Nepůjčujte si od banky, ale od lidí


02. 11. 2015  00:02     Jitka Esserová     komentáře (0)

Možná jste ten termín už slyšeli a nevěděli jste přesně, co znamená. Půjčování peer to peer. Person to person. Lidé si půjčují mezi sebou. Nic převrtaného, řekli byste si. Tohle tady bylo odjakživa, ještě před bankami. A to je právě ono. Časem jsme si nechali vnutit myšlenku, že půjčit si bez banky nejde. Ale ono to jde, a třeba i levněji než s bankou.

Nepůjčujte si od banky, ale od lidí
S touhle zapomenutou a znovu objevenou možností pracuje v západním světě řada služeb, například Zopa, Lending Club, Prosper nebo Symbid. Celý koncept funguje dobře v rozvojových zemích, kde se lidé nemůžou moc spoléhat na instituce, ale spíš sami na sebe. A právě tady se velké západní služby inspirovaly. Klíčem k dobrému fungování peer to peer půjček je vytvořit nezávislou platformu, která propojí na jedné straně ty, kteří si potřebují půjčit, a na druhé straně ty, kteří mají přebytek peněz a hledají pro ně uplatnění.

Peer to peer platformy se zabydlují i v České republice

Za posledních 5 let se na českém trhu objevily služby jako Benefi, finGOOD, Bankerat nebo nově Zonky. Na všech se v první řadě registrujete – buď jako žadatel o půjčku, nebo jako investor. Dál se služby liší v tom, zda se na půjčku skládá více investorů nebo ji zafinancuje jen jeden, zda se o úroku rozhoduje v aukci, nebo vám úrok přidělí služba na základě scoringu.

Co to znamená pro žadatele o půjčku?

Hlavně velmi různou výši úroku! Ale pěkně popořádku: registrovali jste se jako žadatel o půjčku, vyplnili jste potřebné údaje, kolik a na co si chcete půjčit. Benajmínek mezi peer to peer platformami – Zonky – nastavil zatím nejjednodušší pravidla, která stojí na detailním scoringu. Čím víc o sobě prozradíte, tím lepší úrok dostanete – a můžete o sobě prozradit i to, že běháte maratony, sbíráte motýly nebo se angažujete ve sboru dobrovolných hasičů. Průměrný úrok na Zonky se pohybuje kolem 8 %. U Benefi a finGOOD jde vaše žádost do aukce, kde investoři nabízejí úrok, za který jsou ochotní peníze půjčit. Problém je, že můžou začínat na poměrně vysokých hodnotách (klidně i 30 – 40 %) a ne vždy se vám podaří dostat se pod úrok, který byste získali v bance. Bankerat nechává žadatele o půjčku napsat, jak vysoký roční úrok je ochoten platit, ale nejnižší sazbu může volit jen v případě, že je ochotný ručit nemovitostí.

Investorské možnosti

Investor má zdánlivě jednodušší pozici – má peníze a chce je investovat. Ale i on by si měl pečlivě vybírat službu, se kterou se do peer to peer půjčování pustí. 30-70 % úroky vypadají lákavě, ale jsou vykoupeny mnohem větší mírou rizika. Úroky v 30-40 % výši nabízí třeba Bankerat, v takovém případě ale žadatel o půjčku nedoložil přímy a není zkontrolovaný ani v registrech dlužníků. Zonky se snaží svoje investory chránit – přehnaně vysoké úroky u něj nenajdete (nejvyšší úrok je 15,49 %), ale budete mít jistotu prověřených klientů. Úrok by neměl být jedinou vábničkou k investování – vždy je dobré si takzvaně diverzifikovat portfolio – investovat v menších částkách do různých půjček.

Poplatky, poplatky, poplatky

Peer to peer půjčky se řadí k takzvané sdílené ekonomice, někdo je chápe jako odnož crowdfundingu – podstatný je moment, že se na něco nebo někoho skládají obyčejní lidé bez asistence banky nebo jiné úvěrové společnosti. To samo o sobě eliminuje přítomnost poplatků. Žadatel o půjčku zpravidla neplatí nic, dokud mu nepřijdou peníze z půjčky na jeho účet. Žádost o půjčku nebo její vystavení jsou zdarma, u jednotlivých služeb se liší pouze výše jednorázového poplatku za zprostředkování služby: Bankerat si například bere 5 % z dlužné částky, stejně tak Benefi. FinGOOD si také účtuje 5 % z dlužné částky, ale při řádném splácení vrací 30 % z poplatku. Zonky si jako odměnu za zprostředkování nechává 2 % z půjčené částky.

Celou sekci půjček mezi lidmi zde:

https://www.bankovnipoplatky.com/pujcujte-si-mezi-sebouNepůjčujte si od banky, ale od lidí

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

23512893526

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

4,8


ČÍSLO TÝDNE 4,8 právě tolik miliard korun vydělala Česká spořitelna na poplatcích a provizích. Je to o 6,7 procenta více než loni. Je zřejmé, že výnosy bank z poplatků po mnoha letech začínají opět růst. Banky tak nevydělávají jen na úrocích, ale i na dalších poplatcích za služby, které musí klienti často automaticky akceptovat.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,5280
Kurz USD Americký dolar 1 USD 24,0550
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,2195
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,0510
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,1820
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2100
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,0064
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více