GEEN Vstřícná banka:
Jak hodnotila Martina Hedvičáková - III. čtvrtletí 2015


13. 11. 2015  00:32     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PÁTEČNÍ SERIÁL - HODNOCENÍ POROTCŮ V PROJEKTU GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA: Jak hodnotí porotci v projektu GEEN Vstřícná banka? Nic neskrýváme a všechna hodnocení jsou veřejná a průhledná. Proto vám je také přinášíme v našem seriálu.

GEEN Vstřícná banka: Jak hodnotila Martina Hedvičáková - III. čtvrtletí 2015
Ing. Martina Hedvičáková je porotkyní, která působí na Univerzitě Hradec Králové, Fakultě informatiky a managementu, katedry ekonomie, kde přednáší Základy financí, Podnikovou ekonomiku a vede cvičení z makroekonomie a mikroekonomie. V současné době je spoluřešitelkou projektu specifického výzkumu na UHK FIM: Index cenové hladiny core banking services a klientské clustery. Je autorkou řady ekonomických článků v České republice i zahraničí.

Třetí čtvrtletí 2015 nepřineslo tolik změn, co předcházející. Pokud se zaměříme na sazebníky jednotlivých bank tak mezi nejvýznamnější změny v poplatcích jednotlivých bank lze uvést následující:

Oberbank

Banka od 1. července zdražila vedení účtů: u Žirokonta z 20 Kč na 25 Kč, u Žirokonta Plus z 79 Kč na 89 Kč měsíčně.

Banka začala vydávat novou platební kartu MasterCard bezkontaktní s platností 4 roky s měsíčním poplatkem za vedení karty ve výši 60 Kč (pro občany i podnikatele a firmy).

Raiffeisenbank

Banka od 1. července změnila následující poplatky:

Výpisy z běžných a spořicích účtů: vyhotovení a předání výpisu - prostřednictvím pošty - 30 Kč - změna názvu položky na „prostřednictvím pošty (do ČR i do zahraničí)“

Sberbank

Bezhotovostní tuzemský platební styk

Odchozí platba na standardním i nestandardním papírovém platebním příkazu:

-          v rámci Sberbank CZ - z 25 Kč na 75 Kč

-          mimo Sberbank CZ - z 50 Kč na 75 Kč (jen pro standardní papírový platební příkaz)

Od 7. července Sberbank přesunula Běžný účet (za 47 Kč měsíčně), FÉR konto START (zdarma), FÉR konto PLUS (za 53 Kč měsíčně), FÉR konto EXTRA (za 133 Kč měsíčně) mezi aktivně nenabízené produkty a služby. Místo nich na trh uvedla nové účty: Nové FÉR konto MINI (zdarma), Nové FÉR konto AKTIV (za 99 Kč měsíčně, zdarma při aktivním používání = kreditní obrat na účtu v minimální výši 15 000 Kč) a FÉR konto OPTIMAL (za 199 Kč měsíčně, zdarma při aktivním používání = kreditní obrat na účtu v minimální výši 25 000 Kč nebo součet zůstatků depozitních produktů od 1 mil. Kč)

Komerční banka

Komerční banka začala od 28. července nabízet vrácení poplatků, pokud nebudete během prvních 3 měsíců po otevření účtu spokojeni s daným účtem. Konkrétně se to týká produktů MůjÚčet, G2.2 a Profi účtu. Na jejich jednostránkových cenících nejběžnějších poplatků se nově objevil text: „Nebojte se KB vyzkoušet - pokud nebudete během prvních 3 měsíců spokojeni s nově otevřeným účtem nebo vybranými produkty, vrátíme vám poplatky za jejich vedení.“ !jako kdysi Air!

ČSOB

Výběr z běžného platebního účtu na pobočce ČSOB nově stojí 70 Kč (dříve 60 Kč u účtu ve stejné měně a 1 % z vybírané částky u účtu v jiné měně). A další  změny viz. Sazebník ČSOB.

Expobank

Banka 3. září zavedla pro fyzické osoby nový produktový balíček s názvem Běžný účet Expo Active za 149 Kč měsíčně. Vedení je zdarma v případě, že souhrnná depozita v bance jsou minimálně 250 000 Kč a měsíční kreditní obrat je minimálně 40 000 Kč nebo souhrnná depozita v bance jsou alespoň 500 000 Kč.

Další novinkou je produktový balíček s názvem Běžný účet Expo Global za 299 Kč měsíčně, který je zdarma v případě, že souhrnná depozita v bance jsou minimálně 750 000 Kč.

