Hypotéky klesají:
Ceny bytů následují!


26. 06. 2008  08:07     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Začátek nového roku nám přinesl menší výhodnost a dostupnost hypotečních úvěrů. Největší měrou se na snížení výhodnosti tohoto produktu podílela vládní opatření, která omezila některé daňové výhody plynoucí z hypotečních úvěrů.

Začátek nového roku nám přinesl menší výhodnost a dostupnost hypotečních úvěrů. Největší měrou se na snížení výhodnosti tohoto produktu podílela vládní opatření, která omezila některé daňové výhody plynoucí z hypotečních úvěrů. Stejně tak se na současné situaci podílela ČNB, která v loňském roce několikrát zvýšila úrokové sazby a tím i hypoteční úvěry zdražila.

Špatná zpráva pro jedny, dobrá pro druhé

Snížení atraktivnosti a výhodnosti hypoték však nemusí být pouze špatná zpráva pro lidi, kteří si chtějí pořídit vlastní bydlení prostřednictvím hypotečního úvěru. Naopak se může jednat o velmi prospěšnou situaci. Lidé si totiž musí mnohem lépe rozmýšlet jaký úvěr, v jaké výši s jakou dobou fixace a za jakých podmínek si berou.   Každé nepromyšlené a zbrklé rozhodnutí je totiž může stát tisíce korun a v tom horším případě i finanční těžkosti v budoucnu.

O hypotéky už není takový zájem

Výsledky za celý hypoteční trh očekávání potvrdily. Za první čtvrtletí letošního roku totiž rostl objem hypoték nejméně za poslední 3 roky. Již se tak nebudou opakovat nárůsty ve výši 30 či 40 %. Ač se může zdát, že uvedené zpomalení není dobrou zprávou, není to dobrou zprávou především pro banky a prodávající.

Nekupujte za jakoukoliv cenu

Pokud budete vystupovat v pozici kupujícího, pak je pro vás situace ideální. Nižší dostupnost hypoték i jejich nižší objem totiž přestává vytvářet tlak na růst cen. Ještě loni totiž byli díky hypotékám kupující koupit cokoliv za jakoukoliv cenu, čehož prodávající přirozeně využívali a nasazovali ceny do patřičných výší. Důkazem jsou meziroční růsty cen bytů i domů a to nejen nových, ale především těch starších.  

Ceny bytů začaly stagnovat

Byty v panelových domech v Praze, ale i v jiných městech tak ročně rostly až o 25 %, což nebylo podloženo růstem mezd, které rostly o pouhá 4 %, tak ani růstem reálného bohatství. Astronomické nárůsty cen nemovitostí tak byly kryté především z výhodných hypotečních úvěrů a celkové bezstarostnosti kupujících.   Zpomalení nárůstu hypoték se tak dle očekávání již za první čtvrtletí projevilo u výrazného snížení nárůstu cen bytů a domů. V některých městech či pražských částech dokonce ceny u starších bytů nerostou vůbec. Pokud vezmeme v úvahu i inflaci, která činí 7 %, pak jejich hodnota přímo klesá.   Hypoteční boom a bezstarostné zadlužování vedlo v USA k velké hypoteční krizi, která způsobila po šoku dokonce výrazné snižování cen nemovitostí, které dosáhlo až 30 %! Následně se tato krize přelila do dalších zemí, a právě tomuto nebezpečí se chce ČR vyhnout. Z hlediska budoucnosti tak nebude určující pouze výhodná cena hypoték, ale také jejich kvalita a především cena pořizovaných nemovitostí.

T I P

PRO VÁS

  • NAVŠTIVTE NOVÝ REALITNÍ PORTÁL WWW.REALITYLAND.CZ!!
  • Zadejte si bezplatně inzerát! Klikněte ZDE!
  • Poradny, návody, velké množství realitních inzerátů, vše zdarma

TIP

PRO VÁS

  • STANTE SE NAŠIMI AMATÉRSKÝMI REDAKTORY!!
  • Napište nám svůj příběh či stížnost! Klikněte ZDE!
  • Pomůžete tak v boji proti nespravedlnosti

T I P

PRO VÁS

  • NEJROZSÁHLEJŠÍ ŽIVOTNÍ SITUACE POPLATKŮ!!
  • Hledejte v seznamu poplatků! Klikněte ZDE!
  • Pro každý poplatek si vyhledejte vlastní životní situaci


Hypotéky klesají: Ceny bytů následují!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2211580346

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více