Poradna server BP:
Předčasné splácení hypotéky má být výhodnější


04. 04. 2016  00:54     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se dotazuje, zda může v dohledné době splatit část hypotéky mimo fixaci nějakým způsobem bez sankcí. ČTĚTE DÁLE!

Poradna server BP: Předčasné splácení hypotéky má být výhodnější
Předčasné splacení hypotéky je v současné době u drtivé většiny bank zpoplatněno. Klient tak může za předčasné splacení celé či části hypotéky zaplatit i desítky tisíc korun. To vše jen proto, že se buď rozhodl, nebo z nějakého důvodu musí klient hypotéku uhradit. Podle připravovaného zákona by mohl klient nově zaplatit část hypotéky až do výše 25 procent jistiny ročně bez sankcí. Pokud bude vše schváleno, mohli by se klienti těšit na změnu už příští rok.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, potřebovali bychom s manželkou nutně snížit splátky na hypotéce. K tomu chceme také část hypotéky doplatit, abychom mohli s nižšími splátkami počítat co nejdříve. Bohužel jsme si vzali pětiletou fixaci, kvůli výhodným podmínkám úvěru a teď se nám to vrací. První mimořádnou splátku bychom tak mohli udělat až za čtyři roky. Existuje nějaký způsob jak moci uhradit část hypotéky, aniž by jsme museli platit bance šíleně vysoké pokuty? Vůbec nerozumíme s manželku tomu, když chceme někomu dříve splatit dluh, proč je nám v tom bráněno a proč nám to banka bez nějakých vážných důvodů znemožňuje. Nižší splátky navíc potřebujeme, protože se výrazně sníží náš příjem a chceme to tímto způsobem řešit.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, proti vůli banky a proti znění podepsané smlouvy v současné chvíli hypotéku ani její část bez sankcí bohužel nesplatíte. Banky argumentují tím, že musí mít v době fixace jistotu, že úvěr bude plněn a budou mít zabezpečeny příjem z úroku za což Vám zase nabízí to, že Vám nezvýší úrok, ani nijak nezmění podmínky. Oba názory tak jsou nějakým způsobem odůvodněné. Nyní už sice jsou banky, které nabízí hypotéky či jejich refinancování s možností splatit hypotéku kdykoliv bez sankcí, ale to Vám v současné chvíli nijak nepomůže. Aktuálně se však projednává novela zákona, která má umožnit bez sankcí splatit ročně určitou část hypotéky. Navrhuje se nyní, že by to mělo být od 20 do 25 procent jistiny úvěru. Každý rok by jste tak mohli bez sankce alespoň jednou tuto část hypotéky splatit. Za čtyři nebo pět let by jste mohli postupně celou hypotéku bez jakýchkoliv sankcí splatit. Zatím tedy není zákon schválený. Je také otázka, zda se budou nová pravidla vztahovat i na staré hypotéky, nebo ty nové, které si klienti pořídí až po přijetí účinnosti zákona.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!Poradna server BP: Předčasné splácení hypotéky má být výhodnější

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

6955602757

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Nákupy kartou na internetu nadále potvrdíte u Air Bank i bez aplikace. Připravuje pro vás náhradní řešení


Nedávno jsme vám oznámili, že se začátkem dubna rozloučíme s možností potvrzovat některé nákupy kartou na internetu prostřednictvím samotného opsání číselného kódu z SMS. To pořád platí. Podle směrnice Evropské unie PSD2 to totiž už není dostatečný způsob ověření. Nic se nezměnilo ani na našem doporučení používat k potvrzování mobilní aplikaci My Air, protože je to nejen bezpečnější, ale také o dost pohodlnější způsob. Ostatně proto už většina z vás aplikaci k potvrzování používá.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,3470
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,1170
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7465
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 30,5755
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 23,7565
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,1800
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3973
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více