Mladí s hypotékou nechtějí stavět, kupují hotové nemovitosti a investují méně, než zbytek populace


23. 08. 2012  12:10     tz     komentáře (0)

Mladí lidé do třiceti let si častěji než lidé ve středním věku pořizují hotový byt nebo rodinný dům. Výstavba je příliš neláká. Žádají přitom o nižší hypoteční úvěry, než ostatní zájemci o bydlení – půjčují si průměrně 1,17 mil Kč. Nejvíce mladých žadatelů o hypoteční úvěr je ve věku mezi 25 až 30 lety. Koupi nemovitosti na bydlení přitom více řeší mladí lidé mimo Prahu, zřejmě z důvodu vysokých pořizovacích cen bydlení v hlavním městě. Vyplývá to z dat Hypoteční banky, největšího poskytovatele hypotečních úvěrů na českém trhu.

Více než třetina hypotečních úvěrů, které si v posledních dvou letech u Hypoteční banky sjednávali mladí lidé do 30 let, sloužila ke koupi bytu. Společně s koupí již hotového rodinného domu, který je v účelech hypotečních úvěrů u mladých s malým rozdílem na druhém místě, má tak pořízení již hotové nemovitosti v této věkové kategorii vysokou převahu. Do výstavby rodinného domu se mladí příliš neženou, ve věku mezi 20 a 25 let chtělo s pomocí hypotéky v posledních dvou letech stavět jen 14 % z těch, co si o hypotéku zažádali.

 

Z hlediska výše sjednané hypotéky se rozevírají pomyslné nůžky mezi mladými a staršími žadateli. Zatímco v roce 2010 byl rozdíl v průměrné hypotéce mezi nejmladšími (18 a 19 let) a staršími žadateli (nad 30 let) jen 300 tisíc korun, nyní již přesáhl půl milionu korun. Mladí si častěji pořizují startovací bydlení, až později ho vymění za takové, které lépe vyhovuje jejich aktuálním potřebám. S rostoucím věkem i v jednotlivých věkových kategoriích mezi mladými lidmi průměrná výše hypotéky postupně roste.

  Častěji si úvěr berou mladí lidé mimo Prahu  

Nejpočetnější skupiny mladých lidí s hypotékami jsou ve věku mezi 25 až 30 lety, a to na Pardubicku (26,4 %), Brněnsku (26,1 %) a Plzeňsku (25,6 %). Naopak nejméně mladých zájemců o hypotéku je v posledních dvou letech na Liberecku (19,1 %) a Ostravsku (19,8 %). V Praze mladí s vlastním bydlením spíše čekají, v průměru je zde přibližně třem ze čtyř žadatelů o hypoteční úvěr víc než 30 let.

 

Hypoteční banka ušila mladým lidem hypotéku "na míru"

 

Řešení pro mladé lidi do třiceti let představila Hypoteční banka už v loňském roce, a to zavedením tzv. „Hypotéky pro absolventy". Ta je určena především absolventům středních a vysokých škol, kteří jsou teprve na začátku kariéry a očekávají, že jejich příjmy se budou se zvětšující se praxí a kariérním postupem zvyšovat. Mohou ji využít i mladé rodiny, kde je jeden z partnerů na mateřské či rodičovské dovolené, a příjem rodiny je tudíž dočasně nižší.

 

Hlavní výhodou Hypotéky pro absolventy je tzv. progresivní splácení - finanční zátěž je tak na začátku splácení minimální a teprve postupně, jak si buduje kariéru a svůj příjem zvyšuje, se mění i splátka hypotéky. Klient má možnost si splátky také sám navýšit v okamžiku zvýšení platu.

 

„Možností platit nižší částky se snažíme zpřístupnit vlastní bydlení i lidem, kteří mají přechodně nízké příjmy. Hypotéka pro absolventy je pro ty, kdo právě začínají svou kariéru, produkt doslova šitý na míru. Nižší splátky jim pomohou překlenout první období, kdy mají méně dostupných financí, a nemusejí se tak vzdávat svého snu o bydlení, které by vyhovovalo jejich standardu,“ říká Jiří Koutný, produktový manažer Hypoteční banky.

 

Hypotéku pro absolventy banka poskytuje až do 85 % zástavní hodnoty nemovitosti, a to na 20 - 25 let. Minimálně si takto může zákazník půjčit 300 tisíc korun, maximálně pět milionů korun.

 


Mladí s hypotékou nechtějí stavět, kupují hotové nemovitosti a investují méně, než zbytek populace

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

5994607145

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

250


ČÍSLO TÝDNE - 250 právě tolik miliard korun budou na kompenzacích a náhradách škod požadovat po vládě tuzemští obchodníci a poskytovatelé služeb, jejichž provozovny vláda protizákonně uzavřela. Usnesení vlády, které obchody a provozovny uzavřelo zrušil Ústavní soud.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,2220
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4660
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8040
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1905
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7310
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,2550
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3783
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více