Mladí lidé se vrhli do hypoték určených na chaty a chalupy. Známe konkrétní čísla


15. 10. 2014  00:20     Zdeněk Bubák (poplatkozrout.cz)     komentáře (0)

Mladí Češi znovuobjevili krásy chataření a chalupaření. Jejich přístup se ale od dob největšího rozkvětu chalupaření v 80. letech dost liší. Celých 22,5 % Čechů dnes totiž pořízení chalupy vnímá jako investici. Největší zájem o chalupy na investici paradoxně panuje u těch nejmladších, ve věku 18 až 26 let (27 %). Průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je potom 28 let.

Mladí lidé se vrhli do hypoték určených na chaty a chalupy. Známe konkrétní čísla
Nedávný průzkum, který si nechala zpracovat Hypoteční banka, ukázal, že průměrný věk žadatele o hypotéku na chatu či chalupu je 28 let. Přitom největší zájem o chaty a chalupy mají nejmladší, tj. lidé ve věku 18 až 26 let (27 %).

Průměrná výše úvěru na chatu nebo chalupu činila v loňském roce 1 milion korun. Hypoteční úvěry na rekreační bydlení přitom u Hypoteční banky již stabilně po několik let tvoří cca 2 % z celkového počtu hypotečních úvěrů.

„Rekreační bydlení má v České republice dlouhodobou tradici a Česko se drží na celosvětové špičce tohoto fenoménu, hned za skandinávskými zeměmi,“ uvedl Jan Sadil, generální ředitel a předseda představenstva Hypoteční banky. „Zejména mladší lidé si začali chalupy pořizovat jako investici, např. na pronájem turistům v době, kdy je nevyužívají. Z hlavní prodejní sezóny chalup, která je mezi červnem a zářím, je však i přesto vidět, že touha po chalupě coby místu pro víkendovou relaxaci, je stále ta nejpodstatnější. Zvýšený zájem o chalupaření u starších lidí, ve věku 54 až 65 let (20,6 %), pak pramení i z toho, že řada z nich o chalupě již uvažuje jako o stálém bydlení na důchod,“ dodal. Trend přeměny chalup v bydlení na stáří přitom není nový. V současné době je však podpořen i všeobecným trendem zdravějšího životního stylu, nakupování jídla na farmářských trzích apod. Lidé v předdůchodovém věku, kteří se stěhovali kdysi do měst za prací, proto častěji zvažují i stěhování zpět do přírody. Ceny nemovitostí v lokalitách vzdálenějších od center velkých měst přitom v některých regionech i klesají.

POROVNEJTE SI NABÍDKY FINANCOVÁNÍ NÁKUPU CHAT A CHALUP NA HYPOTEČNÍ KALKULAČCE!

Zajímavá je také struktura poptávky po chalupaření podle velikosti obcí a měst, ve kterých lidé žijí. Největšímu zájmu se totiž chalupaření těší u obyvatel menších měst. U měst s 20 001 až 100 000 obyvateli je to 31,7 %, zatímco ve městech nad 100 000 obyvatel jen 18,4 %. To je dokonce méně než u lidí z nejmenších obcí pod tisíc obyvatel (20,7 %), kteří již často žijí přímo v přírodě.

Chalupaření láká v Česku nejvíce ty, kteří mají blízko do hor. Nejpopulárnější je v okolí Krkonoš, konkrétně Královéhradeckém kraji (35,7 %) a Pardubickém kraji (26,9 %), dále pak Šumavy, Jizerských hor a v Libereckém kraji. Regionem, který jeví o chataření radikálně nižší zájem, než je celorepublikový průměr, je Karlovarský kraj (pouhých 5,6 %).

VYHRAJTE AŽ 25 000 KORUN A ZŮČASTNĚNTE SE SOUTĚŽE STUDENTŮ VYSOKÝCH A STŘEDNÍCH ŠKOL - IDEÁLNÍ BANKA 21. STOLETÍ. MŮŽE SE JEDNAT O VÁŠ NEJVYŠŠÍ HODINOVÝ VÝDĚLEK VE VAŠEM ŽIVOTĚ!Mladí lidé se vrhli do hypoték určených na chaty a chalupy. Známe konkrétní čísla

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11507655138

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více