Glosa:
Tip, jak výhodněji získat cizí měnu? Tady je…


07. 07. 2012  15:14     ar     komentáře (0)

Léto je tady a jako každoročně miliony Čechů vyrazí do zahraničí, ať již za sluníčkem a mořem na jih, nebo za čím dál oblíbenější krásnou přírodou, rybolovem a pohodou na sever Evropy. A jako každý rok, i letos nastává dilema. Platit kartou, nebo si vyměnit valuty? A vyměnit teď hned, nebo počkat? A kam vůbec jít?

Když si odmyslíme, že platební styk prostřednictvím platební karty v zahraničí je rychlý, pohodlný a, při respektování několika základních pravidel, i velmi bezpečný, je možné připustit fakt, že z různých důvodů (např. nedostatek terminálů v některých destinacích) to bez cizí měny v hotovosti zkrátka nejde. Ok, tak co s tím? Vyměnit, nebo počkat? Upřímně, nikdo nemá věšteckou kouli a i odhady největších analytiků se častokrát ukázaly stejně hodnověrné, jako když si honíte mincí. Proto je mnohdy lepší vyměnit hned, bez nervů a neproduktivního klikání na web ČNB, s hotovostí na výměnu připravenou po ruce. A poslední, neméně důležitá otázka – kde měnit? Drtivou většinu lidí napadne zamířit do banky, kam jsou klienti logicky zvyklí chodit řešit otázky týkající se financí.  Pravdou ovšem je, že to nemusí být vždy ta nejlepší volba, bavíme-li se o ceně, tj. o výhodnosti nabízených směnných kurzů a případných poplatcích. Tak jako na trhu úvěrů, i na trhu s cizí měnou můžeme využít dělení institucí kolegy Patrika Nachera, a sice na značkové instituce (banky + důvěryhodné nebankovní finanční instituce) a neznačkové instituce (pofiderní, nečitelné subjekty, které je třeba skutečně důkladně proklepnout, než jim svěříte své peníze; mezi ně pohříchu patří i některé směnárny).

. VÍCE O TÉMATU DOVOLENÁ ZDE! .

Z výše uvedeného vyplývá, že banka nemusí být jediným místem, kam zamířit pro valuty nebo kde realizovat cizoměnové transakce. Že vás zajímá, které alternativní instituce to jsou? Jedná se povětšinou o internetové a zavedené instituce, která se obchodem s cizí měnou zabývají jako svou hlavní činností (například Citfin, Easy Change nebo Akcenta-devizové obchody). Výhodou je, že báze těchto společností leží povětšinou on-line, proto mohou dost zásadně ušetřit na provozních nákladech a tím pádem mohou klientům poskytovat užší spread (rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou měny).  Pro klienta to znamená, že může společnosti cizí měnu prodat dráž (instituce ji vykoupí za větší objem českých korun), anebo že cizí měnu můžete nakoupit levněji (k nákupu potřebného množství cizí měny vám stačí nižší množství českých korun).

.

Navíc se nemusíte potit obíháním směnáren a porovnáváním nabízených kurzů. Tento čas je možné využít produktivněji, třeba na zahrádce příjemné hospůdky u vychlazeného drinku.Glosa: Tip, jak výhodněji získat cizí měnu? Tady je…

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

1738307857

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

14


ČÍSLO TÝDNE: 14 tolik bilionů korun by musely investovat České firmy, aby dosáhly kapitálové vybavenosti našich Německých konkurentů. Do té doby bude naše ekonomika pracovat s výrazně nižší přidanou hodnotou a tedy i mzdami a výnosy.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více