Marketing finančních institucí preferuje papírové a dluhové instrumenty, říká obchodník se zlatem Martin Kahoun


14. 08. 2013  12:00     ar     komentáře (0)

V redakci máme pocit, že obchodování se zlatem se stalo fenoménem. Fernoménem, o kterém se v poslední době dost mluví, řada lidí o něm uvažuje, ale málokdo se nakonec k nákupu toho svého zlatého slitku odhodlá. Je tomu opravdu tak? A jaké jsou trendy a očekávání na trhu s komoditami? Na to jsme se zeptali Martina Kahouna z projektu ZLATÉ INVESTOVÁNÍ.

Marketing finančních institucí preferuje papírové a dluhové instrumenty, říká obchodník se zlatem Martin Kahoun
BP.com: Investování do zlata je fenomén - každý o něm ví, každý už někdy zauvažoval nad tím, že do toho půjde, ale u většiny to zůstane nerealizováno. Máte také ten pocit?

Vůbec nemám tento pocit. Marketing bank a úsilí finančních "poradců"je zcela a výhradně zaměřeno na papírové (dluhové instrumenty), takže podle mne 90% a možná více lidí o tom nikdy ani neuvažovalo.

.

ZAČNĚTE INVESTOVAT DO ZLATA I VY!

.

Možná tak v podobě šperků, což je ale něco dosti jiného. Rovněž oficiální média udělají drahým kovům prostor jen minimálně a okrajově a většinou výrazněji pouze tehdy, když se podaří cenu papírových termínovaných kontraktů srazit. Potom operují s tím, že cena spadla, ale už nemluví o tom, že při propadu ceny papírových kontraktů cena fyzického kovu toto zcela přesně nekopíruje a že tyto propady, místo aby vyvolaly prodejní paniku, docilují pravého opaku. Výrazně silných nákupu převážně v Číně a také u poučených investorů.

BP.com: Proč myslíte, že to tak je?

Už jsem odpověděl částečně v dotazu výše. Cílený marketing na papírové investiční instrumenty. Je to celkem jednoduché. Při bankovním systému částečných rezerv banka udělá z vkladu občana ve výši 100 tis. Kč pro sebe 1 mil. úvěru (tedy nových peněz), na které si účtují úrok. Jakmile ale nakoupíte zlato za 100 tisíc. Sebral jste bance tuto lukrativní možnost snadného výdělku a zakonzervoval své úspory. To nemají banky pochopitelně rády.

BP.com: Kdyby se vás někdo zeptal na tři argumenty, proč je vhodné  investovat do zlata - co byste mu poradil? A jsou nějaká proti?

Argumenty pro:

- zlato funguje s drobnými přestávkami jako měna již 5000 let....evidentně tedy má něco v sobě, co lidský druh oceňuje, přestože to nelze vždy dobře popsat

- protože zlata je konečné množství, kdežto peněz je možno vytvořit libovolné množství, čehož jsme svědky, náš současný finanční systém je úvěrové letadlo-úvěry musí neustále růst, ale  úrok z nich již začíná přesahovat možnosti států je splatit (a to se vůbec nebavíme o jistině)

- investice do zlata je velice jednoduchá a je jednou z mála, kdy si opravdu pojistíte hodnotu svých úspor (to papírové instrumenty ze své povahy nemají)  

Argumenty proti: zlato je díky tomu, že je zatím zejména v západním světě (i když už jen na chvíli) závislé na termínovaných kontraktech jako hlavním tvůrci ceny velice volatelní a lidé se neradi dívají na to, že jim klesá hodnota majetku (zrovna tak jako neslyší rádi, že cena jejich domu jde a nutně musí jít dolů). Takže kdo nerozumí příliš finančnímu systému a jeho vadám a chce každý den sledovat výkyvy kurzu, drahé kovy pro něho nebudou.

BP.com: Je nyní vhodný moment začít?

Vzhledem k tomu, že zlata i stříbro se dostaly na chvíli na hranici z roku 2010 jistě lepší čas není. Jinak pro ty, co nemají žádné je vhodná chvíle vždy první investici udělat, protože nikdy přesně nevíme, v jaké chvíli přestane být zlato při současné ceně na trhu vůbec dostupné.

BP.com: Doporučujete dravou strategii (všechno do zlata), nebo jste  zastáncem diverzifikace?

Záleží na tom, jak věříte či nevěříte a jak rozumíte současnému finančnímu systému. To je naprostý klíč. Věříte mu plně, zlato určitě ne. Rozum však velí nikdy nedávat všechna vejce do jednoho košíku v případě, že nevíte víc než ostatní. Ale diverzifikovat se může i v rámci drahých kovů: zlato, stříbro, platina, paladium

BP.com: Co bych měl udělat, kdybych s vámi chtěl začít investovat?

Prostudovat si informace - nejen na našich stránkách - a říci si, jestli je to jednorázový nákup, nebou součást nějakého pravidelného programu a koupit si první produkt.

.

KOUPIT ZALTO JE JEDNODUŠŠÍ, NEŽ SI MYSLÍTE!

.

BP.com: Má investování prostřednictvím vašeho projektu nějaká omezení?

Z hlediska jednorázových nákupů nevidím žádné omezení jiné než finanční možnosti klientů a z hlediska pravidelných měsíčních splátkových programů je tam omezena škála produktů.

BP.com: U některých komodit - například diamantů - se hovoří o exogenních faktorech (riziko nových nalezišť, změny politické situace v zemích hl.  exportérů...), které by mohly znamenat zaplavení světa touto komoditou a  dramatické snížení hodnoty. Myslíte, že hrozí něco podobného ve zlatě?

Tyto informace vnímám spíše jako součást finanční propagandy proti komoditám vůbec. Za těch x tisíc let, kdy je zejména zlato užíváno jako jediná měna, která drží kupní sílu byla vytěžena nejdostupnější a nejsnadněji přístupní ložiska. Současná výtěžnost je stále nižší a nižší a náklady na těžby rostou každý rok díky tomuto a také inflaci v oblasti energetiky o 15 %. Díky tomu při nedávném propadu ceny zlata došlo k uzavření částí mnoha dolů a ukončení dalších prospektorských projektů. Svět je zaplaven dluhem, který se exponenciálně zvětšuje, zaplavení komoditami....kromě řepky v ČR  nevnímám jako možné nebezpečí. (smích)

.

KDYŽ SPOŘIT NA PENZI, TAK SYSTEMATICKY!

.Marketing finančních institucí preferuje papírové a dluhové instrumenty, říká obchodník se zlatem Martin Kahoun

Diskutovat (0)


Vinou spících peněz na neúročených účtech Češi od počátku roku přišli o

7966198250

Devizová kalkulačka

Vypočítat

Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 23,4610
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,5840
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0150
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 26,6530
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,6205
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,7410