Poradna serveru BP:
Úroky z hypoték začaly růst. Rozhodně nepanikařte


31. 08. 2015  00:14     Miroslav Zeman     komentáře (0)

PONDĚLNÍ SERIÁL - PORADNA SERVERU BANKOVNÍ POPLATKY: Čtenář se dotazuje, zda má urychlit přípravu na sjednání hypotéky, když aktuálně začínají růst úrokové sazby u hypoték. Rozhodně není důvod k panice. ČTĚTE VÍCE!

Poradna serveru BP: Úroky z hypoték začaly růst. Rozhodně nepanikařte
Společnosti sledující vývoj úrokových sazeb na tuzemském hypotečním trhu přišly v minulých dnech se zjištěním, že úrokové sazby u hypoték se začaly mírně zvedat. Nebylo však vůbec zjištěno, že by se mělo jednat o nějaký trvalý trend. Je pravda, že úrokové sazby u hypoték se nacházejí na velmi nízkých úrovních, které mnozí odborníci označují za dno. Na druhou stranu rozhodně není důvod urychlovat sjednání hypotéky, pokud na to nejste zcela připraveni. Stále není kam spěchat a rozhodně bychom neměli začít panikařit.

Dotaz čtenáře:

Zdravím, je plný internet toho, že se začaly zvyšovat úrokové sazby u hypoték. Já s manželkou taky uvažuju vážně o hypotéce a chtěl jsem si jí vzít v tom nejlepším období. Je sice pravda, že nemáme ještě našetřenou minimální částku spoluúčasti a tedy máme málo vlastních finančních prostředků, ale v případě nutnosti bychom to nějak řešili, třeba nějakou krátkodobější půjčkou, nebo půjčkou od známých. Jinak nemovitost hledat nemusíme, protože bychom kupovali byt, ve kterém nyní bydlíme. Přepokládám tedy, že je už nejlepší čas si co nejrychleji domluvit hypotéku, než začnou úroky růst ještě více a úvěr by se nám tak zbytečně prodražoval. Co si o tom myslíte?

Odpověď odborníka:

Dobrý den, vzhledem k Vaší situaci si myslím, že není důvod k nějakým zbrklým krokům. Ať už je vývoj úroků jakýkoliv a věřte, že se úroky zvýšily jen velmi minimálně, měl byste myslet především na to, abyste byl dlouhodobě schopen úvěr splácet. I když uzavřete smlouvu dnes v době nízkých úroků, je pravděpodobné, že Vám banka stejně úroky po vypršení fixace náležitým způsobem zvýší. Rozhodně bych si tedy nyní narychlo nesjednával hypoteční úvěr kvůli několika desetinám procenta nárůstu úroků, ale v klidu bych spořil částku spoluúčasti tak, abyste se nevystavoval zbytečnému riziku a zbytečně vysokým splátkám u dalšího potencionálního úvěru. Doporučujeme také, abyste si kromě cca 10 procent kupní ceny nemovitosti ze svých zdrojů našetřil i minimálně tři až šest splátek hypotečního úvěru do rezervy, jako polštář pro nenadálé a nepředvídatelné situace. Až tyto podmínky splníte, tak bych teprve požádal o hypoteční úvěr. Růst úroků určitě nebude tak prudký, aby měl nějaký výrazný vliv na nárůst splátek. Očekáváme tak stagnaci nebo jen mírný růst a to pro nejbližších několik let.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ DOTAZY A ODPOVĚDI V NAŠÍ FINANČNÍ PORADNĚ NALEZNETE ZDE!Poradna serveru BP: Úroky z hypoték začaly růst. Rozhodně nepanikařte

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2020 na poplatcích již celkem zaplatili

31474857633

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

223


ČÍSLO TÝDNE - 223 právě tolik hodin stráví malé a střední firmy papírováním. Vše v souvislosti s plněním úředních povinností. To představuje téměř 10 dnů, každý celých 24 hodin. Stačí aby si každý z nás vzpomněl na vyplňování každoročních daňových přiznání a všech příloh a je jasné o čem se mluví. Byrokracie bohužel v České republice nijak významně neustupuje. Průzkum provádí již čtvrtým rokem Liberální institut.


Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více