Poradna BP:
Fixace je finanční nástroj. Nakládejte s ním obezřetně


05. 01. 2015  00:25     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se ptá na to, jak důležitá je doba fixace a zda má vůbec smysl tento institut řešit. I bankovní poradkyně prý tento institut pokládá za nevýznamný. My si toto nemyslíme.

Poradna BP: Fixace je finanční nástroj. Nakládejte s ním obezřetně
Naopak fixace se změnila ve velmi důležitý finanční nástroj, který může do velké míry ovlivnit nákladnost úvěru či jeho předčasného splacení. Rozhodně tedy není na místě ho podceňovat. Nejedná se přitom jen o samotné úroky bankami úrčenými k jednotlivým dobám fixace, jde také o strategii jakou si se splácením úvěru do budoucna zvolíme.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, sjednávám úvěr, tedy hypotéku pro pořízení domu. Mimo všech ostatních věcí máme také s bankovní poradkyní sjednat dobu fixace. Bankovní poradkyně přistupuje k fixaci jako k formalitě. Že se jedná pouze o to, jak dlouho mi současný výhodný úrok zůstane a banka ho nebude moci měnit, přitom když zvolím krátkou fixace je úrok nižší, když zvolím tu nejdelší pětiletou, je úrok o něco vyšší. Prý to nemusím nějak zvlášť řešit, ale má zvolit nějaký termín a ten že do smlouvy napíšeme. Nicméně jak čtu i články na vašem serveru, tak se mi zdá, že se o fixaci dost píše a mluví a to nevypadá jako by se jednalo o formalitu. Můžete mi prosím napsat jaké záludnosti se mohou ve fixacích skrývat a proč je tedy dobré je řešit a jakým nejlepším způsobem?

Odpověď odborníka:

Ano, fixace je v rámci celého úvěru velmi důležitá položka. Záleží na ní do velké míry jak drahý pro Vás úvěr v budoucnu bude, případně zda nezaplatíte zbytečné sankce a pokuty v případě předčasného splacení úvěru apod. Přistupujte tedy k fixaci jako finančnímu nástroji, který si upravíte či určíte dle své dlouhodobější strategie s úvěrem. Pokud předpokládáte v budoucnu občasné mimořádné příjmy, které by jste rád vkládal na rychlejší splácení dluhu, pak určitě využívejte krátkodobé fixace. Jednak budete moci každý rok ke stanovenému datu splatit mimořádkou částku splátky, a jednak budete mít nízké úroky, které se přepokládají i v budoucích letech. 

Pokud naopak dáváte přednost jistým a stabilním platbám a nepředpokládáte mimořádné splátky či splacení, pak klidně uvažujte o tříleté, pětileté nebo i více leté fixaci. Důvodem je skutečnost, že tak daleko už žádní analytici nevidí a za pět let klidně mohou být úroky výrazně výše než dnes. To samozřejmě souvisí s vývojem ekonomiky a to nejen naší, ale i té celosvětové. Současná ekonomika je totiž výrazně nestabilní. Důkazem je poslední zkušenost s cenami ropy a krizí v Rusku. 

Sázka na dlouhou fixaci se Vám tak nakonec může dlouhodobě vyplatit. Když ne třeba v prvním období, tak to může bý v období následujícím. Důvodem je i fakt, že současné úrokové sazby už se pohybují více či méně na pozicích, která jsou pro banky na hranicích nákladů a sázet na výraznější snižování úroků již nemá moc smysl.

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

GEEN_vstricnaPoradna BP: Fixace je finanční nástroj. Nakládejte s ním obezřetně

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

11506740995

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

8


ČÍSLO TÝDNE - 8 právě tolik absurdních poplatků bude letošní rok soupeřit o titul Nejabsurdnější bankovní poplatek roku 2021. Spolu s novým generálním partnerem ankety Air Bank, a.s. jsme připravili také novou kategorii ankety. Hlasovat tak budete moci nově i o nejasbsurdnější bankovní proces.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 25,9100
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,6260
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7025
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,8990
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,5105
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1700
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,2595
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více