Hypotéky mohou přestat být výhodné


22. 07. 2007  20:06     Patrik Nacher     komentáře (2)

Mohou být spokojeni klienti bank? Zcela určitě jsou spokojeni proto, že prostřednictvím úvěru získali svůj vytoužený dům či byt do vlastnictví. Ovšem spolu se závazky, které na sebe lidé hromadně berou je mohou čekat v budoucnu i hořké chvíle.

Od počátku roku vzrostl objem hypotečních úvěrů o více než 50 %. Ještě rychlejším tempem však rostou i úvěry ze stavebního spoření. Jen stavební spořitelna Wustenrot zvýšila v prvním pololetí roku 2007 objem poskytnutých úvěrů o úctyhodných 61,5 %. Tento trend bude pokračovat do konce roku.

Banky si mnou ruce

Banky jsou se svými výsledky zcela jistě spokojené. Spolu s poskytnutými úvěry rostou i budoucí zisky z přijatých úroků, které jsou spolu s bankovními poplatky největší příjmovou položkou bank. Navíc hypoteční úvěry jsou poměrně dobře zajištěné, takže riziko pro banky je jen velmi malé.

Mohou být však spokojeni klienti bank? Zcela určitě jsou spokojeni proto, že prostřednictvím úvěru získali svůj vytoužený dům či byt do vlastnictví. Ovšem spolu se závazky, které na sebe lidé hromadně berou je mohou čekat v budoucnu i hořké chvíle.

Růst hypoték není podpořen vysokými příjmy

Růst dostupnosti hypoték a jejich rekordní objemy nejsou způsobené pouze růstem příjmů občanů. Průměrná mzda se za poslední rok zvýšila o necelých 7 %, zatímco objem úvěrů o celých 50 %! Růst objemu i počtu hypoték je především způsoben neustále se snižujícími nároky na bonitu klientů a výrazným snížením administrativní náročnosti vyřizování úvěru. Velkou roli hrají i současné nízké úrokové sazby. České úrokové sazby totiž v současnosti patří mezi nejnižší v Evropě. Tato skutečnost je však velkým rizikem do budoucna.

Úroky budou růst

Již v současné době probíhají vážné diskuse o výrazném zvýšení úrokových sazeb ČNB. Od výše úrokových sazeb ČNB se následně odvíjí úrokové sazby všech bankovních domů. Klienti bank, kteří se nyní bezhlavě zadlužují v souvislosti s nízkými úrokovými sazbami, a tedy i nízkými splátkami hypoték, by měli vědět, že tato výhoda jim bude zajištěna pouze na dobu fixace úrokové sazby, která je od 1 do 5 let. A po této době mohou v jiných ekonomických poměrech očekávat zvýšení úrokových sazeb a tedy i zvýšení splátek svých úvěrů.

Růst hypoték má i velmi negativní stránky

Negativní stránkou extrémně vysokého růstu hypoték je skutečnost, že s uměle vyvolanou vysokou poptávkou stoupají i ceny bytů. Za poslední rok tak narostly ceny bytů v Praze o více než 12 %. Rostou jak byty nové, tak i byty v panelových domech. Zatímco cena panelového bytu 2+kk v Praze Stodůlkách činila v roce 2005 necelých 1 500 000,-Kč, pak letos se tato cena pohybuje již na úrovni 1 900 000,- Kč. Takto vysoký růst je způsoben právě vysokou poptávkou způsobenou dostupností hypotečních úvěrů.

Ve fázi trendu neustále se zvyšujících se úrokových sazeb, tak hrozí velké riziko. Objem hypotečních úvěrů se bude snižovat a tím se výrazně sníží poptávka. Ceny tak mohou začít stagnovat či klesat. Lidem, kteří si hromadně na hypoteční úvěry koupili předražené byty, začne hodnota jejich majetku klesat.

Reforma financí znevýhodní hypotéky

Ke znevýhodnění hypotečních úvěrů přispívá i vláda svými kroky v reformě veřejných financí. Ke snížení zájmu o hypotéky tak budou v budoucnu kromě vyšších úrokových sazeb přispívat i nižší výhodnost daňového odpočtu úroků z hypoték a snížení atraktivity hypotečních zástavních listů zrušením jejich daňového zvýhodnění. Na nové domy a byty navíc bude uvalena od nového roku o 4 % vyšší sazba DPH, která zdraží nové bydlení až o statisíce korun! Což je velmi významný argument pro pořízení hypotečního úvěru do konce letošního roku.

Na hypotéku nespěchejte, ale přemýšlejte!

Lidé, kteří si dnes berou hypoteční úvěr, jehož dostupnost, jim umožňuje koupit domy a byty za ceny, které jsou vyšší než by byli ochotni v jiné situaci akceptovat, by si měli vážně rozmyslet důsledky takového kroku. V budoucnu je totiž třeba počítat s vyššími úrokovými sazbami, nižší výhodností hypoték z hlediska daňového, stejně tak jako se stagnací či velmi nízkým růstem cen mnoha nemovitostí.Hypotéky mohou přestat být výhodné

Diskutovat (2)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2686566080

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1030
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7515
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4055
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,2220
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,3050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3557
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více