Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


26. 11. 2020  09:00     Tomáš Volf     komentáře (0)

Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky
Mezi hlavní faktory posilování koruny proti dolaru patří uklidnění situace v souvislosti s volbami v USA a předáním moci D. Trumpem J. Bidenovi, existence vakcíny proti C19 a reálné scénáře její distribuce a v neposlední řadě, částečný vliv, mohou mít i zlepšené epidemiologické podmínky v ČR. V součtu tato nová situace znamená snížení averze k riziku, takže investoři částečně přesouvají svá aktiva z bezpečnějších přístavů do těch rizikovějších, mezi které patří i koruna. 

To se týká také drahých kovů, které zaznamenávají pád. Za poslední týdny se stříbro propadlo z 26,00 USD/unci na dnešních 23,40 USD/unci. Ještě více je to vidět na ceně zlata. Ta se od konce října snížila o téměř 7 % z 1960 USD/unci až k 1825 USD/unci. Drahé kovy v době nejistoty platí za uchovatele hodnoty.

Naopak radost ze silné koruny nemají čeští vývozci, kteří se díky silné domácí měně hůře dostávají na zahraniční trhy a jejich situace je o to složitější.    

Další dramatičtější posílení koruny nečekáme. Silné koruně neodpovídá ekonomická situace v ČR. Nezaměstnanost nejspíš začátkem roku poskočí výrazně vzhůru, HDP bude letos celkově v červených číslech, lidé se bojí utrácet a tristní stav veřejných financí trvalejší posílení domácí koruny komplikuje. 

Tomáš Volf


Citfin-Logo_2013_CMYK Celý článek naleznete na www.citfin.cz Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky

Diskutovat (0)