Poradna serveru BP:
Chcete hypotéku? Zrušte si kreditky


17. 08. 2015  08:16     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se diví, že po podání žádosti o hypoteční úvěr mu banka nařídila zrušení všech kreditních karet. Má na to banka právo? ČTĚTE DÁLE!

Poradna serveru BP: Chcete hypotéku? Zrušte si kreditky
Otevřená kreditní karta je závazkem klienta a to i když úvěr z ní vůbec nečerpáte. Celý limit karty se tak promítá do celkových závazků žadatele o hypoteční úvěr a často výrazně snižuje možnosti poskytnutí úvěru. Proto doporučujeme veškeré kreditní karty, či kontokorenty k účtům předem zrušit a teprve následně o hypoteční úvěr zažádat.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, požádal jsem o hypoteční úvěr. Vše jsem měl dobře promyšleno, příjem odpovídal, dluhy mám minimální. Stačilo pouze splnit podmínky banky. Po kontrole v registru, který kontrolu jestli nemám dluhy, mi banka oznámila, že mám dvě kreditní karty a musím je zrušit, jinak mi úvěr neschválí. Přitom vím, že na jedné kartě nemám vůbec žádný dluh a na druhé pár tisíc korun. To mi přece nemůže nijak narušovat mojí úvěrovou spolehlivost ne? Tu druhou kartu ani nevím kde mám a musím to řešit co nejdříve. U první karty už mi banka sdělila, že musím úvěr urychleně doplatit a pak teprve mi kartu zruší, ale prý ještě může několik týdnů trvat, než mě vymažou z registru. Už mě tyhle obstrukce fakt štvou.

Odpověď odborníka:

Dobrý den,

ano, banka má samozřejmě právo požadovat zrušení kreditních karet. Z Vašeho pohledu na nich sice nemáte dluh, nebo jen minimální, ale kreditní karta je prostě otevřený úvěrový účet, kde si můžete bez schvalování kdykoliv vypůjčit až do maximální částky a máte v této výši tento úvěr schválen a poskytnut, i když ho třeba aktuálně nečerpáte. V tom je právě nebezpečí kreditních karet, které při sjednávání hypotéky uměle a výrazně navyšují úvěrovou zátěž klienta a tím také vytváří překážku pro poskytnutí úvěru nového, tím spíše hypotečního. 

Nyní tedy urychleně všechny dluhy na kreditních kartách doplaťte a hned na místě smlouvu o kreditní karty vypovězte. Banka současně kartu hned znehodnotí. Je sice pravda, že tyto karty ještě budou nějakou dobu figurovat v registrech, nicméně pokud bance, kde žádáte o hypotéku předložíte podepsané potvrzení o ukončení smlouvy, měla by toto vzít na vědomí a neměla by trvat na úplném vymazání informací o kreditní kartě z registru. Ale to je samozřejmě věcí banky. Jinak pro příště doporučujeme ještě před podáním žádosti o úvěr, aby jste si včas kreditní karty či například kontokorenty na účtech včas zrušil a nedostal se do takového časového presu.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI NALEZNETE ZDE!Poradna serveru BP: Chcete hypotéku? Zrušte si kreditky

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

31475550353

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více