Jak je to s dědictvím u stavebního spoření?


18. 11. 2013  13:55     BP.com     komentáře (1)

Dostala se nám do rukou zapeklitá Vrba týkající se dědictcí u stavebního spoření. Klientka RSTS totiž vyjma nemilých životních situací spojených s úmtím manžela  musela řešit i převod prostředků, práv a povinností vyplývajících ze stavebního spoření. Ne všechno šlo tak hladce, jak očekávala. Podívejte se níže...

Jak je to s dědictvím u stavebního spoření?
DOPIS 1:

Vážený pane inženýre, dobrý den.

Obracím se na Vás, jako na člověka ekonomicky vzdělaného, s velkou prosbou, abyste mi sdělil, jak je to skutečně se stavebním spořením, které se řídí zákonem č. 96 / 1993 Sb., jehož součástí je i § 8 a dědictvím.

Píše Vám zdravotně postižená téměř 69 letá žena se ZTP / P, která 8. 3. 2013, bohužel, ovdověla ( manželovi bylo 71 let ) a nemá právnické vzdělání, proto jsem si dovolila oslovit Vás. Přiznám se, že jsem ze všeho zoufalá.

Manžel měl nedoplacené stavební spoření u Raiffeisen stavební spořitelny. K této smlouvě nám finanční poradkyně zmíněné spořitelny v loňském roce doporučila tzv. Zlatý účet, který je součástí smlouvy, kde se měly peníze zhodnocovat 2 %, protože já jsem již měla svoji smlouvu doplacenou, tudíž jsem ji musela vypovědět. Na tento Zlatý účet jsme tedy ještě s manželem nechali převést peníze z mojí smlouvy a před koncem roku jsme vložili dalších 80 000,- Kč ke zhodnocení, aby nám peníze neležely doma, jak nám bylo doporučováno, že je to nejlepší řešení. Také jsme si i dopředu předplatili manželovu smlouvu. Vše tedy ale muselo být vedeno na jméno manžela.

Samozřejmě, že než jsme toto všechno udělali, tak jsme se informovali u poradkyně, která nás ubezpečovala, že kdyby došlo k úmrtí jednoho z nás, tak že smlouva o stavebním spoření přechází automaticky na pozůstalého manžela. Tak nám to bylo říkáno i dalšími poradci.

Vždy bylo řečeno, že se Smlouva stavebního spoření řídí zákonem č. 96 / 1993 Sb., jehož součástí je i § 8, který má prioritu jak před občanským zákoníkem, upravujícím pravidla dědění, tak i před závětí, která by zákonu o stavebním spoření odporovala. Také nám bylo říkáno, že práva a povinnosti a uspořená částka tvoří jeden celek a nepodléhá dle platného zákona o stavebním spoření DĚDICTVÍ.                 --------------------------------------------------------------------------------

Když manžel zemřel, tak jsem postupovala tak, že po předložení úmrtního listu manžela ve zmíněné spořitelně, mi byla Smlouva o stavebním spoření převedena na moje jméno a k tomu mi bylo opětovně sděleno, že vše tvoří jeden celek!

Při vypořádání dědictví mi bylo notářem však řečeno, že práva a povinnosti mi samozřejmě zůstávají, ale uspořená částka se bude dělit, neboť jde o SJM a to tak, že polovina uspořených peněz mi zůstává, ale druhá polovina se bude dělit na třetiny vzhledem k tomu, že máme 2 děti.

Dostávali jsme a následně už jen já tedy správné informace, že peníze neměly spadat do dědictví od finančních poradců? A pokud notář jednal správně, tak mi, prosím Vás, sdělte, co tedy patří do práv a povinností majitele smlouvy. Poradkyní mi bylo řečeno, že se mi tímto rozhodnutím notáře uzavírá smlouva a končí. Pan notář ovšem říká, že tomu tak není. Co je tedy opravdu pravda?

Jak by se řešila např. pouze nedoplacená smlouva na jméno manžela, kde by bylo kolem 300 tisíc Kč a cílová částka třeba 350 tisíc - podle notáře?

Také by mě zajímalo, jak je možné, že někteří notáři uspořenou částku dávají do dědictví jako SJM a někteří ne. Toto mi bylo sděleno finančními poradci. Domnívala jsem se, že by se  platné zákony měly dodržovat, ne?

Mohu jen konstatovat, že v současné době již nemohu použít peníze na výměnu střechy, oken a na úpravy domu, s čímž jsme téměř všichni, kteří šli do stavebního spoření, počítali, že se peníze budou používat k těmto účelům.

Děkuji předem za pochopení i za odpověď.

Zůstávám s pozdravem

Mgr. Libuše N.

DOPIS 2:

Vážený pane inženýre, dobrý den.

