Megatest – 90% otázek vyplnilo správně více než polovina účastníků


27. 06. 2012  00:24     Patrik Nacher     komentáře (0)

V dubnu a květnu proběhl na stránkách www.bankovnipoplatky.com a portálu iDNES.cz unikátní MEGATEST se 60 otázkami.

V dubnu a květnu proběhl na stránkách www.bankovnipoplatky.com a portálu iDNES.cz unikátní MEGATEST se 60 otázkami. Toho se zúčastnilo bezmála 8 tisíc čtenářů (7.847), kde zcela správně na všechny otázky odpovědělo 290 soutěžících (164 na iDNES.cz a 126 na bankovnipoplatky.com), tedy 3,7%. Před třemi týdny jsme z těchto soutěžících vylosovali vítězku a minulý týden jsme paní Anně Pytlíkové také předali v Plzni cenu, mobil HTC Explorer.

Nyní tedy zbývá ještě analyzovat výsledky. Cílem megatestu bylo zejména zjistit úroveň finančních znalostí čtenářů obou webů, ale také jejich schopnost si informace na internetu najít. V pravidlech proto nebyl vymezen žádný časový limit na vyplnění formuláře (ten by se stejně nedal nikterak kontrolovat). A jak to tedy dopadlo? I přes zjištění, že zcela správně vyplnilo megatest jen něco pod 4% účastníků, výsledky zase tak špatné nebyly (níže najdete tabulku s pořadím úspěšnosti jednotlivých otázek).

Hranici 50% správných odpovědí se podařilo překonat u plných 54 otázek, tedy v 90% megatestu vědělo správnou odpověď více než polovina účastníků. Pod tuto zlomovou hranici se dostalo jen 6 otázek – lidé se například nechali nachytat u otázky, z čeho mají banky největší zisky (úroková marže – 46%), jestli jsou pojištěny vklady u penzijních fondů (nejsou – 45%), co je to europlatba (43%). Soutěžící také nevěděli, že při ztrátě a zneužití platební karty, nese její majitel spoluúčast do výše 150 euro (jen 32% správných odpovědí) a úplně nejhůře dopadla otázka č. 31, jak se vypočítávají úroky u kreditní karty – pouhých 26% správných odpovědí. To je mimochodem jediná otázka, kde odpovědělo dobře méně než 50% respondentů na serveru bankovnipoplatky.com (42%). Čtenáři obou webů tak dopadli velmi dobře při porovnání s naším mini testem mezi odborníky, kterým jsme položili posledních 5 otázek, které dělali lidem největší problémy a například na otázku spoluúčasti majitele platební karty při jejím zneužití, odpověděl správně jen jeden ekonom ze šesti.

.

JAK DOPADLI LIDÉ NA BP.COM? PŘEČTĚTE SI ZDE!

.

Co je potěšitelné, že u 17 otázek bylo více než 90% správných odpovědí a více než 80% úspěšnost našich čtenářů jsme mohli zaznamenat u plných 36 otázek, tedy u více než poloviny megatestu. To lze považovat za úspěch. Dvojnásobný pak v momentě, kdy se podíváme detailně, které otázky zvládli čtenáři nejlépe – šlo o téma úvěru (vysvětlit fixační období u hypoték – 99%, rozdíl mezi leasingem a úvěrem – 98% či konsolidaci úvěrů – 97% nebo otázka, co je u úvěru důležitější, úrok nebo RPSN – 97%), téma bankovních služeb (rozdíl mezi kreditní a debetní kartou – 94%. Na druhou stranu, přímou otázku na kreditní kartu vyplnilo správně jen 86% respondentů) a znalost různých zkratek (LTV – 97%, RPSN – 95% a 92%, p.a. – 92%, SEPA – 91% a IBAN – 90%). U zkratek to jistě bylo dáno také snadností ověření správné odpovědi při jejím zadání na internetu do vyhledávačů. Nicméně už samotný fakt, že čtenáři hledali na internetu význam oné zkratky a správnou odpověď drtivá většina skutečně našla a vyplnila, je pozitivním momentem celého megatestu. Zejména to potěší u dnes frekventované zkratky RPSN – roční procentní sazba nákladů, kterou jsme z hlediska důležitosti zařadili do megatestu dokonce dvakrát a vždy s více než 90% úspěšností. Na druhé straně byly ovšem otázky na zkratky či názvy, které tak dobře nedopadly – ATM (bankomat) – 83% či vinkulace – 74% úspěšnost.

.

ROZHOVOR S VÍTĚZKYNÍ ANNOU PYTLÍKOVOU!

.

Zajímavý pohled je na otázky, které se týkaly stejného tématu z různého úhlu pohledu - pojištění vkladů ze zákona (100%, 100 tisíc euro). Samotnou otázku čeho se pojištění vkladů týká, vyplnilo správně 85%, otázku na pojištění termínovaných vkladů už mělo správně 77% účastníků, do jaké výše jsou vklady pojištěny, už mělo úspěšnost jen 69%, opakující se otázku na pojištění vkladu u spořicích účtů a termínovaných vkladů pak vyplnilo dobře pouhých 60% a již zmíněná otázka na pojištění prostředků u penzijních fondů vyplnilo správně dokonce slabých 45%.

Další rozbor výsledků megatestu plánujeme na letní měsíce, takže se máte na co těšit.

 TABULKA S ANALÝZOU ÚSPĚŠNOSTI U JEDNOTLIVÝCH ODPOVĚDÍ:Megatest – 90% otázek vyplnilo správně více než polovina účastníků

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

29635479454

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

54,6


ČÍSLO TÝDNE - 54,6 právě tolik činil čistý zisk tuzemských bank za první pololetí letošního roku. Je to výrazný nárůst oproti roku předchozímu. Bankám se dařilo zejména díky vysokým úrokovým sazbám.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5310
Kurz USD Americký dolar 1 USD 24,6040
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,0980
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,1830
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,1040
Kurz HUF Forint 100 HUF 5,8500
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9659
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více