Objemy sjednaných hypoték letí vzhůru


24. 03. 2015  08:02     golem finance     komentáře (0)

Objem sjednaných hypoték za první dva měsíce roku činí téměř 22 miliard korun, což je o 5 miliard více, než v dosud rekordním roce 2013. Nízké úrokové sazby a obrat v cenách nemovitostí jsou dva z nejdůležitějších faktorů formujících nebývale silnou poptávku po hypotékách. 

Objemy sjednaných hypoték letí vzhůru
HYPOTEČNÍ ÚVĚRY

V průběhu února banky sjednaly 6719 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 11,632 mld. korun. Průměrná půjčená částka tedy vystoupala na 1,73 milionu Kč. Objem poskytnutých hypoték vzrostl jak v meziměsíčním, tak meziročním srovnání. Oproti lednu došlo k nárůstu objemu o 1,4 mld. Kč (m/m +14 %), ovšem oproti loňskému únoru objem sjednaných hypoték vzrostl o celou pětinu. Přitom loňský únor byl historicky nejúspěšnějším s úctyhodnými 9,5 mld. Kč. Nikdy v minulosti objem sjednaných hypoték v lednu ani v únoru nepřekonal 10 miliard korun. Nyní se tak stalo v obou měsících a celková suma sjednaných hypotečních úvěrů již vystoupala na bezmála 22 miliard korun.

Porovnejte si nabídky refinancování hypoték jednotlivých bank na hypotéční kalkulačce. 

Jedním z trendů, který na trhu pozorujeme, je rostoucí výše průměrné půjčené částky. Zatímco v předchozích dvou letech průměr nedosahoval ani 1,65 milionu korun, letos v lednu i únoru to bylo 1,73 milionu korun. Příčiny vidíme jednak v nízkých úrokových sazbách hypoték, díky kterým klienti dosáhnou na vyšší částky úvěru a levnější jsou i hypotéky s vyšším LTV, což klienty do jisté míry demotivuje od zapojení vlastních prostředků. A jak jsme psali v lednu svůj vliv na rostoucí průměrnou půjčenou částku a sumu sjednaných hypoték má i obecný nárůst cen nemovitostí a rostoucí prodeje bytů v novostavbách, které díky vyšším cenám průměr rovněž zvyšují. 

Aktuální výsledky hypoték jsou potvrzením oživení na realitním trhu a dávají tušit, že letošní rok bude opět v mnoha ohledech průlomový. Přitom míra refinancování je v porovnání s dosud rekordním rokem 2013 výrazně nižší. Zatímco v roce 2013 činil podíl refinančních hypoték zhruba 35 %, letos je to podle statistik ČNB ani ne čtvrtina.

Průměrná úroková sazba v únoru poskytnutých hypoték meziměsíčně klesla v souladu s naším očekáváním o 7 bazických bodů na 2,27 %. S ohledem na pokračující pokles našeho indexu průměrných nabídkových sazeb GOFI 70, který s vysokou mírou úspěšnosti predikuje vývoj FINCENTRUM HYPOINDEXu, očekáváme, že i tento ukazatel bude v březnu ještě klesat.

golem

 

STAVEBNÍ SPOŘENÍ

Stavební spořitelny v únoru rozpůjčovaly 2,85 miliardy korun, čímž prakticky zopakovaly lednový výsledek. V meziročním srovnání objem sjednaných úvěrů vzrostl o 26 %, ale tento zdánlivý růst vyplývá z velice nízké srovnávací základny. Loni v únoru si spořitelny sáhly na dno, když objem sjednaných úvěrů činil jen 2 a čtvrt miliardy korun. Únorový výsledek zhruba zapadá do trendu posledních let, kdy se objem sjednaných úvěrů v tomto měsíci pohybuje mezi 2,7 – 3 miliardami korun.

Největší podíl z celkových 2,85 miliard si v únoru připsala jako obvykle Českomoravská stavební spořitelna s 1,66 mld. Kč (58 % celkového objemu). Na druhé pozici skončila v únoru Raiffeisen stavební spořitelna (0,46 mld. Kč).  Třetí je Buřinka (0,37 mld. Kč), za ní Modrá pyramida (0,28 mld. Kč) a pětici uzavírá Wüstenrot stavební spořitelna s 89 miliony Kč.

Hodnoceno z dlouhodobější perspektivy platí, že stavební spořitelny v současném prostředí těžko nacházejí nástroje, jak konkurovat rekordně levným hypotékám. Stavební spořitelny jsou však nepostradatelným stabilizačním prvkem trhu s úvěry na bydlení a jejich čas opět přijde, až sazby hypoték porostou. V tuto chvíli si klienti chodí do spořitelen spíše peníze ukládat, než si půjčovat. 

golem1

TRH S ÚVĚRY NA BYDLENÍ

Hypotéky jsou jednoznačným tahounem trhu s úvěry na bydlení. Za první dva měsíce suma sjednaných hypoték dosahuje bezmála 22 miliard korun. Přitom v dosud rekordním roce 2013 to bylo „jen“ 17 miliard korun. Z celkového objemu 27,6 miliard korun, které banky půjčily za první dva měsíce klientům na bydlení, plných 80 procent představují hypoteční úvěry.

Porovnejte si nabídky hypoték jednotlivých bank na hypotéční kalkulačce.

Rekordně nízké úrokové sazby, oživení na realitním trhu a mírná zima jsou jen některé z faktorů, které pomáhají formovat nebývale silnou poptávku po hypotečních úvěrech. Pokud nedojde k nějakému zásadnímu zvratu, objem sjednaných hypoték může opět atakovat historická maxima. V našem prvotním odhadu pro letošní rok počítáme s objemem poskytnutých hypoték zhruba na úrovni 158 miliard korun. V případě stavebních spořitelen očekáváme stagnaci a při stávajících podmínkách bude úspěchem, pokud se jim podaří zopakovat loňský výsledek. 

Zdroj: GOLEM FINANCE, www.hypoindex.cz, bank, AČSS, Česká tisková kancelář (ČTK), www.financninoviny.czObjemy sjednaných hypoték letí vzhůru

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35679352598

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Koruna je k dolaru nejsilnější za dva roky


Česká koruna se po více než dvou letech dostala pod 22 korun za dolar. Naposledy byla takto silná koncem září roku 2018. Silnější koruna znamená levnější dovážené zboží a tedy i vánoční dárky objednané v dolarech.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více