktů byly poněkud nesrozumitelné, a klientům poskytují jen informace, které jsou nějakým způsobem atraktivní. Nejúspěšnější produkty tak nemusejí automaticky znamenat, že jsou také nejvýhodnější. Mnoho lidí by si rádo udělalo pořádek ve svých financích, ale to by pro mnohé znamenalo časově náročné studium a porovnávání produktů, nehledě na to, že někteří by ani nebyli schopni pochopit princip jejich fungování. Zde tedy vzniká prostor pro (dobré) finanční poradce.

Průběh spolupráce

Potenciální klienti finančních poradců si většinou uvědomují, že pořádek ve svých penězích nemají, nosí tuto myšlenku v hlavě, ale aktivní řešení z různých důvodů odkládají. Finanční poradce je tak tím, kdo klienta osloví první. Na první schůzce se s klientem pobaví o jeho vyhlídkách do budoucnosti, o tom, na co se chce finančně soustředit a spolu také provedou první důležitý krok - tzv. finanční analýzu. Při finanční analýze se zjišťuje, jak klient vychází a nakládá s penězi, které má k dispozici a jaké smlouvy v minulosti uzavřel. Tyto informace většinou finančnímu poradci stačí ke zpracování klientova finančního plánu, který mu představí při další schůzce. Pokud klientovi navržené produkty vyhovují, je možné smlouvy uzavřít ihned, někdy je potřeba některé parametry smluv upravit, nebo odložit datum jejich uzavření z jiného důvodu. V zásadě ale lze říci, že schůzky s finančním poradcem jsou dvě až tři, přičemž každá zabere přibližně jednu až dvě hodiny. Samotné produkty poradce nevybírá přímo na schůzce, ale ty složitější většinou porovnává za pomoci specializovaného softwaru jednotlivých institucí, pro které je sjednává. Součástí práce finančního poradce jsou také pravidelné servisní schůzky s jeho klienty a kontrola aktuálnosti jejich smluv. Služby finančních poradců jsou v ČR nabízeny většinou zdarma - poradce je odměňován provizemi za uzavřené smlouvy.

------ I klient si může udělat „výběrové řízení“ mezi finančními poradci: https://www.bankovnipoplatky.com/vasi-poradci.html ------

Výhody

Výhod spolupráce s dobrým finančním poradcem je několik. Již při první schůzce můžete nalézt prostor pro ušetření slušné částky - a to jen tím, že si během finanční analýzy uvědomíte, kde vám peníze zbytečně utíkají. Poradce také již během první schůzky získává hrubou představu o tom, jaké produkty jsou pro vás vhodné. Další postup je ale poměrně odlišný v rámci finančně poradenských skupin, ale lišit se může i mezi jednotlivými poradci. Poradce může klienta nechat vybrat z několika připravených variant, pokud je to možné a pokud cítí, že klient je takového rozhodnutí schopen a chápe výhody jednotlivých řešení. Jediné “nejvýhodnější” řešení totiž většinou neexistuje a těch dobrých je několik. Finanční instituce se navíc snaží poradce a poradenské sítě motivovat a tak jejich klientům dávají nejrůznější slevy a výhody.

Spásu nečekejte, ale jestli si chcete nechat poradit...

Od finančního poradce nelze většinou čekat zázraky, musíte se také smířit s tím, že vám možná sdělí ne zrovna nejpříjemnější fakta, ale na druhou stranu pro vás může spolupráce s ním přinést výrazné úspory ve vašem rozpočtu, ukáže vám, co děláte špatně a čeho se vyvarovat.

Pověst finančních poradců sice kazí nezodpovědně se chovající menšina, ale na druhou stranu mnoho lidí, kteří se na ně dívají skrz prsty, bez přemýšlení podepíše velmi nevýhodné smlouvy třeba na přepážce vlastní banky, která určuje svým úředníkům, co mají nabízet, bez ohledu na to, jestli je to pro klienta výhodné, nebo ne.

------

Oslovte vy sami finanční poradce a vyberte si mezi nimi, u nás na stránkách:

https://www.bankovnipoplatky.com/vasi-poradci.html


Finanční poradenství - pohled ze strany klienta

Re: Re: Poradenství
A co tak firmy...? :-)...
Re: Poradenství
Zlato, nemovitosti :-) Eric...
Poradenství
Poradíte, kam vložit větší sumu peněz? Jonáš...
Poradenství
Myslím, že dnes je informovanost lidí ve fin. otázkách dostatečná, takže poradce si málo kdy dovolí ...
Re: SMS financni poradenstvi, zkusenost
Taky souhlas a palec nahoru....
Re: Re: Re: SMS financni oradenství
Zrovna na OZ bych nespolehal. Vse je o dukazech. Jsem seriozni poradce, nemam se ceho bat. Ti neseri...
Re: Re: Poradenství
Dobrá zpráva pro klienty. Nový Obč. zákoník pamatuje na ochranu před neseriozním poradcem. Bl....
Re: Poradenství
Bohužel, ne všechny společnosti jsou košér:-( Ale je tu předpoklad, že pokud někdo své finance chce ...
Poradenství
Pokud hodláte se svými financemi jakkoliv manipulovat, doporučuji se obrátit na poradce, který vás s...
SMSka jde
Já si myslím, že každá společnost má svá pro a proti. Je důležité najít ty, kteří mají víc plus. Mín...
Diskutovat (22)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2882600892

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 408 000

408000


ČÍSLO TÝDNE 408 000 právě tolik nových exekucí bylo zahájeno v loňském roce. Oproti roku 2019 se jedná o pokles o celých 18 procent. Počet exekucí tak poklesl i v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9900
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4250
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7165
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4355
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,1400
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2250
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3313
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více