Neplatí vám výživné? Náhradní výživné vám zaplatí stát


10. 06. 2024  22:34     Miroslav Zeman     komentáře (0)

Pokud vám neplatí druhý rodič výživné, řešte věc rychle. Podejte návrh na nařízen exekuce proti povinnému rodiči a současně si požádejte o vyplácení náhradního výživného od státu. Doba pobírání náhradního výživného se má zvýšit ze dvou na čtyři roky.

 

Neplatí vám výživné? Náhradní výživné vám zaplatí stát
Tereza, sestra v zubní ordinaci, 35 let

Otec dětí přestal Tereze platit výživné. Peníze z výživného ji tak v rozpočtu již čtyři měsíce
chybí. Tereza však dosud nevěděla, že nemusí čekat, kdy a zda tyto prostředky vymůže
exekutor. Má právo požádat stát o vyplácení náhradního výživného až 3.000 korun na jedno dítě měsíčně, a to nově až po dobu 4 let, namísto dosavadních dvou.

Tereza: Bývalý manžel mi přestal před čtyřmi měsíci vyplácet výživné. Má přitom výživné ve výši 6.000 korun na naše dvě nezletilé děti určené soudním rozsudkem. Sdělil mi pouze, že mu vypadly příjmy z podnikání, a tak nemá na placení výživného už prostředky. Peníze mi samozřejmě chybí, zvláště, když se takto hodně zdražuje. I kdybych podala na otce exekuci, tak se stejně dlužného výživného nejspíš nedočkám, protože je otec stejně nemajetný. Existuje vůbec nějaké řešení? Mám vůbec nějakou možnost domoci se úhrady dlužného výživného?

Odpověď právníka:

Paní Terezo, na vymožení prostředků na výživné exekucí čekat rozhodně nemusíte. Jak sama tušíte, mohla by jste na peníze čekat velmi dlouho a to by rozhodně nebylo v zájmu dětí.
Existuje ale možnost, která vám zajistí chybějící prostředky velmi rychle. Požádejte o
náhradní výživné stát, prostřednictvím úřadu práce. Nově je možné čerpat náhradní výživné až po dobu čtyř let, namísto dosavadních dvou. Vyplacené výživné pak následně bude po otci vymáhat přímo stát. Riziko nevymožení dlužného výživného tak přechází v plném rozsahu na stát. Jedná se o sociální dávku, která se vyplácí až do maximální výše 3.000 korun měsíčně na jedno dítě. Podmínkou je, že podáte návrh na nařízení exekuce na otce a o vymáhání se nadále postará stát. Doporučuji tedy o dávku požádat co nejdříve. Náhradní výživné dle aktuálních údajů pobírá až 10.000 dětí.

- Občanský zákoník
- Zákon č. 588/2020 Sb. o náhradním výživném
- Exekutor – návrh na nařízení exekuce
- Úřad práce – žádost o poskytnutí náhradního výživného

 Neplatí vám výživné? Náhradní výživné vám zaplatí stát

Diskutovat (0)