Toto čtvrtletí je především ve znamení mobilního bankovnictví a vylepšování jeho funkcí a služeb.

Trend výhodných hypoték, který byl výrazný v minulých čtvrtletí poprvé začíná ustávat a u některých bank dokonce úrokové sazby začaly mírně růst.

Ve vybraných bankách v tomto proběhly personální změny.

Česká spořitelna

Třetí čtvrtletí bylo pro Českou spořitelnu ve znamení festivalů (Colours of Ostrava, Kefír) a zlepšování služeb u bankomatů, kde ČS vylepšila grafiku a také vkladové bankomaty. A v neposlední řadě podporou různých nadací a programů.

Servery www.vstricnabanka.cz a www.bankovnipoplatky.com ocenily ČS jako Zelenou banku.

Dobrá zpráva je, že od října budou SEPA platby rychlejší a jednodušší.

Hodnocení: 65 %

ČSOB

Velké plus patří ČSOB za nový web, který je velmi přehledný a uživatelsky přívětivý pro potřeby klientů. Vylepšení dostalo i mobilní bankovnictví, kde mobilní aplikace ČSOB Smart klíč umožňuje potvrzení plateb online a klient již nemusí opisovat SMS kódy potvrzující platby.

ČSOB nově nabízí COOL kartu bez účtu. Rodičům dá přehled o tom, jak hospodaří jejich děti

Také ČSOB se zaměřila na podporu projektů a nadací.

ČSOB získala ocenění od Euromoney jako Nejlepší banka v ČR a třetí místo v soutěži Bankovní inovátor.

Hodnocení: 67 %

Komerční banka

KB zareagovala na potřeby trhu a cenově zvýhodnila SEPA platby. Také se zaměřuje na sílící potřeby bezpečnosti a rychlosti u mobilních aplikací. K přihlášení do mobilního bankovnictví Komerční banky stačí otisk prstu, zatím však pouze u produktů iPhone 5 S, 6 a 6 Plus.

KB se daří i ekonomicky. Komerční bance nadále roste počet klientů, čistý zisk vzrostl meziročně o 4,0 % na 6,6 mld. Kč.

KB navázala spolupráci na další 3 roky se Svazem měst a obcí ČR.

Hodnocení: 67 %                                                                             

GE Money Bank

Zájemci o půjčku mohou u GE Money Bank nově požádat o schválení online. Tato inovace ušetří klientům čas, k vyřízení žádosti stačí pět minut, přičemž samotné schvalování trvá jen 30 vteřin. Klienti, kterým banka žádost o půjčku online schválí, získají závaznou nabídku a v bance už jen podepíšou smlouvu.

Konsolidovaný čistý zisk meziročně vzrostl o 14 %, a dosáhl tak 2,5 miliardy Kč.

GE Money Bank získala cenu Bankovní inovátor 2015 za biometrické podpisy.

GE Money Bank nově nabízí Konsolidaci úvěrů pro podnikatele. Sloučit si tak mohou nejen podnikatelské, ale také osobní úvěry určené pro podnikání a díky tomu si snížit nejen náklady na splácení úvěru, ale také svoje celkové daňové zatížení.

Hodnocení: 63 %

Raiffeisen BANK

Raiffeisenbank podepsala v září smlouvu o převzetí části Citibank poskytující v České republice služby fyzickým osobám.

Raiffeisenbank získala třetí místo v projektu Zelená banka

Hodnocení: 62 %

ERA

Viz. ČSOB, jinak ERA byla ve znamení  her a soutěží (např. Měsíc bez hotovosti apod.) .

Hodnocení: 65 %

Citibank

Citibank Europe plc podepsala smlouvu o prodeji retailového bankovnictví v České republice s Raiffeisenbank a.s. Dokončení této transakce, která podléhá schválení regulátory, je plánováno na první čtvrtletí roku 2016.

Hodnocení: 50 %

Sberbank

Velmi aktivní byla v tomto čtvrtletí Sberbank. Sberbank začala nabízet nová FÉR konta pro občany, podnikatele a malé firmy. Nově jsou FÉR konta pro aktivní uživatele zdarma a nabízí spoření (1,63 % p. a. do částky 300 tis. Kč). Klienty potěší rozšíření služeb zdarma pro aktivní uživatele i možnost výběrů z bankomatů po celém světě zdarma a zvýhodněné zahraniční platby v rámci Firemního FÉR konta. Sberbank dále nabízí výhodnější FÉR půjčky. Všem klientům snižuje splátky již od počátku splácení úvěru.

