Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu


24. 02. 2019  00:02          komentáře (0)

Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. Kč vynaložila na splátku hypotéky téměř 50 % svých čistých měsíčních příjmů.

Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
Nabídkové ceny bytů v lednu nerostly již tak rychle jako v předchozích měsících. Oproti prosinci vzrostl cenový průměr o 10 000 Kč na 3,12 mil. Kč. V meziročním srovnání je však nárůst cen bytů stále velmi výrazný a činí 16,4 %.  lednu 2018 se byty totiž nabízely o 450 000 Kč levněji, průměr byl tehdy 2,68 mil. Kč, vyplývá z dnes zveřejněných statistik realitního portálu RealityČechy.cz

01

Navzdory růstu české ekonomiky a příjmů českých domácností stává se vlastní bydlení čím dál méně dosažitelné, což potvrzuje jak index dostupnosti bydlení, tak index návratnosti bydlení.

 

INDEX DOSTUPNOSTI BYDLENÍ (IDB)

Index dostupnosti bydlení (IDB) poměřující čisté příjmy domácnosti a výši splátky hypotéky v lednu meziročně vzrostl o 8 procentních bodů! Zatímco loni v lednu při tehdejších sazbách a cenách vycházela splátka hypotéky na 40 % čistých příjmů domácnosti, nyní je tento ukazatel již na 48 %. Hypoteční sazby za uplynulých 12 měsíců vystoupaly z 2,50 na 3,06 % a průměrná cena bytu, jak již bylo řečeno, vzrostla o těžko uvěřitelných 450 000 Kč na 3,13 mil. Kč. Aby nedocházelo ke zhoršování dostupnosti bydlení, musely by čisté příjmy domácností vzrůst alespoň o 4,5 %. Ve skutečnosti však rostou podle našeho modelu o zhruba 3 procenta.

Opusťme celorepublikové statistiky a podívejme se na situaci v jednotlivých krajích ČR. Podle aktuálních dat je nejhorší situace s dosažitelností vlastního bydlení v Praze, kde IDB již překonal 80% hranici. Rozdíly mezi jednotlivými kraji a meziroční posuny ilustruje přiložený graf.

02

INDEX NÁVRATNOSTI BYDLENÍ (INB)

A lepší to není ani v případě druhého z indexů , který vyjadřuje poměr mezi cenou bytů a čistými ročními příjmy českých domácností. Podle aktuálních dat pořízení bytu v ceně 3,12 mil. Kč (aktuální cenový průměr) je potřeba 7,19násobek čistého ročního příjmu. Loni v lednu to bylo 6,29násobek. Stejně jako v případě indexu dostupnosti bydlení (IDB) i zde vycházejí nejnepříznivější hodnoty v Praze a Jihomoravském kraji.

03


 Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

20493811950

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

655


ČÍSLO TÝDNE - 655 právě tolik bylo vyhlášeno bankrotů tuzemských podnikatelů jen v průběhu června tohoto roku. Jedná se o nejvyšší počet bankrotů za celý rok. Podnikatelé krachují zejména z důvodu postižení koronavirovou krizí. Ohroženi jsou podnikatelé podnikající v automobilovém průmyslu či turistických službách.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více