Nejabsurdnější bankovní poplatky se snaží banky skrývat


17. 12. 2008  06:58     Redakce BP.com     komentáře (6)

Při průzkumu poplatkové politiky bank zjistil server www.bankovnipoplatky.com, že banky uvedené poplatky většinou zachovaly. Nicméně můžeme zaznamenat jednu výraznou změnu. Existuje snaha bank o minimalizaci poplatků v rámci balíčků.

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek slaví již 4 ročník a je jen na hlasujících čtenářích, který bankovní poplatek se stane vítězem. Jak si však vedou vítězové minulých ročníků ankety? Tedy poplatek za příchozí platbu, poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky a poplatek za vedení běžného účtu.

Banky skrývají poplatky do balíčků

Při průzkumu poplatkové politiky bank zjistil server www.bankovnipoplatky.com, že banky uvedené poplatky většinou zachovaly. Nicméně můžeme zaznamenat jednu výraznou změnu. Existuje snaha bank o minimalizaci poplatků v rámci balíčků. Například klient České spořitelny může v rámci osobního účtu zvolit jako jednu ze služeb i nulový poplatek za výběr hotovosti z bankomatu. Čímž ovšem musí jinou službu z balíčku vyřadit. Stejný trend lze pozorovat i u dalších bank v souvislosti s poplatkem za příchozí platbu či vedení běžného účtu, který se v případě balíčku proměňuje v poplatek za celý balíček služeb. Banky se snaží zachování nejabsurdnějších bankovních poplatků odůvodnit nákladností služeb s nimi spojené. Tento argument byl nejvíce vyvracen u poplatku za příchozí platbu. Příchozí platby a v souvislosti s tím dostatek hotovosti zvyšuje bankám jejich finanční zdraví. Jedná se tedy o výhodu především pro banky, což jim ovšem nebrání v tom, aby ještě navíc zpoplatnily svého klienta.

Anketa přinesla pozitivní výsledky i u absurdních poplatků

Anketa o nejabsurdnější bankovní poplatek rozvířila diskusi na téma poplatků. A pravidelně se k ní vyjadřují nejen čtenáři, ale také představitelé bank. Anketa však také přinesla občanům České republiky pozitivní výsledky v podobě tlaku na snižování a rušení absurdních bankovní poplatků, což už některé banky vyslyšely a svou poplatkovou politiku začaly korigovat. O snížení či zrušení nejabsurdnějších bankovních poplatků některé banky neuvažují, což potvrzuje i Klára Gajdůšková, tisková mluvčí České spořitelny: „My jsme nezvedali poplatky od roku 2005. Nechystáme se je zvyšovat, ale ani snižovat. Náš výnos z poplatků tvoří asi 30 procent provozního zisku, což je obdobné jako v západních zemích nebo v USA." Jiné banky však berou výsledky ankety vážně a své poplatky se snaží korigovat. „Již před rokem a půl jsme jako první velká banka zrušili poplatek za příchozí platbu, mimo jiné prvního vítěze ankety o nejabsurdnější poplatek. Vyšli jsme vstříc i loňskému vítězi ankety. Snížili jsme poplatek za vedení účtu na vybraných programech Postkonta,“ řekla tisková mluvčí Poštovní spořitelny Denisa Salátková.

