Kde se berou peníze - vytváří je obchodní banky


21. 07. 2022  10:49     Matěj Adámek     komentáře (0)

Ano, možná to je trochu překvapivé, ale peníze jsou ve skutečnosti tvořeny komerčními bankami při poskytnutí úvěru a zase zanikají s jeho splacením. Centrální banky poskytují obchodním bankám pouze likviditu a nevytváří nefyzické peníze, kterých je mnohem více než hotovosti.

Kde se berou peníze - vytváří je obchodní banky
Časté tvrzení, že centrální banky „tisknou peníze“ a dotují jimi ekonomiku, není správné. Podle nejširšího měnového agregátu je v české ekonomice 6 bilionů korun, ale pouze 0,7 bilionu z této částky tvoří oběživo, tedy fyzické peníze emitované centrální bankou. Hotovosti je tak mnohem méně než digitálních cifer na internetu nebo v mobilní aplikaci. V případě hotovosti se také jedná o závazek centrální banky, kdežto bankovní vklady jsou závazkem obchodních bank. Oběživo je doplňováno hlavním emitentem podle potřeb obchodních bank do bankomatů i na pobočky.

Centrální banky však mají na tvorbu peněz vliv. Pro akceleraci úvěrování, a tedy pro rozšiřování peněžní zásoby, vytváří příhodné prostředí například snížením povinných minimálních rezerv nebo snížením základní úrokové sazby. Cena zdrojů je pro banky důležitá, neboť podmiňuje i ochotu půjčovat si. Centrální banka může být na poli podpory i aktivnější a může na základě prováděné měnové politiky zvyšovat likviditu obchodním bankám nákupem dluhopisů - kvantitativním uvolňováním. Národní banka připíše „čísla“ na u ní vedený rezervní účet obchodní banky. Důležité nicméně je, že soukromým bankám je poskytována pouze likvidita a peníze se tvoří až při sjednání půjčky.

Finance si banky mohou zajistit na mezibankovním trhu nebo přímou půjčkou od věřitele poslední instance - centrální banky. Prostředky mohou nabýt ale i prostým vkladem od občanů. K více půjčeným a investovaným penězům vede cesta skrze získání více klientů.

V případě klienta, vkládajícího si peníze na účet, je pak praxe taková, že v případě vkladu 1000 korun a při povinných minimálních rezervách 2 % si banka musí nechat minimálně 20 korun a zbylých 980 korun půjčí. Z původních 1000 korun tak bylo zatím vytvořeno 1980 korun. Půjčených 980 je utraceno u obchodníka. Ten je zase vloží na svůj bankovní účet. Z uložené sumy je komerční bankou uschováno na rezervním účtu u centrální banky opět minimálně 19,6 korun a 960,4 je opět zapůjčeno s vidinou úrokového zisku. Od začátku procesu z původní tisícikoruny dosud vzniklo 2940,4 korun, které vlastně ve skutečnosti fyzicky nikde nejsou a existují pouze ve formě čísla. Tato multiplikace peněz se neděje nekonečně a finální počet násobení lze získat pomocí peněžního multiplikátoru.

Celý článek naleznete ZDE!

Matěj Adámek

Analytik

edevizy.czKde se berou peníze - vytváří je obchodní banky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28504471799

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,6120
Kurz USD Americký dolar 1 USD 25,3470
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,1790
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 27,6220
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,8600
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,0550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9792
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více