Včera odpoledne mi byla doručena obálka se 7 papíry, které Vám dnes přeposílám.

Přiznám se, že sdělením moc nerozumím, připadá mi to všechno jako začarovaný kruh, ze kterého není úniku. Domnívám se, že ani na všechny moje dotazy nebylo odpovězeno.

Také nejsem přesvědčená, že kdybych tyto veškeré papíry přeposlala i notáři, zda by jednal jinak, než jak moje dědictví vyřešil, což znamená, že veškeré peníze zahrnul do SJM.

Kdybyste věděl, kolik věcí jsem si již přečetla a stáhla z PC, kolika lidem jsem telefonovala, ale bohužel, jsem na tom tak, že polovina mi říká to a druhá zase úplně opak. Advokát, kterého jsem navštívila ještě dříve, než jsem si dovolila obrátit se na Vás, mi řekl, že nás zmíněná spořitelna informovala správně jen napůl, tj. že práva a povinnosti nám v případě úmrtí zůstanou, ale že nás špatně informovali, že obnos nám zůstane. Bohužel, obnos je prý skutečně SJM. Ani mi nedoporučil dávat vyřízení dědictví k soudu, že bych jen a jen přišla o další a další peníze. Domnívala jsem se, že by měl platit 1 zákon na stavební spoření, podle kterého by mělo být jednoznačně jednáno v případě vyřizování dědictví.

Prosím Vás, jak to tedy opravdu je? Vy sdělením z Raiffeisen STAVEBNÍ SPOŘITELNY jistě lépe porozumíte. Spoléhám tedy na Vaši pomoc.

Děkuji za pochopení a zůstávám s pozdravem

Libuše N.

DOKUMENTY OD SPOŘITELNY

.

skenování0001

.

skenování0002

.

skenování0001 (2)

.

skenování0003

.

skenování0004

.

skenování00031

.

skenování00021

.

skenování0004

 

DOPIS 3:

Vážený pane inženýre, dobrý den.

Ještě jsem si Vám dovolila připojit 1 soubor, který jsem si kdysi stáhla z internetu, i když je bez podpisu. S takovým textem jsem se setkala na internetu několikrát a myslím si, že koresponduje s tím, co i psala paní Švarcová Vendula.

Děkuji za pochopení a doufám, že to někdo opravdu rozluští a sdělí, jak se má vskutku při dědictví postupovat dle jakého zákona.

Rovněž očekávám i od Vás odpověď, za kterou předem děkuji.

Zůstávám s pozdravem

Libuše N.

DOKUMENT:

Stavební spoření jako dědictví

Je-li manžel, stavební spoření přejde na něj

Zatímco základním právním pramenem pro oblast dědictví je občanský zákoník, v případě stavebního spoření je situace odlišná. Tady má totiž hlavní slovo zákon o stavebním spoření. Jeho právní úprava má dokonce přednost i před závětí (pokud je obsah závěti v rozporu s tímto zákonem). V důsledku něj dědic nemůže přímo disponovat se zůstatkem smlouvy o stavebním spoření, ale přejdou na něj veškerá práva a závazky plynoucí ze smlouvy. Nejčastějším závazkem bývá povinnost spořit. Na druhé straně je zde typické také právo na poskytnutí úvěru, vlastnické právo k vkladu apod.

Jak se vypořádají jednotlivé produkty

  • Stavební spoření – řídí se vlastním zákonem o stavebním spoření.
  • Penzijní připojištění – buď osoba s nárokem na odbytné ve smlouvě, nebo klasické dědické řízení.
  • Cenné papíry – běžná součást dědického řízení.
  • Běžné účty a termínované vklady – čekají na dědické řízení, do té doby nadále samy fungují.

V praxi může nastat směrem k nakládání pozůstalých se smlouvou o stavebním spoření zemřelého několik situací: Má-li zemřelý ke dni úmrtí manžela (manželku), tak smlouva k tomuto dni na základě výše popsaného systému přechází na něj (ni). Práva a povinnosti ze smlouvy tím pádem nevstupují do dědického řízení. Není-li manžel, pak se musí dědicové dohodnout a zvolit jednoho z dědiců, který převezme závazky a práva ze smlouvy. Dohoda o vypořádání dědictví podléhá schválení soudem. Nedojde-li k této dohodě, tak stavební spoření zaniká ke dni úmrtí a stává se součástí dědického řízení. V něm se vypořádá pouze uspořená částka včetně úroků a poměrné částky státní podpory ke dni úmrtí účastníka stavebního spoření.Jak je to s dědictvím u stavebního spoření?

Dotaz
Asi by chtelo napsat, zda tento postup je platny i podle NOZ? A jak lze zajistit SS, kdyz ja sp...
Diskutovat (1)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28550788790

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více