Banky relativizují poplatky komplikovanými sazebníky

Dalším způsobem, kterým se snaží banky minimalizovat nespokojenost klientů s jejich poplatkovou politikou je znepřehledňování sazebníků s poplatky množstvím nejrůznějších výjimek. Například Hypoteční banka místo jasně stanovené ceny uvádí možnost stanovit poplatek individuálně, dle rizik a času, které jsou s danou službou spojené. Jedinou novinkou je vstup mBank na tuzemský trh, která poplatek za příchozí platbu ani poplatek za vedení běžného účtu nemá. Zdarma je i výběr z jakéhokoliv bankomatu v ČR. Tato možnost se vztahuje na první tři výběry v měsíci. Další výběry už jsou zpoplatněné.  
BANKA Poplatek za příchozí platbu Poplatek za výběr z bankomatu vlastní banky Poplatek za vedení běžného účtu
ČS 5 Kč * **
KB 5 Kč 5 Kč *
UniCredit 6 Kč* 5 Kč 50 Kč/m
ČSOB 6 Kč 6 Kč 20 Kč/m*
Hypoteční banka * 6 Kč + 1% z vybírané částky **
Raiffeisenbank * ** 50 Kč
GE Money bank * 0 Kč** ***
mBank 0 Kč 0 Kč* 0 Kč
HSBC 0 Kč * 0 Kč**
  ČS* - Výběr z bankomatu vlastní banky je v rámci osobního účtu zdarma, jinak cena za výběr debetní, charge kartou a předplacenou kartou je 6 Kč a cena za výběr Chytrou kartou České spořitelny a kreditní kartou Kredit+ je 4 Kč. ČS** - Měsíční cena Osobního účtu České spořitelny se účtuje dle počtu sjednaných produktů a služeb Standard a Plus k Osobnímu účtu České spořitelny. Není-li k Osobnímu účtu České spořitelny sjednán(a) žádný(á) produkt(služba) Standard, je účtována měsíční cena za pásmo Standard I, tj. 29 Kč/měsíčně. KB* Vedení běžného účtu
NAZEV CENA v Kč/měsíčně
Dětské konto zdarma
G2 zdarma
G2 nadstandart 20
Ideal konto 22
Perfekt konto 49
Extra konto 125
Premium konto 325
B-konto 60
Běžný účet v Kč a běžný účet v cizí měně 50
Poplatek mimo balíček 50
  UniCredit bank * - Příchozí platba z jiné banky ve prospěch spořícího účtu, příchozí platba z jiné banky ve prospěch technického účtu a příchozí platba v rámci banky je bez poplatku ČSOB* - Cena konta ČSOB Běžný účet s výpisy z účtu zasílanými měsíčně elektronickou formou je 20 Kč/m. Cena konta ČSOB Běžný účet s výpisy z účtu zasílanými měsíčně poštou je 30 Kč/m + je třeba si za další poplatek pořídit kartu. Hypoteční banka* - Za služby, které nejsou v sazebníku uvedené, si banka bude účtovat, po dohodě s klientem, poplatek podle času potřebného na provedení požadované operace a podle rizika, které na sebe banka přebírá; poplatek lze stanovit smluvně. Pokud se nejedná o finanční službu osvobozenou od DPH, poplatek za službu se zvyšuje o DPH. Hypoteční banka ** - Vydání a vedení Kreditní karty první rok od vydání karty zdarma, dále 250 Kč ročně, Vedení úvěrového účtu ke Kreditní kartě – zdarma.   Raiffeisenbank * - Poplatek za příchozí platbu
Název položky eKonto Student Samostatné běžné účty Zlaté konto
Přijatá platba        
1.1. Z Raiffeisenbank zdarma zdarma 5 Kč za položku   zdarma
1.2. Z jiné banky v ČR zdarma zdarma 7 Kč za položku   zdarma
1.3. Přijatá expresní platba   zdarma zdarma 10 Kč za položku   zdarma
  Raiffeisenbank ** - Výběr hotovosti kartou: První dva výběry z bankomatu Raiffeisenbank zúčtované v kalendářním měsíci jsou zdarma u všech účtů. Třetí a další výběr z bankomatu Raiffeisenbank zúčtované v kalendářním měsíci: 1] Samostatné běžné účty a Balíčky služeb 19 Kč zapoložku 2] eKonto 9,90 Kč zapoložku 3] Student  9,90 Kč zapoložku GE Money bank * - Zúčtování účetní položky příchozích plateb: 1] Konto Genius Active           – zdarma 2] Konto Genius Active+         – zdarma 3] Konto Genius Gold – zdarma 4] Konto Genius                      – 5 Kč 5] Konto Genius Student         – zdarma 6] Konto Dětský Genius          – zdarma 7] Běžný účet Genius  – 5 Kč 8] Běžný korunový účet           – 5 Kč GE Money bank ** - Mimo Konta Genius, Konto Dětský Genius, Běžný účet Genius a Běžný korunový účet, které mají zdarma pouze první dva výběry z bankomatu, třetí a další jsou za 15 Kč. GE Money Bank *** - Běžný účet Genius měsíčně stojí 89 Kč při jakémkoliv měsíčním zůstatku. Běžný korunový účet při prům. měsíčním zůstatku do 39 999,99 Kč stojí 45 Kč, nad měsíční zůstatek 40 000 Kč je vedení účtu zdarma.   mBank * - Jde o účet mKONTO, kde první tři výběry jsou zdarma, čtvrtý a další je za 19 Kč.  HSBC * - S debetní kartou HSBC Premier je výběr v ČR z HSBC bankomatu zdarma. S kreditní kartou HSBC Premier při výběru hotovosti z jakéhokoliv bankomatu zaplatíte 1,98%, minimum 75 Kč. HSBC ** - Pro vedení běžného účtu HSBC Premier je však potřeba splnit určité podmínky, např. min. částka termínovaného vkladu je 10 000 Kč.


Nejabsurdnější bankovní poplatky se snaží banky skrývat

Diskutovat (6)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

28316740224

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

46


ČÍSLO TÝDNE - 46 právě tolik miliard korun investuje v České republice do rozšíření výroby čipů společnost ONSEMI. Jedná o největší investici v dějinách ČR.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,3020
Kurz USD Americký dolar 1 USD 23,1300
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,8910
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,1360
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 26,0960
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,4700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0920
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více