Mlžení kolem transparentních účtů


14. 01. 2011  14:26     Roman Šemík     komentáře (1)

Začátkem tohoto roku při přestřelkách uvnitř vládní koalice, ke kterým došlo při projednávání protikorupční strategie, došlo i na transparentní účty. ODS chce například nezávisle na výsledcích chystaných analýz, aby byl do konce letošního roku připraven návrh zákona o tom, že politické strany budou mít své účty jen u České národní banky.

"Bude to přehledný systém, kde nebude možné čerpat finance z jiných účtů," vysvětlil Petr Nečas. “Takzvané transparentní účty jsme požadovali do koaliční smlouvy při vyjednávání po sněmovních volbách, tehdy se ale ODS stavěla zásadně proti. Jejich návrh nyní vítáme, i když měl zaznít v rámci připomínkového řízení," řekla místopředsedkyně VV Karolína Peake. ČNB ovšem není běžnou bankou a její bankovní služby jsou omezené. Transparentní účty s tímto přístupem letos žádná parlamentní strana mít nebude. Ze strany ODS to lze považovat za úkrok stranou s cílem získat čas (chystané analýzy, návrh zákona) a další oddálení větší průhlednosti financování politických stran. Proč se čelem k problému nepostaví alespoň nováčci na politické scéně (TOP 09, VV)? Vždyť si transparentní účet může zřídit jakákoli politická strana a nemusí o tom sáhodlouze diskutovat.

Transparentnost účtů

Je to už více jak deset let, co se v české kotlině objevila banka, která se lišila od zbytku finančních ústavů. Ta banka odstartovala éru internetového bankovnictví, přilákala technologické nadšence a odkryla do té doby netušené možnosti. V té době došlo také k událostem, které vyústily po tzv. Sarajevském atentátu v pád vlády. Došlo ke zveřejnění nikdy nepotvrzené zprávy o údajném tajném švýcarském kontu ODS. Odštěpení části členů této strany dalo základ novému politickému subjektu – Unii svobody. Ani ta banka, ani tato strana již dnes neexistují. Zůstal jen jeden bankovní účet – účet transparentní. Postupem roků se tento typ účtu, který může být běžným či spořícím účtem, mezi politickými stranami příliš neujal. Jeho vlastností je totiž možnost anonymního pasivního přístupu k účtu prostřednictvím internetu a tím zprůhlednění pohybů na účtu. Transparentní účet je určen primárně právnickým osobám neziskového charakteru, jako jsou např.: obce, města a kraje, nadace a nadační fondy, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, školy a univerzity, církve a náboženské společnosti, politické strany, apod. To je citát z tiskové zprávy GE Money Bank, která se v září 2009 stala po Raiffeisen a FIO třetí bankou nabízející tuto službu. Tedy nabídka ze strany bankovních ústavů nevelká a co poptávka ze strany politických stran či obcí? Kromě výše zmíněné, dnes už politickým významem marginální Unie svobody, to byla koncem minulého roku jediná parlamentní strana, která dnes už ovšem v poslanecké sněmovně není. Strana zelených má transparentních hned několik účtů. V posledních měsících přibyla další politická uskupení: Česká pirátská strana, Humanistická strana, Strana soukromníků a několik hnutí nebo sdružení. Možnost, zřídit si tento typ účtu, nejvíce využívají společenství vlastníků jednotek. To jsou skupiny soukromých majitelů bytových jednotek, kteří chtějí mít přehled, jak nakládají se společnými penězi funkcionáři ve výborech těchto společenství. Například u GE Money, která přišla na trh s tímto účtem právě před rokem, si transparentní účet kromě těchto společenství zřídílo jen pár fyzických osob (některé možná omylem - nevím, jak je snadné nastavit u této banky transparentnost) a několik nadací. Pro nadace má GE dokonce speciální produkt, nadační fond, který poskytuje finanční úlevu od některých poplatků. Tyto poplatky mohou někdy nasekat nepříjemnou paseku a dokonce se jejich prostřednictvím “bojovalo” o brdský radar. Z toho těžila FIO, tehdy ještě kampelička, a nabídla transparentní účet bez poplatků. Proto má dnes tato banka společně s Raiffeisenbank nejvíce “průhledných” klientů.
Závěrem tohoto shrnutí bych se rád dověděl, proč se další banky nepřipojí a na straně nabídky nevytvoří možnost, kdy obce a další veřejné účty včetně účtů politických stran mohou být transparentní nejen slovně, ale i ve skutečnosti. Připadá mi to, jakoby Mohamed i hora byli líní na krok. V poslední době slyším jediný argument proti zřizování těchto účtů - ochrana osobních údajů. Myslím si, že by Úřad pro ochranu osobních údajů měl dát jednoznačné stanovisko, aby se ve stranických sekretariátech a v účtárnách na úřadech neměli na co vymlouvat.   Čtěte také: Exkluzivně: Transparentní účty vs. ochrana osobnosti? Výmluvy!


Mlžení kolem transparentních účtů

Diskutovat (1)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

23540914050

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

205


ČÍSLO TÝDNE - 205 miliard korun. Právě tolik činil schodek státního rozpočtu ke konci měsíce červenec roku 2020. Jedná se o historicky nejvyšší schodek samostatné České republiky. 


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více