Hyde park:
Díky ČNB už sem nedosáhl na hypotéku


25. 07. 2017  00:13     Miroslav Zeman     komentáře (0)

ÚTERNÍ SERIÁL - HYDE PARK: Čtenář kritizuje ve svém komentáři regulace ČNB, které mu znemožnily pořídit si hypotéku. Problém byla vysoká úroková sazba u hypotéky mezi 80-90 procenty hodnoty nemovitosti. ČTĚTE DÁLE!

Hyde park: Díky ČNB už sem nedosáhl na hypotéku
Objevují se první případy, kdy je lidem odmítnuto poskytnutí hypotečního úvěru, kdy toto odmítnutí již přímo souvisí s regulací České národní banky, která zpřísňuje postupně kritéria pro poskytování úvěrů. Zatím se tak činí pouze formou doporučení, které ale banky pochopitelně akceptují. V poslanecké sněmovně se navíc projednává zákon, který by umožnil přímou regulaci parametrů hypoték ze strany České národní banky.

Komentář Jandoušeee:

Řešili jsme s bankou poskytnutí hypotéky v minulém roce, kdy nám v bance řekli, že by nám úvěr bez problémů schválili a splňujeme i podmínky pro poskytnutí. Tehdy jsme nakonec nabídku nevyužili a úvěr jsme nepořídili s tím, že ještě počkáme a budeme hledat lepší byt. Ten jsme letos našli a u stejné banky se za stejných podmínek na naší straně jsme opět požádali o téměř stejnou sumu. Neúspěšně. Důvodem je, jak nám bylo sděleno regulativní nařízení ČNB, která omezila poskytnutí hypotéky na maximálně 90 procent hodnoty nemovitosti. To by ještě nebyl problém, ale současně může banka dát hypotéku mezi 80 až 90 procenty z hodnoty nemovitosti jen v rámci 15 procent objemu úvěru. To znamená že banka úvěry mezi 80 až 90 procenty znevýhodňuje výrazně vyšší úrokovou sazbou, která přesahuje 3 procenta, zatímco u ostatních je to jen kolem dvou procent. Jen kvůli tomu nám příjem na splácení hypotéky nepostačuje, protože až dva tisíce korun na víc znamená vyšší úrok a na to už nám jaksi nevychází. Prostě teď už hypotéku nedostaneme, ačkoliv by jsme byli jinak schopni bez problémů platit. Díky ČNB za dvou regulaci a že nás tak hezky ochraňuješ.

Reakce našeho serveru:

Motivace ČNB určitě nejsou vyloženě špatné. Banka chce regulovat hypotéky a tím zastavit prudký nárůst cen nemovitostí, který patří k nejvyšším v Evropě. Bohužel se věc řeší regulací poskytování hypoték, která jde už do takových podrobností a důsledků, že vážně zasahuje do svobodného rozhodování a obchodních politik bank. Navíc se neřeší hlavní příčina růstu cen nemovitostí, zejména ve velkých městech a to je nedostatek bytů a dalších nemovitostí na trhu, které je způsobeno zcela nesmyslně náročným schvalovacím a povolovacím procesem, který výstavbu nových nemovitostí brzdí a prodražuje. Obecně tak sice důvody ČNB k regulaci chápeme, ale nesouhlasíme s jeho rozsahem a důsledky.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ KOMENTÁŘE A NÁZORY NAŠEHO SERVERU NALEZNETE ZDE!Hyde park: Díky ČNB už sem nedosáhl na hypotéku

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6952664882

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více