Poslední šance pro opozdilce u DPI vyhnout se potížím


11. 04. 2022  00:38     dTest     komentáře (0)

Ať už se vás krach některých dodavatelů energií dotýká přímo, anebo ne, určitě jste se o něm doslechli. Režim dodavatele poslední instance, který je pro takové případy zákonem stanoven pro období 6 měsíců, zabránil přerušení dodávek energií do zhruba miliónu odběrných míst. Nyní pro většinu postižených klientů tato lhůta končí. Zdaleka ne všichni však podnikli potřebné kroky a hrozí jim tak odpojení i povinnost náhrady škody.

Poslední šance pro opozdilce u DPI vyhnout se potížím
Do zákonného režimu dodavatele poslední instance (DPI) se během loňského podzimu přesunulo více než 900 000 klientů těch dodavatelů, kteří ukončili svoji činnost. Každý, kdo mezi ně patřil, si ve lhůtě 6 měsíců měl najít dodavatele elektrické energie či plynu a uzavřít s ním standardní smlouvu. „Naprostá většina klientů tak učinila, byť s ohledem na stále rostoucí ceny to určitě nebyl snadný výběr,“ uvádí Eduarda Hekšová, ředitelka dTestu, a dodává: „I přes počáteční zahlcení telefonních linek a zákaznických center se jednotlivým dodavatelům podařilo přesun takového množství klientů administrativně zvládnout.“  Alarmující však je, že stále ještě zbývá téměř 19 000 odběrných míst, u nichž šestiměsíční lhůta uplyne během následujících několika dní, a dosud k nim není uzavřena smlouva s žádným dodavatelem. Zákazníkům, kteří neučinili potřebné kroky, hrozí, že jejich odběr energií po vypršení lhůty bude považován za neoprávněný a dodavatelé po nich budou vymáhat vzniklou škodu a odběrné místo od dodávky odpojí.

Platí, že pokud neexistuje právní důvod k dodávkám energií ke koncovému zákazníkovi, je to problém i pro samotného dodavatele, který se tak dostává také na hranu zákona. Proto je i v jeho zájmu situaci co nejrychleji vyřešit. „V této chvíli je pro mnoho odběrných míst v zákonném režimu již za pět minut dvanáct. Spoléhat se jen na aktivitu DPI, ani na to, že nad námi později při řešení neoprávněného odběru přimhouří oči, rozhodně nelze,“ varuje Hekšová. 

Za neoprávněný odběr je považováno např. to, pokud odebíráte energii bez právního důvodu, anebo pokud právní důvod odpadl, což nastane právě v okamžiku, kdy po uplynutí zákonné lhůty nemáte žádnou smlouvu o dodávce energií, a přesto je odebíráte. Pokud se neoprávněného odběru dopustíte, jste povinni v penězích nahradit vzniklou škodu. Do té se budou počítat např. i náklady dodavatele, který bude zjišťovat, zda a jak velká škoda mu vznikla a který vám přijede odpojit plynoměr či elektroměr. Pokud není možné vzniklou škodu přesně určit a nedohodnete se s dodavatelem jinak, bude určena výpočtem podle obvyklé doby využití energií, a takový výpočet by vás mohl nepříjemně překvapit.

Jedinou dobrou zprávou pro poslední opozdilce je, že při změně dodavatele nemusí být na prvních deset dní pohlíženo jako na neoprávněný odběr, pokud bude spotřeba uhrazena tím, kdo smlouvu s tímto dodavatelem uzavře právě během desetidenní lhůty. S tímto časovým rozmezím budou pracovat i dodavatelé poslední instance, ale žádný další odklad již podle zákona možný není. Novým dodavatelem se pro vás může stát i tentýž subjekt, tedy ta samá společnost, která vám dodává energii právě v režimu DPI, ale musíte s ní mít uzavřenou smlouvu.

Přesná data ukončení režimu DPI podle původní jednotlivých dodavatelů najdete na webových stránkách Energetického regulačního úřadu zde. Pro dodávky elektrické energie je tím prvním a zásadním datem 14.4.2022 (pro zákazníky prvních pěti dodavatelů, kteří ukončili činnost), zatímco u plynu je to 17.4.2022 s výjimkou zákazníků Eagle Energy, jimž zákonný režim skončí již 10.4.2022.

V tuto chvíli tedy nezbývá než konat. „Pokud víte o někom ve svém okolí, koho se situace a režim DPI týká již od podzimu a stále ještě nepodnikl kroky k jejímu vyřešení, upozorněte jej na možné následky. Pokoušíme se i tímto způsobem apelovat na každého, koho tato informace dosud minula. Rádi bychom zabránili situacím, kdy liknavost, anebo jen nevědomost může spotřebitele přivést k porušení zákona a odpojení ze sítě,“ vysvětluje Hekšová.Poslední šance pro opozdilce u DPI vyhnout se potížím

Diskutovat (0)


Bankám jsme v tomto roce na poplatcích již celkem zaplatili

37983156736

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne

104


ČÍSLO TÝDNE 104 - právě tolik miliard vytvořily banky čistý zisk v roce 2022. Jedná se o rekordní výsledek po hladových letech v době koronavirové krize.


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 24,4170
Kurz USD Americký dolar 1 USD 22,9160
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,3075
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 28,0760
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 25,2800
Kurz HUF Forint 100 HUF 6,2650
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 4,9148
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více