Neprůhledné poplatky v sazebnících


01. 01. 2005  01:00     Václav J.     komentáře (2)

Právě mě nepříjemně překvapila moje banka. Náhodou jsem zjistil, že eBanka používá kromě běžných poplatků i tzv. příplatek, a to u velmi podstatné položky - platba tuzemského příkazu do jiné banky. Více se dočtete v příspěvku...

Dobrý den,

 

právě mě nepříjemně překvapila moje banka; a protože nevím, na koho se obrátit, dovoluji si napsat malý příspěvek vám. Náhodou jsem zjistil, že eBanka používá kromě běžných poplatků i tzv. příplatek, a to u velmi podstatné položky - platba tuzemského příkazu do jiné banky. V ceníku eBanky je uvedeno (konkrétně cenový program Základ zdarma): Příkaz k úhradě a příkaz k inkasu v Kč v tuzemsku - 5,90 Kč. Příkaz k úhradě a příkaz k inkasu v cizí měně v rámci eBanky - 5,90 Kč. Domníval jsem se, že veškeré tuzemské příkazy (z eBanky do eBanky i do jiných tuzemských bank) jsou zpoplatněny částkou 5,90 Kč. Z výpisu jsem zjistil, že platby do jiných bank jsou zpoplatněny 7,90 Kč. Na můj mailový dotaz mi poslali následující vysvětlení: "U Vašeho cenového programu je odchozí platba zpoplatněna: v rámci eBanky ve výši 5,90 Kč, z/do jiné banky v české měně v rámci České republiky ve výši 7,90 Kč. Zde je k základnímu poplatku 5,90 Kč účtován i příplatek 2 Kč za zpracování platby přes clearingové centrum ČNB, výsledný poplatek tedy činí 7,90 Kč."

Když jsem si na základě jejich mailu znovu prohlédl ceník, zjistil jsem, že o několik řádků níže než je uveden poplatek za tuzemský příkaz, je uvedena položka "Příplatek za provedení odchozí tuzemské mezibankovní transakce a příkazu k inkasu v Kč prostřednictvím zúčtovacího centra ČNB - 2,- Kč". Na dotaz, jak se tedy můžu účtování příplatku vyhnout, přišla tato odpověď: "Příplatek 2 Kč za zpracování tuzemské bezhotovostní platby přes clearingové centrum ČNB je účtován vždy a ke každé platbě, která je směrována do jiné banky v české měně v rámci České republiky. Účtování tohoto příplatku nelze žádným způsobem předejít." Vzhledem k tomu, že bez "příplatku" platbu do jiné banky nepošlu, je uvádění poplatku 5,90 za platbu do jiné banky přinejmenším zavádějící a z mého pohledu jde o klamání spotřebitele. Tolik můj malý příspěvek.

 

S pozdravem

 

Václav J.Neprůhledné poplatky v sazebnících

Diskutovat (2)