Hypotéky dál přepisují rekordy. Zpřísněné regulaci navzdory


27. 06. 2017  08:22          komentáře (0)

ČNB se je snaží krotit růst hypoték a zprostředkovaně skrze utažení úvěrových kohoutů i růst cen nemovitostí. Její intervence však zatím mají paradoxně přesně opačný dopad. Hypotéky dál lámou rekordy.

Hypotéky dál přepisují rekordy. Zpřísněné regulaci navzdory
Tuzemské banky poskytly v květnu hypotéky za 21,2 miliardy Kč. V porovnání s loňskem rokem vzrostla suma sjednaných hypoték jen o 2 % (v počtu hypoteční produkce dokonce meziročně poklesla). V součtu od začátku roku však objemově banky rostou o 16 %. Celková suma sjednaných hypoték činí dle statistik serveru hypoindex.cz* 96,3 miliardy korun.

graf1.PNG

Úvěry na bydlení - meziroční srovnávní (mld.)Regulace paradoxně akceleruje zájem o hypotéky

Jednou z hlavních příčin letošního růstu je stoupající průměrná výše úvěru, jenž reflektuje rostoucí ceny nemovitostí. Druhým důležitým faktorem jsou obavy lidí ze zpřísnění podmínek hypotečního financování a snížení dostupnosti vlastního bydlení. Růst cen nemovitostí se totiž pranic nelíbí České národní bance a pokouší se jej chladit prostřednictvím regulace hypoték. Doporučuje bankám poskytovat hypotéky maximálně do 90 % LTV, úvěry mezi 80 – 90 % mohou tvořit jen 15 % produkce a nově připojila doporučení v oblasti posuzování příjmů. Velikost dluhů klienta by neměla překročit osminásobek ročního čistého příjmu žadatele (ukazatel označovaný jako Debt to Income, čili DTI) a výše měsíčních splátek všech úvěrů by neměla překročit 40 procent jeho příjmu (ukazatel Debt Service to Income, DSTI).

graf2.PNG

Zastropování maximální výše hypoték na 90 % hodnoty nemovitosti a z toho vyplývající požadavek na alespoň 10% spoluúčast klienta je podle našeho názoru racionální opatření. A i kontextu ostatních evropských zemí se jeví jako umírněné. Nicméně ČNB jde dál a omezuje poskytování hypoték mezi 80 – 90 % LTV a nově doporučuje bankám ještě přísněji sledovat příjmy a výdaje klienta.

„V oblasti financování bydlení se jedná o velké částky a stanovení určitých pravidel je rozhodně na místě. Na druhou stranu si klademe otázku, jestli přílišná regulace není a nebude kontraproduktivní a nezvyšuje riziko, že klienti budou bydlení financovat skrze nebankovní instituce nebo co hůř úvěry v šedé zóně,“ upozorňuje na možná rizika Libor Ostatek, ředitel makléřské společnosti GOLEM FINANCE, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

 

Úvěry stavebních spořitelen vyplňují díru na trhu  

Stavební spořitelny v květnu poskytly úvěry za 5,5 miliardy Kč. V porovnání s loňským rokem květnový objem vzrostl o 43 % a v součtu od začátku roku jsou na tom stavební spořitelny objemově o třetinu (32 %) lépe než loni. Příčinou objemového růstu úvěrů ze stavebního spoření je především trend vylepšování bydlení a rekonstrukce, pro které je úvěr ze stavebního spoření vhodným nástrojem.

Určitou roku hraje také kombinované financování. Banky mohou poskytovat hypotéky jen do 90 % LTV a úvěry mezi 80 – 90 % zástavní hodnoty jsou objemově regulovány, což má za důsledek jejich zdražení. Kombinace znatelně levnější hypotéky do 80 % LTV a úvěru ze stavebního spoření vyjde zpravidla finančně výrazně lépe, než 90% financování celého záměru prostřednictvím hypotéky.

Tip: Detailnější srovnání na konkrétním případu naleznete v našem článku „Hypotéka nebo kombinace hypotéky a stavebka? Co vychází lépe

 

Kolik stojí hypotéky?

Vývoj hypotečních úrokových sazeb dle parametru LTV ilustruje následující graf, kde je zřetelně vidět prudký nárůst sazeb u úvěrů s 80 a 90procentním LTV. Banky takto skrze cenu totiž regulují příliv nových hypoték s vyšším LTV. Centrální banka si od tohoto opatření slibuje ochlazení poptávky po vlastním bydlení a tím i snížení tlaku na růst ceny.

graf3.PNG

 

Podle našich propočtů, až na výjimky (Praha, Brno) nejsou nijak zásadně nadsazené. Trh je v tuto chvíli potřeba uklidnit, regulátor má obrovský vliv a výrazná intervence (byť jen slovní) urychluje dynamiku růstu, jak cen nemovitostí, tak i  zmíněnou „hypoteční mánii“. Regulaci primárně zaměřit na řízení parametru LTV (90 % max), dodefinovat pravidla k LTV nad 80 %. A pokud možno ponechat bankám odpovědnost za úvěrové riziko, tzn. v rovině regulativy zůstat u praxe doporučení,“ uzavírá Libor Ostatek, ředitel GOLEM FINANCE.

 

*není započtena produkce mBank, Fio banky, Oberbank a WSPK

………………………………………………

LTV (loan to income ratio) poměr mezi výší úvěru a zástavní hodnotou nemovitostiHypotéky dál přepisují rekordy. Zpřísněné regulaci navzdory

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6950364062

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více