Sberbank posiluje i zaměření na podnikatelský sektor. Sberbank přichází s Firemním FÉR úvěrem pro podnikatele a malé firmy, klient platí sazbu od 4,44 % ročně, ostatní poplatky banka zcela zrušila.

Spořící účty Sberbank drží stále nejvyšší sazbu 1,63 % ročně, nově také banka představuje garanci sazby až do poloviny roku 2016

Hodnocení: 65 %

UniCredit Bank

Skupina UniCredit získala ocenění „Nejlepší banka ve střední a východní Evropě“ a také se stala nejlepší bankou v oblasti financování nemovitostí v České republice.

Od poloviny července UniCredit Bank zavedla karty s bezkontaktními platbami. Touto technologií budou vybaveny všechny nově vydané karty, stávající klienti si mohou zdarma požádat o výměnu.

Hodnocení: 64 %

mBank

Také mBank se zaměřila mobilní bankovnictví, kam přidala čtečku QR kódů a několik vylepšení, jako je například možnost kopírování čísla účtu, úprava designu pro Android 5 Lollipop nebo nová tlačítka na vrácení, respektive opakování platby v historii.

mBank se svojí mobilní aplikací vyhrála i soutěž o uživatelsky nejpřehlednější bankovní aplikaci pro chytré telefony.

Internetová mBank v průběhu 2. čtvrtletí prodala více půjček a hypoték. Meziročně vzrostl objem půjček poskytnutých mBank v České republice o 46 %, hypotéky pak narostly o 29 %. Druhé čtvrtletí banka uzavřela s celkem 542 000 zákazníky.

mBank a Broker Consulting uzavřely strategické partnerství pro český trh.

Hodnocení: 72 %

LBBW - Expobank

V posledním červencovém týdnu představuje Expobanka svůj nový web, který se vyznačuje přehlednou a jednoduchou strukturou, intuitivním vyhledáváním a responsivním designem pro mobilní telefony a tablety. Stránky byly připraveny především s ohledem na klientskou přívětivost a zvyšující se počet přístupů z přenosných zařízení. 

Banka během čtvrtletí dvakrát změnila svoje sazebníky a nabízí nové běžné účty pro aktivní a náročné klienty.

Hodnocení: 54 %

Fio banka

Fio banka se po pěti letech od získání bankovní licence stala střední bankou. Její bilanční suma překročila 50 miliard Kč, počet klientů, kteří využívají její výhodné bankovní a investiční služby, dosahuje v současnosti téměř 520 tisíc.

Fio banka přichází s možností podepisovat transakce ve Smartbankingu pomocí otisku prstu, nebo se tímto způsobem do aplikace přihlásit. Funkce Touch ID je bezpečný a jednoduchý způsob aktivní správy financí v mobilu.

Banka se v tomto čtvrtletí zacílila na investiční klienty a obchodování s cennými papíry.

Hodnocení: 79 %

Air bank

Air Bank začala v ostrém provozu nabízet svou novou službu Převod hypotéky. Už od června si k ní mohli lidé převádět hypotéky na všech 26 pobočkách banky. Hypotéku lze převést i online

Air Bank dál vylepší svou nabídku pro všechny klienty, kteří ji často používají. Od září jim dá na běžném i spořicím účtu vyšší bonusové sazby. Peníze na běžném účtu do 100 tisíc Kč a na spořicím účtu do 250 tisíc Kč jim bude úročit sazbou 1,5 % a úspory nad 250 tisíc Kč sazbou 0,8 %.

I Air bank se zaměřila na mobilní bankovnictví a zavedla 3 novinky: zjistíte stav svého běžného účtu během pár vteřin,  jedním tahem si na něj přesunete našetřené peníze, v aplikaci si rovnou můžete upravit i limity pro platby v obchodě. 

Hodnocení: 70 %

Equa bank

Equa bank otevírá své 50. a 51. obchodní místo v Ostravě Porubě a Karviné. Equa bank nabídne, k čtyřletému výročí na trhu, klientům výhodné mobilní tarify, zlatou platební kartu a další novinky.

Hodnocení: 63 %

Zuno

Online banka Zuno přichází s novou kampaní na refinancování starých půjček z jiných bank. Klienti můžou na úrocích ušetřit až 40 % a výrazně tak snížit měsíční splátku.

Hodnocení: 58 %

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

geen_vstricnaGEEN Vstřícná banka: Jak hodnotila Martina Hedvičáková - III. čtvrtletí 2015

Diskutovat (0)