Potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky vás vyjde i na stovku


14. 01. 2010  06:21     Věra Tůmová     komentáře (0)

Během ledna všem majitelům hypoték přijde od jejich hypoteční banky potvrzení o zaplacených úrocích. To lze přiložit k daňovému přiznání a úroky si odečíst z daňového základu. Jenže některé banky za tento papír vybírají tučný poplatek.

Odečíst si úroky z hypotéky z daní není v Česku zadarmo. Minimálně u některých českých bank. Za vystavení potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky, které musí daňový poplatník přiložit k daňovému přiznání, si účtují několik desítek korun. Jejich klienti přitom o tomto poplatku často nemají ani tušení. Nejvyšší poplatky za jednoduché jednostránkové potvrzení klientům účtují všechny banky z finanční skupiny ČSOB. Vystavení potvrzení o zaplacených úrocích ve výši sto korun si účtuje jak Hypoteční banka, tak i ČSOB a Poštovní spořitelna. Podle Pavly Hávové z Hypoteční banky je v tomto poplatku zahrnuto zpracování potvrzení a následné zaslání. Shodně se vyjadřují i zástupci ČSOB a Poštovní spořitelny. O kolik více úsilí a nákladů ale stojí tyto banky automaticky vygenerované potvrzení oproti jiným konkurenčním bankám, Hávová ani další mluvčí ze skupiny ČSOB nevysvětlují. K možnosti snížení či zrušení poplatku se také nevyjadřují. Padesátikorunový poplatek požaduje GE Money Bank, která všem klientům s účelovou hypotékou, odesílá potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky začátkem ledna. O zlevnění či zrušení poplatku banka podle své mluvčí Markéty Dvořáčkové neuvažuje.   Klienti bezpoplatkové mBank, kteří se spokojí s elektronickým výpisem a vytisknou si jej následně sami, i nadále nebudou platit za vystavení potvrzení žádný poplatek. Kdo ale požádá mBank o papírový výpis, zaplatí za něj třicet korun. Mluvčí banky Pavla Renčínová to obhajuje: „Jsme hlavně internetová banka a téměř veškerá komunikace probíhá e-mailem, a výpisy tedy chodí zdarma. Poplatek za papírové vyhotovení jakýchkoliv výpisů je 30 korun, což považujeme za adekvátní.“ Komerční banka automaticky zasílané potvrzení o zaplacených úrocích k poskytnutému hypotečnímu úvěru nezpoplatňuje. Poplatek dvě stě korun plus 20 procent DPH zaplatí jedině ti, kdo si požádají o individuálně vystavené potvrzení. Nejčastěji se to podle mluvčího banky Michala Teubnera týká manželů, kteří si spolu vzali hypotéku a hodlají si každý nějakým dílem uplatnit část zaplacených úroků do svého daňového přiznání. Jestliže se pro tuto variantu manželé rozhodnou a určí si, jakou část bude každý z nich uplatňovat, zaplatí za každé, individuálně vystavené potvrzení k daňovému přiznání uvedený poplatek, tedy celkem 400 korun a DPH.  

Jaké poplatky zaplatíte za potvrzení o zaplacených úrocích k úvěru

Banka Poplatky
Česká spořitelna 0 Kč
ČSOB 100 Kč
GE Money Bank 50 Kč
Hypoteční banka 100 Kč
Komerční banka 0 Kč, individuální výpis 200 Kč + DPH
LBBW 0 Kč
mBank 0 Kč, písemný výpis 30 Kč
Oberbank 0 Kč
Poštovní spořitelna 100 Kč
Raiffeisenbank 0 Kč
UniCreditBank 0 Kč
Volksbank 0 Kč
Potvrzení o zaplacení úroků tuzemské banky posílají každoročně většinou během ledna tak, aby měli plátci hypoték dostatek času pro podání daňového přiznání. Kdo podává přiznání sám, musí jej finančnímu úřadu stihnout odevzdat vždy k poslednímu březnovému dni. Zaměstnanci, kterým daňové přiznání zpracovává účtárna jejich zaměstnavatele, většinou musí odevzdat všechny podklady na daňové úlevy do poloviny února. Daňoví poplatníci, kterým přiznání zpracovává daňový poradce, mají termín odevzdání přiznání finančnímu úřadu k poslednímu červnovému dni.   Celý článek najdete na: http://www.penize.cz/65831-potvrzeni-o-zaplacenych-urocich-z-hypoteky-vas-vyjde-i-na-stovku


Potvrzení o zaplacených úrocích z hypotéky vás vyjde i na stovku

Diskutovat (0)


Bankám jsme v roce 2021 na poplatcích již celkem zaplatili

2691592011

Certifikovaný kalkulátor poplatků

Jednoduše si vypočítejte své bankovní poplatky

Kalkulátor

Číslo týdne 70 000

70000


ČÍSLO TÝDNE - 70 000 právě tolik živnostníků se přihlásilo do poloviny ledna k platbě paušální daně, která činí 5469 korun. Je to méně než původně odhadovalo ministerstvo financí, ale naopak více než se mohlo ještě na začátku roku zdát, po schválení daňového balíčku. 


Kurzovní lístek Citfin

Země Měna Deviza střed
Kurz EUR Euro 1 EUR 26,1030
Kurz USD Americký dolar 1 USD 21,4870
Kurz PLN Złoty 1 PLN 5,7515
Kurz GBP Libra šterlinků 1 GBP 29,4055
Kurz CHF Švýcarský frank 1 CHF 24,2220
Kurz HUF Forint 100 HUF 7,3050
Kurz RON Rumunské nové leu 1 RON 5,3557
Poradna


Komplexní a objektivní hodnocení bank působících na českém trhu. Hodnotit můžete také Vy! Více