Hypoteční sazby vystoupaly nad 3 procenta


10. 12. 2018  12:34          komentáře (0)

Hypotéky se sazbou začínající dvojkou se pomalu stávají minulostí. V listopadu zachvátila hypoteční trh velká vlna zdražování. Až na výjimky rostly sazby ve všech bankách. Průměr nabídkových sazeb vzrostl  o 2 desetiny procentního bodu a u nejčastěji poskytovaných úvěrů jsme již nad třemi procenty. Sazby se nad 3 procenta vracejí po 4 letech.

Hypoteční sazby vystoupaly nad 3 procenta
Sazby letí nahoru

Úrokové sazby v průběhu listopadu změnila Equa bank, Hypoteční banka,  mBank, Wuestenrot, Moneta, UniCredit Bank, Komerční banka, Česká spořitelna, Raiffeisenbank a Fio banka. Mimo tuto vlnu zdražování tedy zůstala pouze Sberbank, která však sazby zvyšovala v říjnu. K tomu ještě na 1. prosincový den naplánovala zvýšení sazeb Air Bank.

V segmentu hypoték do 80 % LTV v drtivé většině případů došlo ke zvýšení sazeb. Naopak určitou cenovou korekci jsme zaznamenali u úvěrů s LTV nad 80 %.

Vývoj nabídkových sazeb dlouhodobě monitorujeme prostřednictvím indexů GOFI. Titulní index GOFI 70 díky výše uvedeným cenovým změnám v listopadu meziměsíčně vzrostl o 19 bps. a po 4 letech pronikl nad 3procentní hranici. Jeho aktuální hodnota činí 3,05 %. Oproti loňskému roku jsou nyní nabídkové sazby hypoték již o 7 desetin procentního bodu výše.

Navzdory drobným cenovým korekcím v Monetě, Komerční a Hypoteční bace, rostl v listopadu i index nabídkových sazeb úvěrů s LTV mezi 80 a 90 % LTV. Index GOFI 90 v listopadu vzrostl o 6 setin procentního bodu na 3,65 procenta.

 

Skutečné sazby se zpožděním kopírují vývoj nabídkových sazeb

V monitoringu hypotečních sazeb je třeba odlišit nabídkové od realizačních cen, které monitoruje portál hypoindex.cz prostřednictvím respektovaného ukazatele FINCENTRUM HYPOINDEX. Hodnota tohoto ukazatele v říjnu vzrostla na 2,66 %. Vyřízení úvěru však nějakou dobu zabere, takže vývoj realizačních sazeb jde za indexem nabídkových sazeb s určitým zpožděním. Není náhodou, že index GOFI 70 se na hodnotě 2,67 % nacházel již v září, jak ilustruje následující graf. Index realizačních sazeb bude trend nabídkových sazeb a tím i indexy GOFI následovat a i v případě FINCENTRUM HYPOINDEXu očekáváme dosažení 3 procentní hranice v horizontu několika málo měsíců.

 

Budou hypoteční sazby klesat nebo růst?

„Pro další vývoj sazeb bude velice důležitá měnová politika ČNB a nastavení jejích sazeb. Stále je ještě ve hře další zvýšení sazeb v prosinci, osobně si myslím, že to není nezbytné,“ říká Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Sazby v posledních měsících prudce stoupaly v souladu s tím, jak rostly sazby ČNB a jak rostla cena peněz na mezibankovním trhu. Nyní vidíme na mezibankovním trhu zřetelný obrat a cena peněz již několik týdnů klesá.

 

Vývoj ceny „dlouhých peněz“ ilustrovaný na úrokových swapech

„Ve stávající situaci nevidím důvod, aby banky dál zdražovaly. V lednu a únoru je pak obvykle menší poptávka po úvěrech a bylo by dobré cenu stabilizovat,“ říká Libor Ostatek.  

Za pozornost také stojí fakt, že dlouhé peníze jsou v tuto chvíli o nepatrný díl levnější, než 5leté, což v minulosti bylo téměř vždy naopak. Lze tedy předpokládat, že trend přibližování cen hypoték s fixací na 5 a více let bude pokračovat. A nikoho by nemělo ani překvapit, že delší fixace mohou být i cenově atraktivnější, protože pro banku představují prostředek k tomu, jak si klienta získat na co nejdelší dobu.


 Hypoteční sazby vystoupaly nad 3 procenta

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20492537840

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více