Propadá se obchod s auty - propadá se celý zahraniční obchod. Domácí ekonomika je životně závislá na automobilovém průmyslu, což je Achillova pata ČR. Zatímco dovoz se meziročně zvedl o 22,7 %, vývoz šel nahoru jen o 8,2 %.
Do budoucna bude hrát pro domácí vývozce i dovozce stále více zásadní roli politika ČNB. Ta je dlouhodobě nastavená na zvyšování sazeb, což v překladu znamená, že exportéři mají vrásky na čele a importéři si mnou ruce.
Zatímco vývozce za exportované zboží inkasuje eura a prodá je do korun za horší kurz, dovozce na nákup jednoho eura, které zaplatí, aby získal zboží od svého zahraničního obchodního partnera, potřebuje méně korun. Domácí měna má totiž tendenci mírně posilovat. Svou politikou tak ČNB zprostředkovaně podává pomocnou firmám dovážející ze zahraničí, exportérům zbývá se spolehnout na zajišťovací instrumenty typu forward.
Do budoucna se situace příliš k lepšímu měnit nebude. Jakmile trhy absorbuje zvyšování sazeb a ČNB dostane inflaci pod kontrolu, pozice exportérů by se měla pozvolna zlepšovat. To se však nestane dříve než ve druhé polovině příštího roku.
Ing. Tomáš Volf
Project & Communication Specialist
Další články k tématu
Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili
Kurzovní lístek Citfin
Země | Měna | Deviza střed |
---|---|---|
1 EUR | 25,2820 | |
1 USD | 23,9010 | |
1 PLN | 5,8385 | |
1 GBP | 30,2280 | |
1 CHF | 27,1005 | |
100 HUF | 6,2050 | |
1 RON | 5,0798 |
Zprávy z devizového trhu
- Dolar nejlevnější v tomto roce
24. 01. 2025 - Středa větší změny kurzů nepřinesla
23. 01. 2025 - Dny chudé na makrodata pokračují
22. 01. 2025 - Očekávání nástupu Donalda Trumpa přineslo dolaru oslabení
21. 01. 2025 - Trump je zpět, co na to dolar?
20. 01. 2025 - Ceny výrobců v závěru roku zrychlily růst
17. 01. 2025 - Inflace, kam se podíváš
16. 01. 2025