Poradna serveru BP:
Refinancování hypotéky se nebojte


10. 08. 2015  00:48     Miroslav Zeman     komentáře (1)

PONDĚLENÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář není spokojený se svou hypotékou a její úrokovou sazbu. Má však obavu tuto hypotéku refinancovat a převést jí k jiné bance. Jak náročné je refinancování hypotéky? ČTĚTE DÁLE!

Poradna serveru BP: Refinancování hypotéky se nebojte
Refinancování hypoték už je dne vcelku běžná záležitost. Banky přímo nabízí produkty refinancování za lepších podmínek a zároveň vyřizují vše potřebné. Je to určitá obdoba přechodu, nebo převodu běžného účtu z jedné banky, k bance jiné. I v tomto případě nová banka, kterou si k refinancování klient zvolí, zařídí vše potřebné a to i u původní banky. Refinancování hypotéky je tak komplexní bankovní produkt, s nímž nejsou spojeny často žádné dodatečné náklady. Vše ale samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách banky, u níž se rozhodnete hypotéku refinancovat.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, mám problém se současnou hypotékou, kterou jsem si bral už před deseti lety. Je velmi drahá. Úrok na ní je skoro dvojnásobný oproti současným nabídkám bank u nových hypoték. Banka navíc odmítá jakkoliv diskutovat o snížení tohoto úroku a úpravu dalších podmínek. V srpnu mi končí fixace a rád bych věc nějak aktivně řešil. Prioritní je pro mě úspora. Banka sice nabízí, že nový úrok bude nižší, ale jen nepodstatně a stále bude překračovat míru, která je dnes u nabídek bank běžná. Nevím ale jak refinancování probíhá a kolik stojí. Teoreticky pouze vím, že budu muset zrušit hypotéku o své současné banky a na přesný termín konce fixace tuto hypotéku splatit jinou hypotékou, kterou si vezmu u jiné banky, která mi poskytne lepší podmínky a nižší úrok. Je to skutečně tak? A nebude mi klást stará banka nějaké podmínky, které třeba nebudu moci splnit? Mám docela obavu z toho, že se banka bude mému odchodu bránit a bude mi házet klacky pod nohy.

Odpověď odborníka:

Refinancování hypotéčního úvěru se rozhodně nemusíte obávat. Dříve tomu bylo sice jinak, ale nyní se jedná již o standardní bankovní produkt, který je také široce využívaný. Dá se říci, že se také jedná o velmi výhodný produkt, kdy banka, která refinancování nabízí, Vám musí vždy poskytnout výhodnější podmínky. Je to logické, protože jinak by k ní nikdo nepřešel a refinancování by od ní nežádal. Navíc ta výhodnost musí být snadno a logicky zjistitelná. Nejčastěji se tak prezentuje výhodnost na výhodnějších podmínkách a hlavně na úrokové sazbě a RPSN.

Sjednání je navíc velmi snadné. Pokud si vybere novou banku k refinancování svého původního hypotečního úvěru a tato refinancování schválí, pak po podpisu smlouvy zařídí vše potřebné, případně doložíte jen základní informace a dokumentaci k původnímu úvěru. Banka pak zajistí včasné vyplacení starého úvěru, převod zástavy za Vaší základní součinnosti a dojednání nutných věcí s původní bankou. To vše je součástí komplexních služeb spojených s refinancováním úvěru.

Pokud jde o podmínky refinancování, tak ty se stále zlepšují a jsou pro klienty výhodnější. O co konkrétně jde? Například nová banka již nepožaduje nové ocenění zastavených nemovitostí, čímž ušetříte za náklady posudku. Další výhodou může být, že nemusíte nově dokládat údaje o svých příjmech a výdajích a další skutečnosti. Plnění těchto podmínek totiž klienty dosti zatěžovalo a v podstatě je nutilo opakovat poměrně náročné a stresující schvalování původního úvěru. V tomto případě se refinancující banka spokojí s původními údaji a informacemi, zvlášť když klient veškeré své povinnosti spojené s původním úvěrem plnil.

DALŠÍ DOTAZY NAŠICH ČTENÁŘŮ A ODPOVĚDI NAŠEHO ODBORNÍKA NALEZNETE ZDE!Poradna serveru BP: Refinancování hypotéky se nebojte

Refinancování
Jsem trochu překvapený, že se v dnešní době lidé refinancování bojí. Co jsem tak četl a slyšel od zn...
Diskutovat (1)


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více