Mladí lidé se vrhli do hypoték určených na chaty a chalupy. Známe konkrétní čísla


15. 10. 2014  00:20     Zdeněk Bubák (poplatkozrout.cz)     komentáře (0)

Mladí Češi znovuobjevili krásy chataření a chalupaření. Jejich přístup se ale od dob největšího rozkvětu chalupaření v 80. letech dost liší. Celých 22,5 % Čechů dnes totiž pořízení chalupy vnímá jako investici. Největší zájem o chalupy na investici paradoxně panuje u těch nejmladších, ve věku 18 až 26 let (27 %). Průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je potom 28 let.

Mladí lidé se vrhli do hypoték určených na chaty a chalupy. Známe konkrétní čísla
Nedávný průzkum, který si nechala zpracovat Hypoteční banka, ukázal, že průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je 28 let. Přitom největší zájem o chaty a chalupy mají nejmladší, tj. lidé ve věku 18 až 26 let (27 %).

Průměrná výše úvěru na chatu nebo chalupu činila v loňském roce 1 milion korun. Hypoteční úvěry na rekreační bydlení přitom u Hypoteční banky již stabilně po několik let tvoří cca 2 % z celkového počtu hypotečních úvěrů.

„Rekreační bydlení má v České republice dlouhodobou tradici a Česko se drží na celosvětové špičce tohoto fenoménu, hned za skandinávskými zeměmi,“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky. „Zejména mladší lidé si začali chalupy pořizovat jako investici, např. na pronájem turistům v době, kdy je nevyužívají. Z hlavní prodejní sezóny chalup, která je mezi červnem a zářím, je však i přesto vidět, že touha po chalupě coby místu pro víkendovou relaxaci, je stále ta nejpodstatnější. Zvýšený zájem o chalupaření u starších lidí, ve věku 54 až 65 let (20,6 %), pak pramení i z toho, že řada z nich o chalupě již uvažuje jako o stálém bydlení na důchod,“ dodal. Trend přeměny chalup v bydlení na stáří přitom není nový. V současné době je však podpořen i všeobecným trendem zdravějšího životního stylu, nakupování jídla na farmářských trzích apod. Lidé v předdůchodovém věku, kteří se stěhovali kdysi do měst za prací, proto častěji zvažují i stěhování zpět do přírody. Ceny nemovitostí v lokalitách vzdálenějších od center velkých měst přitom v některých regionech i klesají.

POROVNEJTE SI NABÍDKY FINANCOVÁNÍ NÁKUPU CHAT A CHALUP NA HYPOTEČNÍ KALKULAČCE!

Zajímavá je také struktura poptávky po chalupaření podle velikosti obcí a měst, ve kterých lidé žijí. Největšímu zájmu se totiž chalupaření těší u obyvatel menších měst. U měst s 20 001 až 100 000 obyvateli je to 31,7 %, zatímco ve městech nad 100 000 obyvatel jen 18,4 %. To je dokonce méně než u lidí z nejmenších obcí pod tisíc obyvatel (20,7 %), kteří již často žijí přímo v přírodě.

Chalupaření láká v Česku nejvíce ty, kteří mají blízko do hor. Nejpopulárnější je v okolí Krkonoš, konkrétně Královéhradeckém kraji (35,7 %) a Pardubickém kraji (26,9 %), dále pak Šumavy, Jizerských hor a v Libereckém kraji. Regionem, který jeví o chataření radikálně nižší zájem, než je celorepublikový průměr, je Karlovarský kraj (pouhých 5,6 %).

VYHRAJTE AŽ 25 000 KORUN A ZŮČASTNĚNTE SE SOUTĚŽE STUDENTŮ VYSOKÝCH A STŘEDNÍCH ŠKOL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ. MŮŽE SE JEDNAT O VÁŠ NEJVYŠŠÍ HODINOVÝ VÝDĚLEK VE VAŠEM ŽIVOTĚ!Mladí lidé se vrhli do hypoték určených na chaty a chalupy. Známe konkrétní čísla

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35683554687

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více