V oblíbeném seriálu vám představujeme zajímavé pozice v bance a agendu, kterou pracovníci na těchto pozicích vykonávají. Na pomoc si vždy přizveme někoho z vybrané tuzemské banky, aby nám s odhalováním tajemství ze světa za oponou pomohl. Ve 14. díle seriálu osvětlíme, co dělá pracovník na pozici s názvem „privátní bankéř“.

Jak název napovídá, privátní bankéř je mnohem blíže spojen s jednotlivými klienty. A je to tak proto, že tito klienti představují pro banku velmi důležitý bonitní okruh, protože si u banky ukládají větší množství finančních prostředků. Tomu odpovídá i postavení privátního bankovnictví v hierarchii banky. „Oddělení privátního bankovnictví je nejvyšším segmentem nabízených bankovních služeb. Odbor privátního bankovnictví, je součástí obchodního úseku a je přímo řízen členem představenstva, který je ředitelem privátního bankovnictví,“ říká Monika Veselá, PR manažerka z J&T Banky, tedy banky, která s privátní klientelou úzce spolupracuje.
.Ačkoliv jsme z bank zvyklý slýchat o tom, že banka nerozlišuje mezi jednotlivými typy klientů, není to tak úplně pravda. Privátní bankéři věnují svým klientům speciální péči, na kterou jsou tyto klienti zvyklí, ale zároveň za ně kopou u samotné banky, která je zaměstnává. „Privátní bankéři mají dvojí roli, jsou reprezentantem banky ve vztahu ke klientovi a zároveň jsou v podstatě zástupcem klienta dovnitř banky. Ve vztahu s klientem vystupují jménem odborníků a expertů uvnitř banky, kteří se z kapacitních důvodů nemohou s klienty pravidelně setkávat. Přináší tak klientům aktuální informace a expertízu nejen z oblasti financí,“ říká Veselá a vysvětluje i druhou roli: „Na druhou stranu jsou pro banku reprezentanty potřeb klientů, víme tak, co klienti řeší, co je zajímá a jaké produkty by chtěli v nabídce nalézt. V podstatě oběma stranám pomáhají neustále se zlepšovat a díky tomu se těšit ze společných úspěchů,“ dokládá Monika Veselá.
.Zajímá vás, co od banky očekává klient, který svým majetkem spadá do segmentu privátního bankovnictví? „Naší filozofii přístupu ke klientům lze rozdělit do tří oblastí, tedy peníze vydělat, majetek ochránit a v neposlední řadě pomoci si peníze užívat. To jsou v kostce hlavní kompetence a povinnosti pracovníků privátního bankovnictví. Jde tedy především o propojení expertů například z obchodování na burze či z oblasti finančních trhů, kteří jsou uvnitř banky, s našimi klienty,“ vysvětluje Veselá. Privátní bankéři v podstatě nabízí klientům nejen zajímavé investiční příležitosti, které jsou jim schopní vytvořit na míru, ale také zabezpečují správu portfolia, strukturování majetku a poradenství. A mnohdy ještě více…. „Díky službám J&T Concierge mohou bankéři svým klientům pomoci plnit veškerá jejich přání - ať už shánějí dárek pro někoho blízkého, či plánují dovolenou nebo třeba chtějí koupit nemovitost. Privátní bankéř si je s klientem velmi blízký, zná nejen jeho a jeho potřeby, ale také věci, které řeší ať už v soukromí či v profesním životě. Jedná se o velmi důvěrný vztah.“