Poradna serveru BP:
U hypotéky není podstatná kupní cena, ale cena stanovená znalcem


11. 05. 2015  00:34     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se ptá na informace spojené s žádostí o hypoteční úvěr. Poradce přitom vyvrací velmi rozšířený omyl. Hypoteční úvěr se nepočítá z kupní ceny, ale z ceny odhadu. ČTĚTE VÍCE!

Poradna serveru BP: U hypotéky není podstatná kupní cena, ale cena stanovená znalcem
Pro schvální úvěru totiž není podstatná kupní cena. Důvod je prostý. Pokud by se měla banka řídit pouze kupní cenou a z této určovat výši úvěru, docházelo by k velkým podvodům, případně ztrátám. Lidé by si totiž mohli smlouvat uměle vyšší ceny, aby také úvěr byl co nejvyšší a reálná hodnota nemovitosti by ve skutečnosti výši úvěru neodpovídala. Banka by tak mohla být ohrožena nedostatečnou zástavou a možným nesplácením úvěru ze strany klienta.

Proto při sjednávání úvěru berte kupní cenu za kterou nemovitost máte koupit s rezervou. Zásadní je totiž cena stanovená znalcem banky. A ta může být i výrazně nižší. Schválená výše úvěru tak nemusí vůbec postačovat na úhradu kupní ceny nemovitosti.

Dotaz čtenáře:

Dobrý den, domluvili jsme se v realitce na koupi domu. Cena je slušná a chceme si brát úvěr na 90 % ceny domu. Příjem mám určitě dostatečný v tom není problém. Banka mi sdělila, že než úvěr schválí, potřebují si udělat odhad ceny nemovitosti. Myslím si, ale že se bude jednat spíš o formalitu a odhad cenu domu potvrdí. Chci se zeptat na Vaše zkušenosti s těmito věcmi. Máme se něčeho obávat? Rezervační zálohu už jsem realitce zaplatil. V realitní kanceláři mi přitom potvrdili, že kupní cena je v pořádku a nebude s cenou a úvěrem na tuto cenu žádný problém.

Odpověď odborníka:

Dobrý den, v této fázi buďte opatrní. Jsem přesvědčen o tom, že rezervační zálohu jste uhradili předčasně. Je vidět, že vůbec netušíte jaká může být skutečná hodnota domu. Pokud potřebujete úvěr na 90 procent ceny nemovitosti, pak se jedná o podíl na sjednané ceně. Nicméně banka Vám však půjčí na 90 procent odhadní ceny nemovitosti, nikoliv té kupní. Tuto hodnotu přitom určí znalec banky, který je obecně dosti opatrný a cenu určuje spíše níže než výše, protože je to v zájmu samotné banky. Může Vám tak hrozit nebezpečí, že výše schváleného úvěru nebude stačit na financování Vámi potřebných 90 procent kupní ceny. Nejlépe si to ukážeme na příkladu. Kupní cena domu může být například 4 miliony korun. Tato cena může být výrazně vyšší než odhad. Důvody mohou být různé. Dle výše ceny tedy potřebujete úvěr 3 600 000 korun. Znalec však určí cenu o 500 000 korun nižší, tedy pouze 3 500 000 korun. Banka Vám tak nepůjčí 3 600 000 korun, které nutně potřebujete, ale pouze 3 150 000 korun. Z kupní ceny tedy pokryjete z úvěru nikoliv 90 procent, ale méně než 80 procent. 

Je tedy třeba už v době sjednávání smlouvy mít přehled o reálných cenách nemovitostí v daném místě. Případně si nesvazovat ruce zbytečně vysokými sankcemi v rezervačních smlouvách. Dalším řešením je mít vyšší rezervu vlastních prostředků a v případě snížení schválenéh úvěru zbytek ceny pokrýt z těchto vlastních prostředků.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ PORADNĚ NALEZENTE ZDE!Poradna serveru BP: U hypotéky není podstatná kupní cena, ale cena stanovená znalcem

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

32095830396

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více