Koruna versus investiční zlato a závody v znehodnocování měn


27. 08. 2012  11:21     Martin Kahoun     komentáře (0)

V tomto článku se krátce podíváme na to, jak si vede od roku 2000 naše koruna, která je měnou založenou na dluhu (tzv. FIAT měna) ve srovnání s penězi, které nikomu nic nedluží. Korunu si tedy porovnáme se zlatem, které si přes veškerou snahu z něho dělat komoditu, zcela neúprosně a jistě získává stále silnější pozici mezi svými papírovými konkurenty. Musíme ji porovnávat se zlatem, protože srovnávat ji s ostatními národními měnami je zavádějící a vytváří falešný dojem o síle naší měny. Národní měny podložené dluhem a slibem vlád, že zdaní své občany tak, aby bylo možno podkladové dluhopisy včetně úroků splatit, mají v konečné fázi boj se zlatem již dopředu prohraný.





Za to nemohou měny samotné, jako spíš ti, kteří je vytvářejí. To jsou politici společně s centrální bankou a komerčními bankami, které měnu dále vytváří v násobcích a distribuují v podobě úvěrů.  Aby národní měna mohla fungovat, musí politici rozumně hospodařit, což znamená, že nelze neustále zvyšovat státní dluh. Potom ale také nesmí politici krást a zadávat nesmyslné státní zakázky. Nesmí také sahat na prostředky z důchodového fondu atd. atd. Ani potom ale není vyhráno. Takováto dobře spravovaná měna se může stát příliš silnou ve srovnání s ostatními měnami, které jsou také vytvářeny na základě dluhu. V tu chvíli začne být silná měna významnou nevýhodou pro exportéry, kteří za své zboží či služby získávají stále méně. To se stalo Švýcarsku, které nyní naprosto vědomě a programově ničí švýcarský frank, kdysi nejuznávanější světovou měnu. Jakmile frank vůči euru posílí, hned se musí dotiskávat, což znamená, že každý nový frank má menší kupní sílu. Děje se to neustále USA, které programově ničí kupní sílu dolaru, aby pomohly svým exportním firmám, které vytvářejí kvapem mizící pracovní místa. Je zcela zřejmé a průhledné, že dluhové peníze se předhánějí v tom, která měna oslabí dříve a významněji. Tedy spíše politici a centrální banky oslabují své národní měny, aby alespoň na chvíli vytvořili iluzi růstu a naděje.

.

VÍCE O ZLATĚ NALEZNETE ZDE!

.

Tento trend je ale cesta do pekel. Občanům by z tohoto mělo být zřejmé, že snažit se v takových měnách spořit je naprosto marné. Ať uděláte, co uděláte, každým novým dnem, měsícem a rokem naše koruna koupí méně. A to i přesto, že si nevede se srovnání s ostatními dluhovými měnami špatně. Ovšem když si povede příliš dobře, zmizí z Čech turisté, klesne turistický ruch a hlavně exportní firmy přijdou o zakázky díky tomu, že cena práce v korunách se stane příliš drahou. Takže naše koruna se stejně musí připojit k závodu až na samotné dno. Vyhlídky jsou to jistě neveselé, ale pomoc existuje. Lidé prostě nesmí spořit v korunách a bohužel ani v žádných jiných měnách, založených na dluhu. Zcela nepochybně se dočkáme nové světové měny, která už nebude založena na slibu někoho svůj závazek v budoucnu splatit. Tato světová měna bude založena na hmatatelných a existujících aktivech a jedním z nich bude zlato. Proč právě zlato je zcela jasné a to nejen z hlediska historie lidstva, ale i z krátkého období posledních deseti let.

 

.

Investiční zlato od ledna 2000 do prosince 2011 posílilo oproti vybraným světovým měnám takto:

  • Oproti USD o 443%, oproti GBP o 465%, oproti švýcarskému franku o 220%, japonskému jenu o 310%, oproti EURu o 321%, čínskému juanu o 313% a kanadskému dolaru o 283%.

A jak si vedla naše CZK v této soutěži o ztrátu hodnoty? Překvapivě nejlépe, kdy ztratila „jen“ 200%. Přesně to bylo tak, že investiční zlato (1 trojská unce = cca 31,1 gramů) stálo na počátku tohoto období 10 309 Kč a na konci 30 882 Kč. Teď jsme někde kolem 33 000 Kč.

.

Co nám z tohoto vyplývá? Dvě věci. První je ta, že najdete jen málo jednouchých a bezúdržbových investic, které by Vám za 11 let zhodnotily o 200%. Druhá věc je potom ta, že protože naše koruna zatím znehodnocovala pomaleji než ostatní měny, bude se muset do tohoto závodu ke dnu v blízkém budoucnu zapojit aktivněji nebo celý český HDP půjde k šípku. Veledůležitou součástí HDP je totiž bilance export mínus import, a jestliže toto vyzní pro export špatně, státní schodek se prohloubí. Prohloubením státního schodku vznikne potřeba nových půjček na provoz státu, což se rovná nové tvorbě peněz. Jak vidíme, systém nemá rozumné řešení a koruna musí být opět znehodnocena, tentokrát ale rychleji.

Rychlejší znehodnocení koruny = rychlejší růst ceny investičního zlata! V jakých penězích potom tedy spořit? Upřímně si odpovězte sami.



Koruna versus investiční zlato a závody v znehodnocování měn

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

9766660020

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,2820
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,9010
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8385
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,2280
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 27,1005
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0798