Komentář:
Vlastní bydlení a hypotéky nezaměstnanost nezvyšují


07. 10. 2014  09:57     Miroslav Zeman, Patrik Nacher     komentáře (1)

Na serveru Novinky.cz byl zveřejněn článek "Vlastní bydlení zvyšuje nezaměstnanost". Obsahem tohoto článku je názor předních ekonomů, kteří spojují zvyšování rozsahu vlastního bydlení obyvatel s vyšší nezaměstnaností. S tímto názorem se neztotožňujeme.

Komentář: Vlastní bydlení a hypotéky nezaměstnanost nezvyšují
Článek se kterým polemizujeme naleznete zde:

http://www.novinky.cz/finance/349708-vlastni-bydleni-zvysuje-nezamestnanost.html

Ekonomové vychází z předpokladu, že pokud si lidé pořídí vlastní bydlení, tím spíše na hypoteční úvěr, klesá jejich ochota stěhovat se za prací do jiných regionů. Objevuje se dokonce i spekulativní odhad, že zvýšení rozsahu vlastnického bydlení na dvojnásobek by znamenal i dvojnásobné zvýšení nezaměstnanosti. S takovýmto závěrem nemůžeme jako server www.BankovniPoplatky.com souhlasit.

Česká republika není USA

Ano, je možné určit či odhadnout, že pokud bydlíte ve vlastním, na místě ke kterému máte vztah či zde máte kořeny, pak to snižuje ochotu stěhovat se jinam, tím spíše, když motivací má být pouze nové zaměstnání. Nicméně toto není hlavní problém či důvod současné nezaměstnanosti. Také samotná představa masivního stěhování pracovní síly za zaměstnáním v našich podmínkách je značně iluzorní a vůbec nespadá do současné reality. Tento názor se naopak snaží vnést do našeho prostředí prvky Amerického systému, kde je velká tradice a ochota stěhování se za prací.

Je zde však několik závažných rozdílů. Předně Česká republika se nemůže svou velikostí ani soustředěním průmyslu či koncentrací jiných zaměstnavatelů srovnávat s regiony v USA. Stejně tak lidé v Česku jsou ve svých bydlištích poměrně silně zakořeněni. Pokud jde o mladé lidi, tak ti již dnes směřují do větších center, zejména tam kde studovali vysoké školy a tam si zřizují právě vlastnické bydlení.

Ekonomika je zde pro lidi, ne lidi pro ekonomiku

Náš server dlouhodobě kritizuje pouhé ekonomické pohledy, které jsou odtrženy od reality. Ekonomika by zde měla být pro lidi, nikoliv lidi pro ekonomiku samotnou. Představa, že se rodina, kvůli vyššímu platu přestěhuje na druhý konec republiky a odstřihne se tak od svých známých, od svých kulturních kořenů, od své rodiny, je do velké míry teoretická a je otázka, do jaké míry užitečná. Samozřejmě se to děje, ale nejedná se o masový jev. Lze říci, že ani investoři takovouto mobilitu pracovní síly nepotřebují. Smyslem regionálního rozvoje EU, ale i našeho vnitřního není tvořit mega průmyslové oblasti, ale přitáhnout investory právě do regionů s vysokou nezaměstnaností.

Vlastní bydlení je pro hospodářství výhodnější

Tento přístup je výrazně levnější a efektivnější, než stěhovat celý Ústecký kraj na Jižní Moravu. Nepotřebujeme chudé a bohaté regiony, kam se budou masově stěhovat lidé. Potřebujeme naopak vyvážené ekonomické prostředí. Investoři navíc nehledají lokality, kde je málo pracovních sil, a kam se teoreticky v budoucnu budou lidé stěhovat. Naopak potřebují lokality, kde je dostatek pokud možno kvalifikované síly a připravené průmyslové zóny.

Vlastnické bydlení naopak podporujeme. Jedná se o zajištění nejen současných zaměstnanců, ale i budoucích generací. Naopak od schodků státního rozpočtu hypotékou naše děti nezadlužujeme, ale vytváříme jim hodnoty a majetek, který budou moci užívat. Každá hypotéka je totiž omezena jejím splacením právě aktuálním dlužníkem. Navíc zaměstnanec, který má jistotu bydlení a přiměřenou cenu za náklady na bydlení je pro místního zaměstnavatele mnohem perspektivnější, než zaměstnanec, který může ze dne na den přijít o bydlení v nejistém nájmu či podnájmu.

Další zajímavé komentáře našeho serveru naleznete ZDE!Komentář: Vlastní bydlení a hypotéky nezaměstnanost nezvyšují

Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11504617066

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více