Poradna BP:
Hypotéky jsou velmi dostupné. Přistupujte k nim však opatrně


02. 03. 2015  00:51     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář si chce vzít hypoteční úvěr na rodinný domek. Má však poměrně napjatý rozpočet. Nicméně chce využít současných rekordně nízkých úrokových sazeb. 

Poradna BP: Hypotéky jsou velmi dostupné. Přistupujte k nim však opatrně
Rekordně nízké úrokové sazby u hypotečních úvěrů přiměly k vyřizování hypotečního úvěru na vysněný dům i našeho čtenáře. Čtenář se rozhodl k pořízení hypotéky i za situace, kdy je jeho rozpočet poměrně napjatý a na hypotéku dosáhne jen s odřenýma ušima. Je nutné si na misku vah postavit výhodné úrokové sazby, které se v budoucnu již nemusí opakovat, a zároveň reálné možnosti bezproblémového splácení hypotéky nejen při zřizování úvěru, ale i v budoucnosti. 

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, žiji v bytě a s rodinou máme již léta vyhlídnutý rodinný dům, který chceme pořídit. Nejsme na tom sice finančně ideálně, ale hypotéku nám banka předběžně schválila s tím, že jsme na hraně, ale ještě dobrý. Reálně však máme výdaje vyšší než jsme nahlásili bance, takže pokud k současným výdajům připojíme i splátku hypotéky, nic nezbývá. V každém případě však chceme a musíme využít současného období, kdy jsou úrokové sazby u hypoték na rekordních minimech. Hypotéky tak vyjdou velmi levně a to nechcem propásnout. Vidíme to tedy jako ideální příležitost risknout to a dům si konečně pořídit.

Odpověď odborníka:

Je nutné si uvědomit, že hypotéka je závazek na desítky let a zejména ve Vašem případě není pravděpodobné, že by mohlo dojít k nějakému mimořádnému, předčasnému splacení hypotéky. Proto by se k celé věci mělo i takto opatrně přistupovat. Důležité je tedy i v případě splácení hypotečního úvěru mít dostatečně velkou rezervu pro nenadále situace. Musíte si uvědomit, že do splácení hypotéky může v budounu přijít hned několik rizik na které by jste měl být připraven a neměl by jste je ignorovat s tím, že třeba ani nenastanou. 

Co vše se například může stát a s čím bycho měli počítat:

1) ztráta zaměstnání či snížení platu. V takovém případě buď vypadnou finanční prostředky zcela, nebo se mohou i výrazně snížit. Bez našetřené rezervy či pomoci jiné osoby pak věc vyřešit nelze. Proto doporučujeme už při zřízení hypotéky nechat si minimálně půlroční rezervu na splácení hypotéky (minimálně 6 splátek na účtu)

2) budoucí zvýšení úrokových sazeb. Nyní jsou sice úrokové sazby nejvýhodnější v historii, ale v průběhu splácení může dojít k jakékoliv ekonomické krizi a úrokové sazby mohou vylítnout do velmi vysokých hodnot, přičemž každé procento navíc, může představovat i několik tisíc korun vyšších splátek. Zejména při ukončení fixačního období Vám může banka úroky v podstatě jakkoliv zvýšit a Vy to musíte akceptovat.

3) může také dojít k nemoci či úrazu a to jak samotného plátce, tak i kohokoliv v rodině. I na tuto variantu by jste měli být připraveni.

Nechat se tedy unést pouze současnou výhodností úroků a nepřemýšlet na budoucnost je velmi ošidné a rizikové chování. Už po uplynutí prví fixace se totiž můžete dočkat navýšení úroků a tím i splátek a Váš rozpočet by s tímto měl počítat. Pokud již nyní máte rozpočet předimenzovaný a natavený skutečně nadoraz, pak jakýkoliv výkyv Vás může velmi výrazně ohrozit.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ NALEZNETE V SEKCI VRBA ZDE!Poradna BP: Hypotéky jsou velmi dostupné. Přistupujte k nim však opatrně

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

35884521418

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Česká ekonomika mezičtvrtletně vzrostla o

6,9 %


Podle zpřesněných čísel klesla česká ekonomika meziročně ve 3.Q letošního roku o 5 %, zatímco původní odhady hovořily o poklesu o 5,8 %. Mezičtvrtletně vzrostla o 6,9 %, předchozí odhady ukázaly na růst pouze o 6,2 %. Dnešní čísla jsou tak revizí směrem vzhůru.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více