Poradna serveru BP:
Se stoprocentními hypotékami už nepočítejte


14. 09. 2015  00:12     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se dotazuje našeho poradce, zda by nebylo nyní výhodné urychlit pořízení domu, dokud jsou úroky nízké a využít k tomu stoprocentní hypotéku. Co na to náš poradce? ČTĚTE DÁLE!

Poradna serveru BP: Se stoprocentními hypotékami už nepočítejte
Tento příspěvek nelze označit jinými slovy, než tím, že stoprocentní hypotéky jsou již mrtvé. Banky je postupně přestaly nabízet a jejich nabídku a používání dokonce ostře zkritizovala i Česká národní banka. Do budoucna se nemají stoprocentní hypotéky už používat vůbec. Stoprocentní hypotéky jsou totiž rizikové nejen pro banky, které tak mají jen slabé zajištění svého úvěru, ale i pro samotné klienty. V případě jakékoliv krize vedoucí k poklesu cen nemovitostí a zvyšování úrokových sazeb se totiž klienti dostanou do velkých problémů se splácením i zajištěním úvěru, kdy hodnota nemovitosti klesá a je tak výrazně nižší než samotný úvěr. I po prodeji nemovitosti tak klient banky své úvěry nevyřeší a i nadále je nucen hypotéku splácet. Klient tak platí výrazně vyšší hodnotu, než kterou koupí nemovitosti získal.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den. Ze všech stran slyšíme, jak jsou úrokové sazby u hypoték už na dně, a mají tendenci růst. Bojíme se, aby úroky nenarostly tak, že už nebude možné si nový dům na hypoteční úvěr zakoupit. Proto s manželkou uvažujeme o urychlení pořízení domu, a to s využitím stoprocentní hypotéky. Nemáme totiž s manželkou potřebné úspory na spolufinancování. Stoprocentní hypotéka je tak nejlepší cesta jak ještě v době nízkých úrokových sazeb koupit náš vyhlídnutý dům a ušetřit výdaje za nájem. Co si o stoprocentních hypotékách myslíte? Je opravdu takový problém, když si vezmeme úvěr na celou cenu nemovitosti, nebo když je to třeba devadesát procent? My takový rozdíl v tomto nevidíme.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, stoprocentní hypotéka už je skutečně mrtvá a myslím si, že ji za normálních podmínek už aktuálně neseženete. Pro banky ale i pro běžné klienty se jedná o poměrně rizikový produkt. Půjčujete si totiž v takovém případě na celou odhadní cenu nemovitosti, kde není žádná rezerva v hodnotě této nemovitosti. V případě otřesů na trhu či nějaké krize může dojít k poklesům cen nemovitostí a Vy v té chvíli na celé transakci proděláváte. Hodnota Vámi pořízené nemovitosti je totiž nižší než úvěr, který splácíte a to ještě zatížený úroky. Ve chvíli kdy byste třeba přišel o zaměstnání, nebo musel dům prodat z důvodu nutného stěhování, prodáte ho za nižší částku než je úvěr. Tím docílíte, že nemovitost vůbec nepůjde prodat, nebo se prodá za nižší cenu než je Váš úvěr a Vy abyste se úvěru zbavili, budete muset sehnat statisíce korun navíc, což je někdy nemožné. A to zvlášť ve chvíli, kdy nemáte stejně žádné své volné prostředky. U hypoték s deseti či dvaceti procentní spoluúčastí, už máte poměrně velký polštář pro tlumení případného poklesu hodnoty domu. Nízké úroky u hypoték ještě určitě vydrží a vůbec bych se tedy nevydával do rizika stoprocentních úvěrů či pořizování většího počtu úvěrů.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI NAŠEHO PORADCE NALEZNETE V SEKCI VRBA ZDE!

POJĎTE ROZHODNOUT O SVÉ NEJVSTŘÍCNĚJŠÍ BANCE A OZNÁMKUJTE SVOU BANKU V UNIKÁTNÍM HODNOCENÍ PRVNÍHO KLIENTSKÉHO RATINGU BANK GEEN VSTŘÍCNÁ BANKA ZDE!

geen_vstricnaPoradna serveru BP: Se stoprocentními hypotékami už nepočítejte

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

31474638684

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více