Kdy je vhodné zkontrolovat plynový kotel a jak ušetřit v zimě za elektřinu?


16. 10. 2019  12:08     Tisková zpráva     komentáře (0)

ROZHOVOR: Ušetřit na energiích se dá tisíce korun ročně. Mezi největší položky rodinný rozpočtů patří výdaje za topení. Jak na nich ušetřit? Radí odborník.

Kdy je vhodné zkontrolovat plynový kotel a jak ušetřit v zimě za elektřinu?
Odpovídá Jan Kovalský ze společnosti Energie ČS

Je potřeba před zimou zkontrolovat plynový kotel?

Plynové kotle doporučujeme kontrolovat minimálně jednou ročně, a pokud jste tak v letošním roce neučinili, doporučuji servisní kontrolu provést ještě před začátkem topné. Tuto kontrolní prohlídku plynového kotle by měl provést servisní technik, který zkontroluje především, zda kotel funguje tak jak má, vyčistí jej, a případně vymění opotřebované části přístroje. Důležitá je také kontrola spalinových cest. U plynových kotlů totiž hrozí vysoké riziko otravy oxidem uhelnatým, protože při spalování plynu nevznikají téměř žádné saze a spaliny z plynových kotlů tak mohou poměrně rychle způsobit otravu. Doporučuji proto pravidelné kontroly spalinových cest i u spotřebičů na plyn. Kromě plynových kotlů je vhodné podrobit důkladnější prohlídce také ostatní plynové spotřebiče. Pravidelná údržba spotřebiče významně přispívá nejen k jeho bezpečnému chodu, ale v neposlední řadě také k jeho spolehlivosti a hospodárnosti. Spotřebič díky tomu nespotřebovává více zemního plynu, než je nezbytně nutné.

Jak během zimy ušetřit za energie?

V zimních měsících vždy narůstají výdaje za energie, je to způsobeno potřebou více topit, svítit a zvyšují se i nároky na ohřev teplé vody. V každé domácnosti se však najdou rezervy, kde lze tyto výdaje alespoň částečně omezit. Kromě ověřeného dodavatele energií doporučuji i některá drobná opatření, která však mohou mít poměrně zásadní vliv na úsporu. Nejvyšší položkou v zimních měsících jsou výdaje za topení, ty lze regulovat především nastavením správné teploty. Zbytečně nepřetápějte, ale udržujte v bytě přiměřenou teplotu i v případě, že odjíždíte například na dovolenou, protože opětovné vytápění prochladlých zdí a interiéru je časově i finančně mnohem náročnější. Využít lze i časovačů pro nastavení teploty v domácnosti, například pomocí termostatických hlavic u radiátorů, které tak můžete podle potřeby regulovat, například můžete teplotu o pár stupňů snížit v době, kdy jste v práci, nebo během noci.

 Kdy je vhodné zkontrolovat plynový kotel a jak ušetřit v zimě za elektřinu?

Diskutovat (0)