Hypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!


23. 02. 2015  19:53     golem finance     komentáře (0)

Banky během lednových dnů poskytnuly hypotéky za více než 10 miliard korun. To se jim nikdy v minulosti nepodařilo. Velmi rychle roste průměrná vypůjčená částka. Lví podíl na rekordních výsledcích mají nízké úrokové sazby a oživení na realitním trhu. S klesající poptávkou se naopak perou stavební spořitelny, jejichž produkce klesla na 11měsíční minimum. 

Hypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!
HYPOTÉKY

Objem sjednaných hypoték v lednu vystoupal na 10,2 miliardy korun. Na leden nevídaný výsledek. Ještě nikdy v minulosti lednový objem poskytnutých hypoték nepřekonal hranici 10 miliard korun. Loni v lednu to bylo necelých 7 miliard Kč a rok před tím – v mnoha ohledech rekordním roce 2013 - to bylo „jen“ 8,4 miliardy korun. Aktuální výsledky hypoték potvrzují oživení na realitním trhu. 

Porovnejte si nabídky hypoték jednotlivých bank na hypotéční kalkulačce.

Jedním z faktorů, který táhne výsledky vzhůru je rostoucí výše průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu to bylo 1,73 milionu korun. Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivují od zapojení vlastních prostředků. Tyto peníze si klienti buď zhodnocují jiným způsobem, nebo si je nechávají v rezervě. A svůj vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku má i obecný nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách, které díky vyšším cenám průměr rovněž zvyšují.

V souvislosti se zveřejněnými výsledky je dobré si uvědomit ještě jednu věc. Zatímco v rekordním roce 2013 se na celkových výsledcích podílelo jednou třetinou refinancování, loni (a letos to bude podobné) postupně klesl podíl „recyklovaných“ hypoték na necelých 23 %. Zbývající ¾ tvoří nově poskytnuté hypotéky. A podle našeho odhadu stále větší podíl v tomto segmentu získávají hypotéky na koupi nemovitosti za účelem dalšího pronájmu (buy-to-let). Bohužel podrobnější statistiky účelovosti, jako mají například ve Velké Británii, u nás neexistují. 

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavební spořitelny v lednu půjčily svým klientům 2,86 miliardy korun, což značí další pokles produkce a to jak v meziměsíčním (- 19 %), tak meziročním srovnání (- 5 %). Podobně jako v předchozích letech trhu dominuje Českomoravská stavební spořitelna, která se na celkových 2,9 miliardách podílela 65 procenty (1,84 mld. Kč). Na druhé pozici skončila v lednu Raiffeisen stavební spořitelna (0,53 mld. Kč/ 18 % tržní podíl). Třetí je Buřinka (0,273 mld. Kč), za ní Modrá pyramida (0,148 mld. Kč) a pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna se 72 miliony Kč.

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ 

Banky mají i v letošním roce výborně nasazeno a uvidíme, do jaké míry bude letošní rok přepisovat historické tabulky. V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun, přičemž v tomto čísle jsou zahrnuty i mBank, Oberbank a WSPK, tedy banky, které svá data portálu hypoindex.cz neposkytují. Pro stavební spořitelny bude úspěchem, když za stávajících podmínek a v konkurenci rekordně levných hypoték zopakují výsledek loňského roku, kdy se jim podařilo profinancovat 40 miliard korun

Kde již k přepisování historických tabulek dochází, jsou úrokové sazby, které neustále padají a to jak podle indexů nabídkových sazeb GOFI, tak podle dat serveru hypoindex.cz. V obou případech sazby v lednu prohloubily svá dosavadní minima. Titulní index GOFI mapující nabídkové sazby všech bank na trhu klesl na konci ledna na 2,35 %. A téměř identické hodnoty dosáhl nyní ukazatel FINCENTRUM HYPOINDEX, který odráží průměr všech v lednu sjednaných hypoték. Vzhledem k vysoké míře korelace mezi oběma indexy a skutečnosti, že GOFI indexy nabídkových sazeb dál klesají, očekáváme, že i FINCENTRUM HYPOINDEX v následujících dvou měsících bude vykazovat klesající trend. 

Hypotéky ukrajují z příjmů domácností méně než třetinu

Aktuální výsledky dávají tušit, že i letošní rok budeme mít co dělat s nadprůměrnými výsledky. Není divu, ekonomika ožívá, úrokové sazby jsou na rekordních minimech, banky lákají na svou hypoteční nabídku všemi prostředky a hypotéky jsou v centru pozornosti médií. Z historického pohledu nebyly podmínky pro pořízení nemovitosti lepší. Index dostupnosti bydlení, který vyjadřuje, jak velkou část čistého příjmu musí domácnost vynaložit na splátku hypotéky, klesl v lednu na 30,3 %*.  Převedeno na konkrétní situaci: průměrná česká domácnost nyní na splátku hypotéky ve výši 1,81 mil. Kč (=lednový průměr nabídkových cen bytů) vynaloží necelou třetinu svého čistého příjmu. Ekonomicky nejnáročnější je pořízení bydlení v Praze, a to i navzdory nadprůměrným příjmům tamních domácností. Naopak statisticky nejpříznivější situace panuje v Ústeckém kraji, kde index jen těsně překonává hranici 10 % tamních průměrných čistých příjmů. 

graf hypotékyHypotéky opět pokořily hranici 10 mld. Kč. V lednu nevídané!

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11505057438

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více