Klienti pozor:
ČNB odňala licenci Vojenské družstevní záložně a upozornila na podezřelé zprostředkovatele


09. 12. 2010  12:45     Aleš Rod     komentáře (0)

Česká národní banka, vrchní orgán dohledu nad finančním trhem, ve středu odejmula Vojenské družstevní záložně povolení působit jako družstevní záložna. Podle vyjádření ČNB byly důvodem přetrvávající závažné nedostatky v podnikání této družstevní záložny.

Podle vyjádření Tomáše Zimmermanna z ČNB nebyla Vojenská družstevní záložna schopna plnit zákonem stanovené minimální požadavky na kapitálové vybavení, a to dlouhodobě. To ohrožovalo její finanční stabilitu, zájmy jejích vkladatelů (na konci října objem vkladů 137 milionů Kč), ale i stabilitu finančního sektoru jako celku. Každý projev slabosti finančního sektoru totiž může mít v současné napjaté situaci na finančních trzích velmi zásadní vliv na důvěru investorů. „Vedle toho byla zjištěna i četná pochybení, jako překračování limitů úvěrové angažovanosti nebo nedostatky v řídicím a kontrolním systému,“ řekl Tomáš Zimmermann z odboru komunikace.

Vojenská družstevní záložna má podle výše objemu klientských vkladů podíl na trhu družstevních záložen 0,8 procenta. Tato záložna tak následuje Úvěrní družstvo PDW Praha, kterému ČNB z podobných důvodů odejmula licenci v březnu 2010.

Upozornění na podezřelé aktivity

Česká národní banka zároveň v tomto týdnu upozornila na podezřelé aktivity dvou finančních subjektů. Prvním z nich je společnost Halebridge Asset Management AG, která na území České republiky nabízí odkupy pojistných smluv životního a penzijního pojištění spojených s postoupením práv a nároků z nich.  Jak stojí v odůvodnění, činnost tohoto subjektu vykazuje znaky neoprávněného přijímání vkladů a v některých aspektech i neoprávněného shromažďování prostředků od veřejnosti, tedy činností v České republice plně regulovaných. Problém je, že Halebridge Asset Management AG však nedisponuje žádným povolením k činnosti uděleným Českou národní bankou. Klienti by si měli uvědomit to, že vložené prostředky proto nejsou ze zákona pojištěny.

Zcela totožné riziko plyne z činnosti společnosti Galerie Wohnart, GmbH, která na území České republiky nabízí tzv. kapitálové vklady. Ani tato společnost nemá povolení poskytovat služby finančního trhu na území našeho státu. Protože její aktivity nejsou licencované ani regulované, vložené prostředky proto nejsou ze zákona pojištěny.Klienti pozor: ČNB odňala licenci Vojenské družstevní záložně a upozornila na podezřelé zprostředkovatele

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11836996492

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

88


ČÍSLO TÝDNE 88 právě na takové výši se nachází výkon naší ekonomiky ve vztahu k průměru výkonu 19 zemí eurozóny. Jedná se o dosud nejvyšší výkon České republiky ve vztahu k nejvyspělejším evropským zemím.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,8950
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5620
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,6855
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,0480
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,4845
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2561
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více